Tuulivoimaloiden ilmaantuminen maisemaan ärsyttää ja aiheuttaa stressitasonnousua. Steressi on tutkitusti monella tapaa haitallista ihmisen keholle ja mielelle. Tämä pystytään mittaamalla osoittamaan. Stressi mm. nostaa kehossa steressihormoonitasoja, aiheuttaa rytmihäiriöitä ja sydän sairauksia, kohottaa verenpainetta, aiheuttaa uniongelmia, lisää kiputuntemuksia, vaikuttaa ruuansulatuselimistön toimintaan, aiheittaa muistiongelmia, keskittymiskyvyn alenemista.... Tuulivoimaloiden terveyttä alentava vaikutus on väistämätön kun ennen stressitasoa alentava kaunis ulkosaariston merimaisema muuttuu tuulivoimaloiden pilaamaksi maisemaksi. Eikä edes illan pimeys auta sillä valot välkkyvät horisontissa. Eli vaikka mm. Hyötytuuli sivuillaan väittää ettei fysiologisia vaikutuksia ole, on niitä selvästi ihmisten kärsiessä stressistä liittyen näihin maisemahaittoihin. Mutta mitä voi pienet kärsivät ihmiset kun isot yhtiöt jylläävät. Ei auta sekään että vieressä on Selkämeren kansallispuisto, upean luonnonrauhaisan maiseman saa ilmeisesti tuhota, sellaiset on suunnitelmat.
Tuulivoimasta fysiologisia terveyshaittaa
5
129
Vastaukset
- Anonyymi
Siis tuulivoimaloista fysiologisia terveyshaittoja kirjoitin otsikoksi... kännykkä vaan on niin näppärä muokkailemaan sanoja ettei läheskään aina huomaa mitä tekstissä muuttuu.
- Anonyymi
Enemmän on demareista haittaa, sekä hallituksessa, että kuntatasolla. Noljakkeet tuhlaa kaikki rahat, missä on nyt se aate lastemme tulevaisuuden pelastamisessa.
- Anonyymi
Stressi voi aiheuttaa kuvailemiasi oireita, eikä kukaan pysty väittämään, etteikö juuri sinulle tuulivoima aiheuttaisistressiä. Vaikutus on kuitenkin psykologinen, ei fysiologinen.
- Anonyymi
Siitä vaan muuttamaan ydinvoimalapaikkakunnalle,se kun posahtaa, niin tuntuu muut ongelmat pieniltä.
- Anonyymi
Tuulivoimalan fysiologiset vaikutukset on vaikea selvittää.
Esimerkkinä erään kaupungin kerrostaloon asennettiin ilmalämpöpumppu. Samana päivänä alkoi valitus melusta. Siinä mitattiin paljon melua viranomaisten toimesta eikä koskaan ylittänyt mitään arvoja joilla olisi tutkitusti haittaa tai sanottu ylittävän raja-arvot esim yöaikaan makkarissa.
Ilmeni että laitosta ei ollut kytketty edes asennuspäivänä verkkoon. Joten haitta alkoi ennen käynnistystä. Lisäksi tutkija oli sinetöineet pistorasian kahdeksi viikkoa kertomatta valittajille. Ei muutosta melua oli ja riitti sinetöinti ajan ylikin. Olivat vaan pahoillaan ettei heille kerottu sinetöinnistä. Siis tieto että se on seinässä aiheutti meluhaitan josta ei yli päästäisi koskaan.
Tuulivoimalla on selkeästi samaa ongelmaa. Se on siinä = haittaa :D
airfoil
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1185402
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2762206- 921773
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401220Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411197Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051120- 501119
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1531116- 1141098
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.831047