Kumpi avioehtosopimus on kohtuuton!?

Anonyymi

Uutisissa on parin vuoden aikana ollut paljon kohua norjalaismiljonäärin vaimon kidnappauksesta ja murhasta. Nyt siitä epäillään hänen aviomiestään.

Alibiksi esitetään sitä, että vaimon avioehtosopimus oli kohtuuton? Että vaimo olisi saanut erotessa liian vähän varoja? Ja jos vaimo olisi riitauttanut sopimuksen, niin oikeus olisi määrännyt hänelle jopa puolet eli satoja miljooonia euroja?!

Huhhuh! Mies on OMALLA työllään ja taidoillaan hankkinut omaisuutensa. Vaimo on toki "ansiokkaasti" hoitanut kotia. Onko muka oikein, että vaimo saisi PUOLET miehen hankkimasta jättiomaisuudesta?!

Kyllä minun oikeudentajuni mukaan vaimon saama puolisko on paljon kohtuuttomampi kuin alkuperäinen vaatimattomampi summa! Toki alkuperäinen sopimus oli turhan niukka vaimolle. Mutta eikö muka vaikkapa 10% eli kymmeniä miljoonia euroja riittäisi?

Miten oikeusjärjestelmätkin suosivat naisia näin selvästi länsimaissa!?

3

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Olen nähnyt vanhan videon koomikkonäyttelijä Eddie Murphyn esityksestä, jossa hän naureskellen ihmetteli miehille kohtuuttomia avioehtoja.

      Silloin eräs nuori blondibimbo vaati puolet hyvin rikkaan ja vanhan miehensä omaisuudesta tämän kuoltua. Miehen suku riitautti vaateen.

      Tuo bimbo oli ollut "naimisissa" vanhan ukon kanssa pari vuotta. Heillä ei ollut jälkeläisiä. Vaimo oli työkseen löhöillyt uimalaltaalla nauttien virvokkeita. Ja käynyt jatkuvasti shoppailemassa itselleen tavaroita.

      Tuon bimbovaimon ei tarvinnut tehdä mitään kotitöitä, koska palvelijat hoitivat ne. Kuitenkin hän muka olisi oikeutettu miehensä miljardiomaisuuden puoliskoon???

      En tiedä, miten tapaus päättyi. Mutta jo tuollainen vaatimus osoittaa, että oikeusjärjestelmässä ja laeissa on jotain pahasti vialla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3471
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      21
      2372
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1965
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1881
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1858
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1427
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe