osatyökyvyttömyys eläke ja toimeentulotuki

Anonyymi

Miten asia menee. jos pääsee osatyökyvyttömyys eläkkeelle ja on työtön/ eikä löydä osaaikatyötä eläkkeen rinnalle niin saa toimeentulotukea.

Entä sitten jos on siis osatyökyvyttömyys eläkkeelä ja toimeentulotuki paikkaa huonoa eläkettä. ( osatyökyvyttömyys eläke on puolet normi eläkkeestä, johon ei saa kansan eläkettä )
Ja satun saamaan myöhemmin perintöä, niin eikö käy niin että en saa enää toimeentulotukea kun perinto on tuloa. Ja eläke jää todella mitättömäksi ja pitäisi heti alkaa käyttää pientä perintöään että pysyisi hengissä.

Eikä ole järkevämpää pysyä työmarkkinatuen piirissä taloudellisesti, jos ei ole mahdollisuutta työkyvyttömyys eläkkeeseen ??

1

183

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pikaisella netin selailulla selvisi että työttömyyskassa laskee minkä verran saat vaikka ansiosidoonnaista,tietenki se vähentää maksettavaa määrää kun saat jo osittaista eläkettä.Perinnöt vaikuttaa toimeentulotukeen..Jos sairautesi ja ikäsi (mieluummin 60v)riittäisi täyteen tk-eläkkeeseen, niin aika moni häslinki jäisi pois.Tosin jos tarvii toimeentulotukea,niin eläke vaikuttaa siihenki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4812
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3942
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3840
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      117
      2251
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1974
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1288
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1286
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      525
      1134
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1125
    Aihe