Hallituksessa alkaa erimielisyydet heijastua ja ainakin keskusta vaatii hallitusohjelmaan suuria muutoksia.
Tässä kohtaa oppositio on vahvoilla ja tulee nostamaan kannatusta persuille ja kokoomukselle.
Joko alkaisi uudet vaalitkin häämöttää.
Tässä kohtaa oppositio on vahvoilla ja tulee nostamaan kannatusta persuille ja kokoomukselle.
Joko alkaisi uudet vaalitkin häämöttää.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Uusien vaalien järjestäminen keskellä koronakriisiä olisi silkkaa idiotismia. Muutenkin käsityksesi ovat kuin toisesta maailmasta. Keskusta ei ole vaatimassa muutoksia hallitusohjelmaan, koska tässä vaiheessa veneen keikuttaminen olisi yksinkertaisesti typerää.
Elät omassa haavemaailmassasi. Hallituksen kannatus nousee ja persujen putoaa yhä alemmas. Jos joku hajoaa, niin se on perussuomalainen puolue, ei hallitus.
Uusien vaalien järjestäminen keskellä koronakriisiä olisi silkkaa idiotismia. Muutenkin käsityksesi ovat kuin toisesta maailmasta. Keskusta ei ole vaatimassa muutoksia hallitusohjelmaan, koska tässä vaiheessa veneen keikuttaminen olisi yksinkertaisesti typerää.
Elät omassa haavemaailmassasi. Hallituksen kannatus nousee ja persujen putoaa yhä alemmas. Jos joku hajoaa, niin se on perussuomalainen puolue, ei hallitus.
Taasko hajosivat kaksikertaa heti aamusta?.
Tässäpä sinulle luettavaa asiasta.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006496093.html
No onko hallitus kiristämässä verotusta?
Lisäksi Sipilä on nykyään vain yksi kepun kansanedustajista, eikä hänen mielipiteensä välttämättä ole edes puolueen virallinen kanta. Hallituksessa Sipilällä ei ole mitään sanavaltaa.
Toisaalta varmaan oikeansuuntainen vaatimus. Ei veroja ylös, vaan kuluja alas ja tarvittava määrä lainaa.
Mutta jos tuolla perusteella uskot hallituksen olevan kaatumassa, niin ihan tulee mieleen puheet hukkuvasta ja oljenkorresta.
Siinä oli myös valtiovarainministerin kommentti.
Sipilä ohjaa Bisnes keskustaa kulissien takana.
Sipilää riepoo se, että hän joutui lähtemään kuorohommiin aika nololla tavalla. Juha haluaa takaisin ja tekee siksi oppositiopolitiikkaa hallituspuolueen jäsenenä. Dippainssin olisi parempi vain rakennelle "kakkaroitaan".
Oma juttunsa on sitten se, että Iltasanomat on kokoomuslaisen köörin lehti ja toimittajat laulaa senmukaisia lauluja. Iltasanomien ja Iltalehden arvo perustuu niiden uusiokäyttöön eli kierrätettävyyteen. Uutiset on mitäänsanomattomia sensaatiopläjäyksiä, usein vielä sama asia moneen kertaan samassa lehdessä, ja vailla varsinaista uutisarvoa.
Et sitten lukenu, että haastattelu oli annettu Suomenmaa lehdelle. Luki ihan otsikossa 🤣
Perskekohallituksen pääministeri antaa neuvoja ja persut ulvoo taas riemusta.
:D
Perussuomalaiset odottavat kuumissaan huutaen, että Suomen yhteiskunta menisi jostakin syystä, ihan mistä vaan, jotenkin sekaisin, että persut saisivat lisää materiaalia päätehtäväänsä eli hulluuksiin menevään räksytykseen.
Ketä voisi tällä viikolla huutaa erotettavaksi ...
Mitä järkeä tällaiselle puolueelle on maksaa verorahoistamme puoluetukea??!
Valtiovarainministeri ennustaa vaikeita aikoja hallitukselle.
https://www.verkkouutiset.fi/katri-kulmuni-islle-hallitusohjelma-neuvoteltava-uusiksi/
Tuossa artikkelissa Kulmuni toteaa sen, minkä kaikki hallituspuolueet ovat todenneet: ” Mutta talouden osalta ohjelma on pakko kirjoittaa uusiksi.
Katri Kulmunin mukaan hallitus kuitenkin kestää. Muuten hallitusohjelma on hänen mukaansa ”kuitenkin muuten sen verran hyvä, että kuka siitä haluaisi päästää irti”.
Ei vaikuta siltä, että hallitus tähän kaatuisi.
Erimielisyyksiä ennustetaan tulevan siitä, mitä uudistuksia siirretään ja minkä täytyy jäädä odottamaan parempia taloudellisia aikoja. Vasemmistoliitto ja vihreät haluavat pitää kaikista uudistuksista kiinni.
Eihän keskustakaan lehdistölle kaikkea paljasta vielä.
Ennustetaan ja ennustetaan, Perussuomalaiset ovat ennustajia. Tarpeeksi paljon eri suuntaisia kun ennustaa niin todennäköisyys oikeaan osumiseen kasvaa lineaarisesti.
Sinulle ovat jo paljastaneet?
Tuo ennustus on ihan lehdessä kirjoitettu, ei persujen ennustus.
Demareilla ja keskustalla on lisäksi myös nimitys asia vaakakupilla.
"Lehdissä kirjoitettu" ... "netissä lukee" ... "hevosmiesten tietotoimistosta kerrottiin" ... "Esson baarissa juteltiin" :)
yrittää pelata aikaa koronalla seinä tulee kuitenkin eteen siitä on jo Sipilä mm. varoitellut
Kun et sitten lukenut kaikkea materiaalia, niin tässäpä uudestaan
https://www.verkkouutiset.fi/katri-kulmuni-islle-hallitusohjelma-neuvoteltava-uusiksi/
Niin? Artikkelissa ei ennustettu mitään. Lähimmäksi menee "kyllä siitäkin selvitään, Kulmuni sanoo".
Miksi postaat noita itsestäänselvyyksiä ? Maallikkokin tajuaa, että vaikeita aikoja on tulossa. Mutta ei se ole syy hallituksen hajoamiselle, sen sijaan se on kyllä syy pitää osaamattomat persut pois hallitusvastuusta (vrt 2015-2017 ja ylipäätään Sipilän tunarihallitus).
Näin siellä sanotaan
” Erimielisyyksiä ennustetaan tulevan siitä, mitä uudistuksia siirretään ja minkä täytyy jäädä odottamaan parempia taloudellisia aikoja. Vasemmistoliitto ja vihreät haluavat pitää kaikista uudistuksista kiinni.”
Ai että on itsestään selvyys että hallitus kaatuu. Okei!
Ei suinkaan. Kirjoitin, ettei vaikeiden aikojen tulo ole syy hallituksen kaatumiselle. Enkä maininnut mitään muutakaan syytä sen kaatumiselle.
Uskotko että oppivelvollisuuden pidentäminen etenee? Keskusta ei halua sitä edistää.
Miten se hallituksen kaatumiseen liittyy?
Toimittajien pitää repiä otsikoita ja kyllähän jotkut noissa kokouksissa seinäruusuina istuvat mielellään juoruavat toimittajille kaikenlaista. Ovatko nuo juorut totta? Ei tietoa, mutta ainahan asiat voidaan kokea.
"-Kovat kähinät siitä tulee, mutta kyllä siitäkin selvitään, Kulmuni sanoo.
– Silloin tämä hallitus on kestänyt monenlaista, koronakriisin ja neuvotellut hallitusohjelman uusiksi. Kyllä se sitten aika sinnikko hallitus on."
Ja ihan ilman persuja.
PS. "Erimielisyyksiä ennustetaan tulevan..."
Kuka ennustaa, sitä ei mainita tuossa? Ja neuvottelukysymyksiähän ne joka tapauksessa aina on.
Luetko lehtien horoskoopitkin?
Vasemmisto ja vihreät lähtee jos heidän ajamia asioita joudutaan perumaan. Se on ennenkin nähty.
Mestari tulee, oletko valmis?
Voi niitä, jotka eivät ole valmiita!
https://www.youtube.com/watch?v=E-hr4UQ66XA
Valmistautukaa persut..
Oi oi mitenhän tämä vaikuttaa hallitukseen
https://www.suomenmaa.fi/?app=NeoDirect&com=6/3/604204/e053fb75d0
Kreikka kaatuu maanantaina
-Timo Soini
Hallitus kaatuu kohta
-Suomi24 anonyymi pölhöpersu
Suomen Pankin johtokunnan jäsen Marja Nykänen esittelee Suomen Pankin tuoreen arvion rahoitusjärjestelmän vakaudesta.
https://youtu.be/Qh_ottNBeo8
Halla-aho kaatuu kännissä.
Jipii! Perussuomalaiset pääsee hallitukseen taas! Eikö pääsekin, pääseehän?