Suomi on pärjännyt erinomaisesti koronaviruksen kanssa. Verrataan sitä sitten maailmanlaajuisesti, Eurooppalaisittain tai Pohjoismaitten kesken.
HYVÄ SUOMI.
HYVÄ SUOMI.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Hienoa Suomi, jatketaan viruksen nujertamista samaan malliin.
Joo, ei rajoitusten purkutoimia vielä, juuri kun luonnollinen sulkutoimi 2,5 - 3 kuukauden kesälomakausi on alkamassa, joka nykyisten rajoitusten kanssa tukahduttaa epidemian elokuun puoliväliin mennessä.
Toivottavasti hallitus ei osta THL-Salmisen ja muutaman HUSin infektiolääkärin ehdottamaa tartutus- ja laumaimmuniteettimallia. Itse asiassa lakiin vahvasti nojanneen hallituksen ministerien pitäisi tehdä ilmoitus, mikäli heille on ehdotettu Suomen lain vastaista, perustuslaki ja tartuntatautilaki, tartuttamisstrategiaa. Se on suoraan sanottuna kansaa vastaan suunnattu rikollinen toimi ja salaliitto, joka pitäisi ilmoittaa heti viranomaisille ja syylliset saattaa oikeuden eteen.
Miten niin, Australiassa on 20 milj. ihmistä ja 93 kuollutta, sama Formosalla ym. maissa. Sä vertaat kehitysmaiden lukuihin, johtavat maat pärjää paremmin , mutta Suomi onkin kehitysmaa.
Verrataan Pohjoismaihin. Verrataan muuhun Eurooppaan. Suomi on selviytynyt erinomaisesti.
Australia on toiminut myös erinomaisesti viruksen kanssa. Australiaa on helpottanut kesä ja kesällä tuon tyyliset virukset eivär yleensä leviä kovinkaan voimakkaasti.
Hyvä Australia!
Hyvä Suomi!
Jatketaan viruksen nujertamista.
Suomi ei kuulu Australia kanssa samalle viivalle. Mikä hörhö sä oot.
Suomi on pärjännyt erinomaisesti koronaviruksen nujertamisessa!
Menestymistä ei tule laskea kuolleiden lukumäärällä, vaan sillä,mikä maa on hassannut vähiten miljardejaan tähän "koronan vastaiseen taisteluun". Suomessa koronavirukseen kuolleiden mediaani-ikä on 84-vuotta. Ovatko siis nämä riskiryhmään kuuluvat vanhukset sellaisia, jotka käyvät baareissa ja ravintoloissa, jonka vuoksi KAIKILTA riskiryhmään kuulumattomiltakin suomalaisilta estetään nämä ja monet muutkin palvelut, ja tuhlataan 1,2 miljardia euroa viikossa, kun eletään suljetussa yhteiskunnassa!!? HALOO! Suomen tuhlailupolitiikka on kaukana järjevästä politiikasta. Toivottavasti nyt jo viimeinkin turhat rajoitukset puretaan, ja keskitytään yksinomaan RISKIRYHMIEN suojeluun.
Suomi on pärjännyt erinomaisesti koronaviruksen nujertamisessa. Täydellisyys on kaukana ja mahdotonta, mutta erinomaisuus ei näköjään ole. Hienoa Suomi!
Hienoa myös Formosa.
Älä puhu sontaa. Maksaako Marin tai Ohisalo sulle liksaa sonnan jauhamisesta.
Miksi sinulle on vaikeaa jos me suomalaiset olemme onnistuneet hyvin, virheistä huolimatta. Suomella on jopa vaihtoehtoja tällä hetkellä miten voimme toimia vastaisuudessa. Hyvä Suomi ja suomalaiset!
Olet umpihapan etkä edes ymmärrä, etteivät nämä kehut ole vain poliitikkojemme kannattajilta, vaan että kehuja on tullut myös monelta muulta taholta.
Tuo 'sonnan jauhamisesta' -ilmaisu, kertoo sivistystasostasi, tai oikeastaan sen puutteesta.
