Mark.12:28-29 Silloin tuli hänen luoksensa eräs kirjanoppinut, joka oli kuullut heidän keskustelunsa ja huomannut hänen hyvin vastanneen heille, ja kysyi häneltä: Mikä on ensimmäinen kaikista käskyistä? Jeesus vastasi: Ensimmäinen on tämä: Kuule, Israel: Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi ainoa. 5Moos.6:4. Sak.14:9.
"yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa." Ef 4
Pyhä kolminaisuusoppi on perheestä.
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
perkeleestä!
- Anonyymi
Luteriaaneille on perkele hyvin tärkeä jumala. Niin tärkeä, että heidän pitää uhmata Jumalan tärkeintä käskyä
Luteriaani siunaa Perkeleen nimeen toisin uskovat ja uskonnottomat. - Anonyymi
Isä , poika ja pyhä pieru.
- Anonyymi
Se on nimenomaan Jumalan perheestä.
- Anonyymi
Oikeasti pyhä henki on naispuolinen, hokemassa se tulee viimeisenä, on ilmeisesti isän vaimo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikeasti pyhä henki on naispuolinen, hokemassa se tulee viimeisenä, on ilmeisesti isän vaimo.
Ei kait Pyhällä Hengellä sukupuolta ole
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kait Pyhällä Hengellä sukupuolta ole
Ei ole. Maalliset ihmiset eivät kykene kuvittelemaan Jumalaa muuta kuin itseensä peilaten.
Anonyymi kirjoitti:
Ei kait Pyhällä Hengellä sukupuolta ole
No tavallaan on. Kolminaisuus-epäjumala koostuu isä-jumalasta, poika-jumalasta ja äiti(Maria)-jumalasta. Maria-jumala on edelleen suosituin vanhimpine kirkkokuntien jumalista. Tämän voi kuka tahansa todeta käymällä ortodoksisissa tai katolisissa jumalienpalveluksissa. Pakanallista naaras-jumalan palvontaa peittämään kehitettiin henki-jumala, joka ainoastaan paperilla päihittää äiti-jumalan alkuperäisissä, siis katolilaisissa/ortodoksisissa kirkoissa.
- Anonyymi
Jumala on yksi: Isä, Poika ja Pyhä Henki.
- Anonyymi
5Moos.6:4 Biblia. Kuule Israel, Herra meidän Jumalamme on yksi (ainoa) Herra. 5Moos.4:35. 32:39
- Anonyymi
Jumala on Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Sinun on sitä vaikea ymmärtää koska vertaat Jumalaa ihmiseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumala on Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Sinun on sitä vaikea ymmärtää koska vertaat Jumalaa ihmiseen.Jeesus mainitsee tämän Matteuksen evankeliumissa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumala on Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Sinun on sitä vaikea ymmärtää koska vertaat Jumalaa ihmiseen.Itse asiassa Jumalan olemus on havaittavissa myös ihmiseen verraten, koska ihminen on Jumalan kuva ja siten Hänen kaltaisensa. Myös ihminen on olemukseltaan kolmiyhteinen: ruumis on ihminen, sielu on ihminen ja tahto on ihminen.
On melko erikoista, että jotkut jakavat ihmisen täysin luontevasti sieluun ja ruumiiseen, mutta kieltävät Isän ja Pojan ykseyden... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse asiassa Jumalan olemus on havaittavissa myös ihmiseen verraten, koska ihminen on Jumalan kuva ja siten Hänen kaltaisensa. Myös ihminen on olemukseltaan kolmiyhteinen: ruumis on ihminen, sielu on ihminen ja tahto on ihminen.
On melko erikoista, että jotkut jakavat ihmisen täysin luontevasti sieluun ja ruumiiseen, mutta kieltävät Isän ja Pojan ykseyden...Tuo on hyvä pointti. Jumalan kuvia tässä ollaan.
- Anonyymi
Uushelluntailaisen / -"messiaanisen" areiolaisuuden henki on tullut jälleen, kuin itsestään, todistetuksi tässä ketjussa.
a) Sanoo Yhden Pyhän Kolmiyhteisen Jumalan: Isän, Pojan ja Pyhän Hengen olevan per...
Ei niitä tarvii edes haastatella, ne kertoo riivaajistaan ihan itse, kun vain antaa niiden puhua. Onneksi - kiitos perSujen - Suomessa on vielä sananvapaus. (Äänestä sinäkin!)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä571588- 1231334
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1231238- 1401054
- 101897
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten338839Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82734Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54646Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50643Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64612