Miten asia menee. jos pääsee osatyökyvyttömyys eläkkeelle ja on työtön/ eikä löydä osaaikatyötä eläkkeen rinnalle niin saa toimeentulotukea.
Entä sitten jos on siis osatyökyvyttömyys eläkkeelä ja toimeentulotuki paikkaa huonoa eläkettä. ( osatyökyvyttömyys eläke on puolet normi eläkkeestä, johon ei saa kansan eläkettä )
Ja satun saamaan myöhemmin perintöä, niin eikö käy niin että en saa enää toimeentulotukea kun perinto on tuloa. Ja eläke jää todella mitättömäksi ja pitäisi heti alkaa käyttää pientä perintöään että pysyisi hengissä.
Eikä ole järkevämpää pysyä työmarkkinatuen piirissä taloudellisesti, jos ei ole mahdollisuutta työkyvyttömyys eläkkeeseen ??
osatyökyvyttömyys eläke ja toimeentulotuki
Anonyymi
1
182
Vastaukset
- Anonyymi
Pikaisella netin selailulla selvisi että työttömyyskassa laskee minkä verran saat vaikka ansiosidoonnaista,tietenki se vähentää maksettavaa määrää kun saat jo osittaista eläkettä.Perinnöt vaikuttaa toimeentulotukeen..Jos sairautesi ja ikäsi (mieluummin 60v)riittäisi täyteen tk-eläkkeeseen, niin aika moni häslinki jäisi pois.Tosin jos tarvii toimeentulotukea,niin eläke vaikuttaa siihenki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741104
- 691044
- 48964
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104948- 51905
- 49694
- 32674
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34597- 50580
- 38536