Ravintoloiden sulkeminen on pieni hinta jos virusta saadaan rajoitettua ja pidettyä edes jonkinlaisessa hallinnassa. Mm. Itävalta sulki nopeasti ravintolat laskettelukeskus ravintolassa ilmenneen ongelman vuoksi. Ja nyt Itävalta on poistanut rajoituksia jo reilun viikon. Ja uudet tautitapaukset on hallinnassa. Rajoituksia ovat helpottaneet Saksa ja Tanska. Ja myös sieltä on kuulunut positiivisiä uutisia myös helpotusten jälkeen. Suomi on myös onnistunut hyvin.
Paskaa jauhat Suomen tilannetta ja toimintaa ei voi verrata erinomaiseen Australian toimintaan. Eikö mee perille.
Tämä viesti on ilmeisesti liian vaikea ymmärrettäväksi suomalaiselle yleisölle. Sinänsä käsittämätöntä.
Tilanne on vaikea, mutta tehdyt toimet ovat auttaneet ja olemme oikealla tiellä.
Hienoa Suomi!
Tilanne on vaikea? Tiedossa on, että Suomessa on lähivuosikymmeninä aivan tavalliseen vuosi-influenssaan saattanut kuolla enemmän ihmisiä kuin koronaan. Eipä ole kouluja tai ravintoloita suljettu.
Kuulemma Essote-alueella ei ole ollut ainuttakaan uutta tartuntaa. Siitä huolimatta mm ravintolat ovat kiinni. Tilanne on siis vaikea erityisesti ravintolayrityksille ja heidän työntekijöilleen.
Hienoa että Suomea osataan myös arvostaa onnistumisissa.
Hyvä Suomi
Suomessa ei ole osattu mitään muuta kuin munia. Suomi on kanala.
Suomessa osataan vihdoin arvostaa Suomea!
Hienoa Suomi!
Ruotsi on pärjännut hienosti, coronanuha on siellä lähes tulkoon takana eikä Ruotsia ole turmeltu taloudellisesti. Meillä Suomessa coronacupsahdukset ovat vasta edessä, niiden suhteellinen määrä tulee olemaan populaatioon suhtautetuna noin Ruotsin tasoa tai hieman alle ja edessä on taloudellinen kaaos joka kestää vuosia tai kymmeniä vuosia. Virus menee läpi jokaisen populaation, myös P-Korean, rajoitukset vain viivästyttävät sen etenemistä.
Hienoa Suomessa osataan vihdoin arvostaa Suomea!
Hyvä Suomi
Ruotsi pn hyvin onnistunut tappamaan omaa kansaansa kiitettävästi lyhyessä ajassa, hejjaa Sverige!!!!!
Loistavaa Suomi
Luotetaan asiantuntijoihin ja antaa sohvatohtoreiden räksyttää omiaan.
Joo hallituskin on luottanut kokp ajan asiantuntijoihin, hurraa
Huuto heille, kaikenlaista tunarointia joka taholla, hah mikä vitsi asiantuntijat ym. Hävettävä koko hallitus.
Hyvin suomi pärjännyt vaikka jäi hetkeksi "lähtötelineeseen" kun ei ottanut maahan saapuvien eristämisiä käyttöön mutta sittemmin kiri kovasti ja saavutti hyvän tason tartuntojen rajaamisessa.
Kuitenkin vielä riittää parannettavaa kansansuojaamistoimissa ennen toisen aallon saapumista.
Suomi on pärjännyt hyvin taistelussa koronavirusta vastaan. Hyvä Suomi.
Suomi on pärjännyt hyvin viruksen kukistamisessa. Ja Suomi tulee myös pärjäämään jatkossa.
Ilman Kokoomus taustaisia voittoja tekeviä vanhusten hoivalaitoksia Suomen pienet kuolleiden määrät ihmetyttäisi maailmalla.
Hienoa Suomi, hyvältä kuulostaa rajoitukset ja rajoitusten purkaminen.
Norja päihitti Suomen kirkkaasti. Emme pääse Euroopan koronatorjuntatilastoissa palkintopallille. Hyvä jos edes 10 parhaan joukkoon. Olisiko pitänyt ottaa Valko-Venäjän presidentin neuvoista vaari ja kehoittaa kansaa peltotöihin ja ajelemaan traktorilla?
