SDP:n kannatus on huhtikuussa noussut selvästi omaan luokkaansa, selviää Alma Median ja Iltalehden kannatuskyselystä.
Puolueen kannatus nousi maaliskuusta 3 prosenttiyksiköllä 24,1 prosenttiin. Muutos ei mahdu virhemarginaaliin, joten se on merkittävä.
Toiseksi suosituin puolue on pitkään gallupeissa paalupaikkaa pitänyt perussuomalaiset, jonka suosio laski 20,1 prosentista 18,8 prosenttiin.
Puolueen kannatus nousi maaliskuusta 3 prosenttiyksiköllä 24,1 prosenttiin. Muutos ei mahdu virhemarginaaliin, joten se on merkittävä.
Toiseksi suosituin puolue on pitkään gallupeissa paalupaikkaa pitänyt perussuomalaiset, jonka suosio laski 20,1 prosentista 18,8 prosenttiin.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Siinähän iloitset kriisiajan "kannatuksesta". Mikä siinä on se juttu, että pitää alentua noin lapselliseksi? Anna mä kerron! "Koska persut!" On sullakin elämäntarkoitus.
TiRsKxD
Kyllä kannatti luvata koko kansalle ”vappusatanen”
Ja Li lupasi toisen, kukahan lupaa kolmannen, odotan jännityksellä? Kyllä meidän köyhien kohta kelpaa:)
Nuo vappusataset ovat sovittuja puheita. Antti Rinne kalasteli eläkeläisistä äänestäjä kuntaa ja Andersson "ostettiin" lupaamaan Vasemistoliiton satanen siivotakseen ihmisten muistista Sdpn Antti Rinteen olemattomaksi näivettynyt satanen. Vasta palveluksena tekivät sopimuksia Sdpn valtapuolueeksi noustessa seuraavissa vaaleissa Vasemmistoliitto saa ministerin salkkuja hallituksesta. Eli pyrkimyksiä saada seuraava hallitus samojen puolueiden kokoonpanolla jopa ministereillä.
Persujen kupla puhkesi.
höpöhöpö xD Nythän ollaan vihervasemmistokuplassa. Kun se puhkeaa, niin alkaa jumalaton kiukuttelu ja vihanpurkaukset. Mistä tiedän tämän? Koska sellaista tapahtuu melko usein. Ja juuri teikäläisille. Juuri siksihän teikäläiset on aina niin tuskaisia.
olisiko ilo ennenaikainen kun vaalit pidetään jokainen politikko joka on ollut vahingoksi tälle maalle ei tule uudstaan valituksi.
sinne kuopataan monta menneisyyteen.
Iloitset aina kun jollekin aiheutuu jotain pahaa.
Mistä sun punikki - ideologia on peräisin?
Kerro meille. Olet pahansuopa ja raivokas,
se on jo selvää. Mutta mistä sun sokea punaisuus tulee?
Jos tavattaisiin, sä vihaisit minuakin.
En ole vihaamasi porvari, en persu...ENKÄ PUNIKKI.
En pidä aikuisen tahallisesta tyhmyydestä.
Perpanssihan meinaa suuressa kiihkossaan käydä hyppimään silmille.
sä kaivoit munias löysissä sorteissas kun kirjoitit tuon
Haluan tutustua suhun, koska
sä levität VIHAN AATETTA, NATSISMIA
VAIKKA ONGELMA ON SINUSSA
SINÄ OLET PIENESSÄ MAAILMASSASI JOTAIN VAILLE
JA SÄ RATKAISET SITÄ
LEVITTÄMÄLLÄ KOMMUNISMIN AATETTA
KAIKILLE
.
Sitä voidaan kutsua myös lajennetuksi i**emur*haksi.
Kokkareet on yhtä surkeita ja syyllisiä,
kaikki puolueet on, se johtuu IHMISISTÄ JOTKA TOIMII SIELLÄ
Mites se sanonta meneekään? Itku pitkästä ilosta ...
Demarit äänestivät itsenäisyysjulistusta vastaan 1917 ja aloittivat terrorin ja
kapinan venäläisen sotaväen tuella ja aseilla 1918
on kansakunnalle vaarallista kannatella remureita
demarit tekee sitä edelleen
vastoin perustuslakia ja edistää terroria
luovuttivat Suomen saksalle v. 1994
IHAA IHAA IHAA, viikon luontoäänenä sossujen köyhdyttämä duunari. Ja klo on 12.00
kesäkuu 1994
arvaatko allekirjoittajat vai tiedätkö?
Suomen 1995 lama aiheutettiin tuon em. sopimuksen vuoksi.
Pankinjohtajat toteuttivat sen yhteisellä sopimuksella nostaa rajusti kaikkia korkoja.
