HIV-potilaita arvioidaan olevan maailmassa yli 50 miljoonaa. Eräissä Afrikan maissa kolmanneksella aikuisväestöstä on AIDS.
AIDS vaarallisempi kuin korona
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Koronaa vaarallisempia ovat myös venäläinen ruletti, sinihappo, syankaliumi, putoaminen kerrostalon katolta, junaraiteella makaaminen, muovipussi pään ympärillä, hirttäytyminen, ja kun sanot helvetin enkelille "onpas siinä lihavalla sedällä ruma mopo ja nahkaliivi". Loppujen lopuksi koronahan on ihan kuin puistokävely lämpimänä kesäaamuna. Suotta me pelkäämme.
Jokainen järkevä ihminen tietää miksi AISDS leviää ja virusta ei ole saatu eliminoitua koko maailmasta.
Se pitää eristää jonnekin. Loppuu se leviäminen kun se lopetaan.
HIV tarttuu hyvin heikosti ja se tappaa monen vuoden päästä ilman hoitoa. Korona taas tappaa parissa viikossa kohtuu ison osan sairastuneista. Koronan voi saada melkein mistä vaan mutta HIV vaatii lähes aina jotain hölmöilyä joko seksin tai huumeiden kanssa.
HIV on globaali virus.
50 milj. tartunnan saanutta maailmassa.
Afrikka romahtaa.
Onko+"kohtuu+iso+osa"+jos+1+%+sairastuneista+kuolee?
235000 ihmistä on kohtuu iso.
Ei oo romahtanut eikä hillinnyt riittävästi Afrikan väestön liikakasvua.
1%+ei+pidä+paikkaansa+koronan+osalta!
+Viruksen+vasta-aineita+kehittävistä+ihmisistä,+eli+siis+virukselle+altistuneista+ja+sen+jossain+muodossa+elimistoonsa+saaneista+kuolee+ainoastaan+0,2%+Se+On+Strandfordin+yliopiston+luku,+ja+vastaa+oikein+hyvin+myos+THL+testin+ensimmaistä+osaa.
Aidsiin kuolleisuus ilmoitetaan joka tapauksessa sadoissa tuhansissa.
Vaikea muistaa lemmenhimossa laittaa HIV- suojusta päälle. Eikä sitä hengityssuojallakaan viitsi kotonaa torjua! Pitäis olla suojat sekä ylä- että alapäässä, niin jotenkin selviäis hengissä.
Taas joku vas asiantuntija..
Hiv on helppo ehkäisi.
Ei tartu kosketustartuntana.
Hiv voidaan hoitaa.
Ei ole HIV:n levittäjille laitettu rajoituksia, vaikka tauti tappaa. Koronaa sairastavat kyllä eristetään. Seksi on niin pyhä juttu ettei sille voi laittaa "kapuloita rattaisiin".
Malariaan kuolee noin n1, 5 miljoonaa ihmistä Afrikassa.
Kuin hyttysen kusi Afrikassa tuo luku!