Mielenohjauksesta

Anonyymi

Adolf Hitler olisi ollut ylpeä siitä, miten tuo nykypropaganda on saanut jopa toistakymmentä prosenttia Maan väestöstä lukkojen taa. Mutta eipä toisaalta ihme: onhan taustalla sama tuomiopäivän koneisto, joka verettömästi valloitti Euroopan – kun Aatulta se ei onnistunut edes asevoimin.

8

117

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aatulta olisi onnistunut Euroopan valloitus aivan helposti ja käytännössä hän sen tekikin Britannia lukuunottamatta. Jos ei olisi julistanut sille sotaa eikä amerikkalsille, olisi Eurooppa ja Venäjän osaa myöten ollut helppo nakki ylivoimaiselle Saksan sotakoneistolle. Myös venäjä olisi ollut suupala kokonaan kun olisi ensin kerännyt riittävästi voimia sen kokonaan valloittamiseen ja muita rintamia ei olisi ollut.

      Oikeasti maailma kyllä saataisiin aivan polvilleen valeuutisilla jos kaikki niitä yhteisestä sopimuksesta levittäisi.

    • Tuomiopäivän koneisto on tuonut meille kaikkien aikojen mukavimman elämän ja elintason, joten sitä lisää sit vaa.

    • Anonyymi

      Aatun ideologia istui saksalaisissa niin kovin, että vielä kun venäläiset oli berliinin rajoilla, maa pommitettu halalle,liittoutuneet toisella puolen ja sotakoneistosta vain rippeet jäljellä, teki se vielä tuhoisan hyökkäyksen venäläisiä vastaan, vaikka kaikillae ei riittänyt aseita. Mukana oli myös vanhukset ja lapset. Jopa isis-ideologia jää siinä hopealle. Heissä sentään vähän on pelkuuruutta ja pötkivät länsimaihin piiloon kun häviö häämöttää.

      Siinä on ideologialle antautumisen maallia.

      Ja me suomalaiset olimme sen saman lumoissa. Mistä venäläiset meitä yhtä syyttää. Joskin emme vielä ennättäneet tehdä kaasukammioita.

      • Anonyymi

        En usko tuohon. Mannerheim oli hyvinkin epäluuloinen Hitlerin suhteen ,samoin Ryti. Suomella vain ei ollut muuta mahdollisuutta ylivoimaiselta tuntuvan vihollisen edessä. Kyllähän sakemannitkin häpesivät tyhmyyttään kun Hitlerin teot alkoivat paljastua. ihme,että ovat selvinneet näinkin hyvin. Suomi on joutunut aina olemaan altavastaajana suuren ja epävakaan Venäjän vieressä. Samanlaista mielenohjausta harrastetaan naapurissa, mutta ihmiset eivät luota juurikaan tiedotusvälineiden infoon. Diktatuuriinhan siellä pyritään, koska valta on anastettu vain pienelle piirille. Niin kauanhan se menestyy, kun kansa hyväksyy olojensa kurjistamisen. Luulen, että kohta siellä taas jyrisee, kun keskiluokka nousee kapinaan. Sirkushuvien tarjoaminen ei enää riitä.


    • Anonyymi

      Ei Suomen joutuminen Saksan liittolaiseksi ollut mikään ajopuuteoria eikä sitä määritellyt mikään ulkopuolinen sopimus. Se oli aivan oma valinta. Jääkäriliikkellä oli lämpimät suhteet saksaan ja sen ideologiaan.

      Mannerheim oli hurmaantunut Hitleristä. Eihän muutoin niin suuri johtaja olisi käynyt täällä Mannerheimin syntymäpäivillä. Kyllä liitto oli täysin vapaaehtoinen ilman pakkorakoa. Mannerheim vain oli sotilaallisesti viisaampi kuin Hitler. Heti kun näytti siltä ettei Saksa sittenkään pärjää venäjälle, niin Mannerheimin kelkka kääntyi, kuten koko Suomen ja lopulta Saksasta tuli vihollinen.

      Eikä Suomi taistellut itsenäisyydestä eikä edes itse neuvotellut rauhanehtojaan. Ne määriteltiin ulkopuolisessa sopimuksessa, jonka lähinnä Stalin saneli, vaikka läsnä oli myös Yhdysvallta sekä Britannia. Siellä Stalin lupasi Suomelle itsenäisyyden, määritteli alueluovutukset, Saksan jakamisen, baltian maiden kuulumisen venäjään sekä Puolan rajojen siirtelyn. Suomi kuului häviäjiin, eikä meillä ollut mitään osaa eikä arpaa määritellä mitään rauhaehtoja vaikka muodollisesti niitä neuvoteltiinkin.

    • Anonyymi

      Venäjällä koittaa nyt sellaiset ajat, että Putinin yritys jatkaa vallassa tulee epäonnistumaan. Kansa on kyllästynyt siihen poukkoiluun mitä hän harrasti sekä nyt vaikkei se ole hänen syynsä, korona teki lopun hänen valtapyrkimyksistään.

      Kääntöpuoli sille on, että oikea rikollisuus pääsee rehottamaan siellä ja se venäjän mafia, jonka Putin muutti valtiolliseksi valtakoneistoksi alkaa kerätä rahaa omaan liiviinsä.

      Naapurimaan tuleva levottomuus luo taloudellisia heijastumia meillekin, mutta koronan yhteydessä sillä ei ole niin kovin suurta vaikutusta kun menee huonosti muutoinkin.

      • Anonyymi

        Suomi on talous ja koronakriisissä.
        Byrokraattinen ei itsenäinen Suomi maksaa kalliin hinnan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi on talous ja koronakriisissä.
        Byrokraattinen ei itsenäinen Suomi maksaa kalliin hinnan.

        Juuri näin. Vain mäntit puhuvat propagandasta. 😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe