kesä ja punkit

Anonyymi

lehdessä oli oikeen kuvan kanssa "kissamummo" raportoinut 74 punkista ja arvatenkin sisämaasta..no tietenkin juuri näiden likaisten pikkupeto kissojen omistaja. nykyään ihmisten välinpitämättömyys on lisännyt kaupungeissa rottien liikkumista ja luulen että tulee hyvä punkki kesä. suosittelen kaikille kissa lovereille pitäkää nyt helvetti ne loiseläimet kiinni.
asun itse rannassa olen koiran omistaja jo 25v eikä sen turkissa ole ollut tuona aikana kuin 1 punkki...ja vaikka on kohtalaisen suurikokoinen palveluskoira ei ole myöskään hyökännyt ihmisten päälle. olen seurannut keskusteluja.
mies vaasasta

14

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskustelut kissoosta kuuluu lapuan sivuulle ei tänne

      • Anonyymi

        seinäjoella on mun mielestä joka omakoti torpas kissa jotta pitääkö aina sanoa vaan se lapua


    • kissat vaa maukuu

      • Anonyymi

        hyvvöö rehuvärkkiä..roteiinia kanoille kun ne haisoo ny jo kissille


    • Anonyymi

      Aloittaja lienee itse punikki ja kissanvihaaja. Sen verran kahelia on ajatuksenjuoksu. Arvaukset meni päin heIvettiä, tietenkin.

      • Anonyymi

        Irrallaan juoksevat kissat on nykypäivänä punkkien pääasillinen levittäjä, joten kohdalleen osui aloitus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Irrallaan juoksevat kissat on nykypäivänä punkkien pääasillinen levittäjä, joten kohdalleen osui aloitus.

        juu kissat on punkki bussi


    • Anonyymi

      Tämä TBE pelottelu tulisi tutkia tarkemmin.
      Miten THL voi suositella TBE rokotetta kansalaisille? Perusteita rokotteelle ei mielestäni oikeasti ole.

      On todella outoa, että virukselle jonka vasta-aineita todetaan laboratoriotutkimuksissa alle 70kpl vuodessa koko Suomen valtakunnassa, suositellaan kansalaisten omakustanteista kallista n. 200€:n arvoista kaupallista rokotusohjelmaa.

      THL:llä ei tuskin ole edes todisteita / tutkimusta punkkien runsaammasta lukumäärästä Helsingin eri alueilla?

      Punkkein esiintymismäärään liittyvää tutkimusdataa ei ole todennäköisesti ole edes olemassa Helsingin osalta?

      Lisäksi todettakoon, että luultavimmin vain murto-osa noista todetuista TBE vasta-ainekantajista todellisuudessa sairastuu aivokuumeeseen. Sairastuneistakin vain n. 6% saa pysyviä hermosto-oireita, jolloin pysyviä oireita saisi ehkä muutama ihminen vuodessa? Tämä on erittäin pieni määrä ja ei todellakaan ole miljardiluokan rokoteohjelman suosittamisen arvoinen valtion toimesta.

      Onkohan niin että TBE-rokote itsessään aiheuttanee suuremman komplikaatioriskin kuin se, että saisi TBE-viruksen aiheuttaman komplikaation luonnosta punkin välityksellä? Miten voidaan suositella tällaista rokotetta jos näin on?

      Jos jokainen suomalainen ottaisi TBE-rokotesarjan, puhuttaisiin yli miljardin euron liikevaihdosta pelkästään rokotusten osalta (3 rokotetta). Eikö tähän TBE-rokotteeseen käytettävälle rahamäärälle olisi huomattavasti akuutimpiakin käyttökohteita yhteiskunnassamme?

      Henkirikosten tai niiden yritysten määrä on vuositasolla 6-kertainen TBE vasta-aine näytteisiin verrattuna, mutta ei ole valtion taholta tullut suositusta liikkumisrajoituksiin, luotiliivien käyttöön tai henkivartijan palkkaamiseen millekään alueelle Suomessa?

      TBE-rokotesuositus on mielestäni täysin absurdi ja turha.

      Tulee väistämättä mieleen kysymys, että kenen etu tässä on kyseessä todellisuudessa? Kansalaisen etu vai kaupallisen toimijan taloudellinen intressi?

      -Borrelioosi hoituu antibiootilla
      -TBE on käytännön tasolla erittäin, erittäin, erittäin harvinainen

      Viite: https://yle.fi/uutiset/3-11337353?origin=rss

      • Anonyymi

        Olen asunut rannikkokaupungeissa työn puolesta joka kesä,ei ole punkit vaivanneet.
        Sisämaassa niitä pelätään kun ei ole vaan tietoa asioista. Mutta härskisti annetaan kissan juosta pihalta suoraan pöydälle...niin.


    • Anonyymi

      Oikein,Rakastan kissoja,ja koiria,ja eläimiä yleensäkin.

    • Anonyymi

      Kissoosta kirioottelu kuuluu lapuan sivulle ei tänne

      • Anonyymi

        punkit on koko ajan siirtyny enemmän rannikolta sisämaahan syynä juurikin huono eläinten pito ja hygienia..sori vaan. vaasassa kontakteja tänä kesänä vain pari.


    • Anonyymi

      Punkit siis viihtyy kosteassa, minulla kaksi borrelioosia. Olen uinut lumpeenlehtien keskellä, voiko punkkeja olla järvessä.
      Olen muutoin ollut tarkka ja käytän punkkikarkoitetta.

      • Anonyymi

        itse olen asunut sisämaassa,rannikolla uinut järvissä ja meressä...kesät olen aina sandaaleilla paitsi töissä. ei ole tullut.en käytä rokotteita. tietenkin tunnen ihmisiä joilla on napsahtanut äkkiäkin. ihmettelen kyllä miksi punkkikanta yleistyy sisäjärvissä olisiko revevyys kun paskaa ajetaan vieläkin jokiin?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe