Kumpi avioehtosopimus on kohtuuton!?

Anonyymi

Uutisissa on parin vuoden aikana ollut paljon kohua norjalaismiljonäärin vaimon kidnappauksesta ja murhasta. Nyt siitä epäillään hänen aviomiestään.

Alibiksi esitetään sitä, että vaimon avioehtosopimus oli kohtuuton? Että vaimo olisi saanut erotessa liian vähän varoja? Ja jos vaimo olisi riitauttanut sopimuksen, niin oikeus olisi määrännyt hänelle jopa puolet eli satoja miljooonia euroja?!

Huhhuh! Mies on OMALLA työllään ja taidoillaan hankkinut omaisuutensa. Vaimo on toki "ansiokkaasti" hoitanut kotia. Onko muka oikein, että vaimo saisi PUOLET miehen hankkimasta jättiomaisuudesta?!

Kyllä minun oikeudentajuni mukaan vaimon saama puolisko on paljon kohtuuttomampi kuin alkuperäinen vaatimattomampi summa! Toki alkuperäinen sopimus oli turhan niukka vaimolle. Mutta eikö muka vaikkapa 10% eli kymmeniä miljoonia euroja riittäisi?

Miten oikeusjärjestelmätkin suosivat naisia näin selvästi länsimaissa!?

3

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Olen nähnyt vanhan videon koomikkonäyttelijä Eddie Murphyn esityksestä, jossa hän naureskellen ihmetteli miehille kohtuuttomia avioehtoja.

      Silloin eräs nuori blondibimbo vaati puolet hyvin rikkaan ja vanhan miehensä omaisuudesta tämän kuoltua. Miehen suku riitautti vaateen.

      Tuo bimbo oli ollut "naimisissa" vanhan ukon kanssa pari vuotta. Heillä ei ollut jälkeläisiä. Vaimo oli työkseen löhöillyt uimalaltaalla nauttien virvokkeita. Ja käynyt jatkuvasti shoppailemassa itselleen tavaroita.

      Tuon bimbovaimon ei tarvinnut tehdä mitään kotitöitä, koska palvelijat hoitivat ne. Kuitenkin hän muka olisi oikeutettu miehensä miljardiomaisuuden puoliskoon???

      En tiedä, miten tapaus päättyi. Mutta jo tuollainen vaatimus osoittaa, että oikeusjärjestelmässä ja laeissa on jotain pahasti vialla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2274
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1973
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1582
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1509
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1241
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1124
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1110
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe