Kannattaisiko hallintomallia muuttaa

Anonyymi

Mitäs mieltä ovat suomalaiset hyvin maailman parhauteen ja kumisimpaan juustoon titutellut suomalaiset siitä, että lakkautettaisiin historialliseen ja etniseen käsitykseen perustuvat läänit ja maakunnat ja muodostettaisiin maahan yksinkertaiset 50 suurkuntaa joiden keskuksina olisivat maakuntametropolit.
Katoaisivat kaikki maakuntalaiset ja tilalle tulisi oululaisia, rovaniemeläisiä, vaasalaisia, kuopiolaisia jne, Päästäisiin eroon typeristä savolaisiksi ja pohjoiskarjalaisiksi ilmaisemisista.
Kaikista tulisi vaan suomalaisia kekuskaupungin nimellä ja samalla saataisiin eri maakuntien meitä muistuttama perinnöllinen hölmöyskin laimennettua

4

80

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta tuo noin 50 kunnan hallintomallin ajatus on hyvä. Siinä päästäisiin lähes netolla eroon mionista maatamme vaivanneista ongelmista. Erityisesti liian pienistä kunnista ja monista täysin tarpeettomista hallintokerroksista.
      Silloinhan se tarkoittaisi pääkaupunkiseudun muuttumista Helsingiksi ja Helsingin nousemista aidoksi suurkaupungiksi. Siis Helsinkiin liittäen Kirkkonummi. Rspoo, Kauniainen, Nurmijärvi, Tuusuja, Kerava Vantaa ja sipoo.
      Vastaavanlaisia liitoksia kaikien perinteellisten noin 50 kaupunkimme ympärille.
      Aivan parhaimmillaa voisimme organisoitua vain noin 20 aluemetropolin hallintomalliin. alkaen Rovaniemi, Oulu, Vaasa,Kuopio, Jyväskylä. Turku. Lappeenranta
      Kotka ja Maarianhamina ellei sitä hajoiteta ja pääsaarta lahjoiteta Ruotsille
      Siis jopa kahdeksalla aluemetropolilla pärjäisimme ja niiden hallintaan voisi sitten jättää sotenkin

    • Anonyymi

      Eipä haittaisi jos vaikka radikaalisti muutaisimme ja varsinkin korunan jäljiltä olisimme suorastaan pakotettuja järkeistämään hallintoamme ja poista siitä muutama vuotuinen läskimiljardi kuten muuten pitäisi poistaa maatalouden erilaisista kotimaisista tuistakin ainakin 2 miljardia vuodessa

    • Perinnöllisestä hölmöydestä puheen ollen: kukas se olikaan syntynyt Etelä-Karjalassa. Ei Hesaan muuttaminen sinusta hesalaista tee.

    • Kukapa kunniallinen lieksalainen edes haluaisi Helsinkiin. Siellähän voi vaikka törmätä ihan eri näköisiinkin, ja sehän kyllä olisi katastrohvi.
      Me päsrjätään omin monoin ja pystytukin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      106
      2932
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      212
      1811
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      133
      1777
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      49
      1641
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1312
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      92
      1108
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      84
      1098
    8. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      57
      1074
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      59
      1067
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      67
      932
    Aihe