Upeaa, ohitettiin jo Norja suhteellisissa kuolintilastoissa ja Venäjä on jo aikoja sitten jäänyt kauas taakse. Seuraava tavoite on saada kuolleita enemmän kuin Tanskassa ja sitten lähdetään ottamaan kiinni Ruotsia.
Heja Finland.
Hyvä Suomi. Hienoa työtä, vaativassa paikassa.
Suomi = Suunnattoman SuperSurkea koronantorjunnassa
Huonoimmuusjärjestyksessä maailmassa sijalla 32, kuolleita 48/miljoona
Worldometersissä on viisikymmentä maassa jossa kuolemia 0...1/miljoona
Suomessa tunnettu on Taiwan, 32 miljoonaa asukasta, kuolleita kuusi.
Väkilukuun suhteuttaen Suomessa pitäisi olla puolitoista kuollutta
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
Heh. Persu ei osaa itsekään tulkita itse linkittämänsä sivuston taulukkoa:)
Tuossa on typo. Taiwanin asukasluku on sopivasti nelinkertainen Suomeen verrattuna.
Siis kaksikymmentäkolme (23) miljoonaa. 0.26 kuollutta miljoonaa asukasta kohti.
Worldometersin taulukon saa sarakeotsikon nuolen klikkauksella lajitelluksi
Maailman kahdestasadasta maasta Suomi haluaa olla huonoimpien joukossa.
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
Ei tarvita mitään tulkintaa. Sortataan sarakkeen "Deaths / 1 M Pop" mukaan
Laskemalla todetaan että muutama minuutti sitten Suomi oli sijalla 33
Kummallista että Sveitsi on peräti viidenneksitoistahuonoin.
Israelista kuulin että Suomeen verrattuna tartuntoja on kolminkertaisesti, mutta koronakuolemia sama määrä kuin Suomessa. Toipilasplasmaa kerätty paljon?
Todella erityisen huonosti hoidettu Suomessa koronantorjunta huomioonottaen syrjäinen sijaintimme ja saatu ajallinen etumatka.
Hävettää olla suomalainen.
Suomi on pärjännyt hyvin vaikka aika on vaikea. Hienoa Suomi ja kiitoksia!
Hienoa että onnistunutta työtä osataan arvostaa.
Vatikaani on paras, ei yhtään korona kuolemaa, vaikka asukastiheys on 1880,45 henkilöä/neliökilometrillä
Hyvä Suomi!
Maailmallakin kehutaan Suomen onnistumista.
No, muutamat suomalaiset moittivat ja mököttävät. Mokomat ilonpilaajat!
Grönlanti on pärjännyt myös mainiosti. Vain yksitoista tartuntatapausta, jotka kaikki ovat parantuneet.
Nyt vain pitämään ainoaa lentokenttää suljettuna ihan niinkuin ennenkin!
Suomen koronakuolemat olisivatkin alle sadan jos lentoteitse Euroopan koronapesistä Alpeilta ja Espanjasta rahdatut 20 tuhatta eivät olisi päässeet vapaasti levittäytymään ympäri Suomea.
Hyvä Grönlanti.
HYVÄ Suomi.
Ei se hallituksen ansiota ole.
A-stuiossa Kiuri antoi ymmätää hallituksen tehneet paljon muuta merkittävää kuin mistä puhutaan.
Mitä hallitus on tehnyt, mitä ei aikaisemmin ole ioppositio aikaisemmin painostanut sitä tekemään?
Apteekkarien ansiotason pienentämistä kait oppositio ei ole pyytänyt, mutta eipä sitä ole hallituskaan saanut vielä tehtyä.
Suomen etäiseen sijantiin, sosiaalisten kontaktien vähäisyyteen, harvaan asutukseen
ja mitättömään läpikulkuliikenteeseen ei hallitus ole mitenkään vaikuttanut, koska maasta pakeneminenkin on ollut vielä suhteellisen vähäistä.
Hallitus on ollut kovan paikan edessä ja virheittä ei ole selvitty. Samoin on käynyt melkein jokaisessa maassa. Suomi on pärjännyt tämän katalan viruksen torjumisessa hyvin. Siihen voimme ottaa luvut naapurimaista, Euroopasta, koko maailmasta. Hienoa Suomi, voimme olla tänään ylpeitä Suomalaisuudesta!