Luettelenko poliitikot ja pankkien pohtajat?
nyt on kaikilla aikaa kaikki on seis ja aikaa on vaikka toisille jakaa joka on normaalioloissa kortilla.
ajatella tulevaa miksi suomessa on mennyt asiat aina päinmäntyä.
kaikkia on viety kuin pässiä narussa omat aivot narikassa.
niin
suomessa päättäjinä on olleet samat ukot ja akat ja vielä jälkeläiset
perässä valittu aina vaan uudestaan vaikka ovat tehneet
SUURIA RÖTÖKSIÄ SUOMEN VALTIOTA KOHTAAN.
huonolle perustalle ei ikinä saa tervettä taloa.
persujen (perseiden) tie on tuskainen, käy harhaan.
Suomen EU jäsenyys on laiton.
persut on lyöty! HÄHHHHÄHÄ!
Mikähän on sinun älykkyysosamäärä.
Kyllä tämän näytöksen loppu tulee olemaan lohduton näille vihervasemmistolaisille lällättäjille!
Eihän sillä ole mitään väliä mitä kannatus on tällä hetkellä. Eduskuntavaalit ovat kolmen vuoden päässä. Ainoa huoli on paljonko ehtivät vielä sotkea asioita ,koska seuraavalle hallitukselle jää todella paljon korjattavaa.
Seuraava hallitus on Marin 2. HÄHHHHHHÄHÄ!
Voi tuota persujen vaikerrusta,muistan kun palstapersu rummutti joka päivä palstalla kun persut olivat johtoasemassa, nyt siitä on vain haalea muisto..buuuuaaahahaaaaaa
Persut syyttää eläkeläisiä
Kannatuksensa laskusta. Olemme tyhmiä lampaita. Kuitenkin täysjärkisiä. En voi kannattaa puoluetta, jos tavio vaatii ravintoloita auki, joku muu tiukempia rajoituksia kuin on ollut. Puhuvat asiattomia naishallituksesta, joka on asiallista väkeä. Ps peloittelee, on hysteerinen koronan kanssa, vaikka tilanne on vakaa ja keskittynyt uudellmaalle. Lapsetkin huoletta voivat mennä kouluihin kunnissa joissa ei ole yhtään koronaa.
Eiköhän nuo hymyt vielä hyydy. Tosin Marinin hymy muistuttaa enemmän irvistystä.
Turhaan siinä irvistelet persu, olet jo menettänyt pelin puolueinesi.
Miksi sä et tuo sun ongelmaa esille
vaan sä jaat kansallissosialismia
kaikille?
Se on narkkien menetelmä,
kun haluaa itse - ulisee sen laillistamisen puolesta.
ps. ei ole mitään hätää .
ei tarvitse hillua kun voitto on supervarma vaaleissa.
Odotan innolla että persut pääsee hallitusvastuuseen niin loppuu se älytön takapenkistä huutelu ja joutuvat ihan kantamaan vastuuta. Viime kerralla hallitukseen päästyään pellepuolue hajosi.
Minä siirryn persujen äänestäjästä demarien äänestäjäksi. Hävettää nuo perussuomalaisten kommentit ja eripuran hakeminen yhteisen ongelman korona viruksen aikana. Varmasti aukeaa monen muunkin silmät mitä lumetta on populistipuolueen perussuomalaisten harjoittama politiikka. Sanna Marin on toiminut esimerkillisesti hoitaessaan hallitusta korona viruksen aikana. Ääni menee demareille ja toivon myös kokoomuksen kannatuksen nousua kun nämä kaksi puoluetta periaatteessa vain Suomessa tarvitaan.
kaikki tietää että ps. ei voi aloittaa mitään vanhalta pohjalta.
sillä on asioita jotka edelliset on asiat sotkenut umpisuohoon.
paljon asioita pitää tuoda julki totuus edesmenneestä naru on viritetty kansankaulaan joita ei ole tuotu julki.
käki ei vielä kuku.
Marin on niin kaunis, että kiva häntä on katsella. Puhekin sujuu. PerusSuomalaiset tulee seuraavaan hallitukseen mukaan.
Silloin nähdään, miten miesten suurin puolue pystyy yhyeistyöhön Marìnin kanssa.
SDP:n kannatus on niin suueta ja vahvapohjaista, että. porvarit eivät enää kauaa voi estää vappusatasen jakamista nettona alle 1400 euroa kuussa ansaitseville eläkeläisille.
SDP on aina halunnut vappusatasta, sanoipa muut mitä tahansa.
Lasku veronmaksajille on karmeaa luokkaa tämän hallituksen rahanjaon jäljiltä!
Voidaan jo julistaa persujen aika on ohi. Muutamilla vielä jäljellä olevilla öyhöttäjällä onkin somessa täydet paniikkitärinät päällä. Kauhea itku menossa ja tietysti uhkailevat kaikkia.