Mark.12:28-29 Silloin tuli hänen luoksensa eräs kirjanoppinut, joka oli kuullut heidän keskustelunsa ja huomannut hänen hyvin vastanneen heille, ja kysyi häneltä: Mikä on ensimmäinen kaikista käskyistä? Jeesus vastasi: Ensimmäinen on tämä: Kuule, Israel: Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi ainoa. 5Moos.6:4. Sak.14:9.
"yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa." Ef 4
Pyhä kolminaisuusoppi on perheestä.
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
perkeleestä!
- Anonyymi
Luteriaaneille on perkele hyvin tärkeä jumala. Niin tärkeä, että heidän pitää uhmata Jumalan tärkeintä käskyä
Luteriaani siunaa Perkeleen nimeen toisin uskovat ja uskonnottomat. - Anonyymi
Isä , poika ja pyhä pieru.
- Anonyymi
Se on nimenomaan Jumalan perheestä.
- Anonyymi
Oikeasti pyhä henki on naispuolinen, hokemassa se tulee viimeisenä, on ilmeisesti isän vaimo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikeasti pyhä henki on naispuolinen, hokemassa se tulee viimeisenä, on ilmeisesti isän vaimo.
Ei kait Pyhällä Hengellä sukupuolta ole
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kait Pyhällä Hengellä sukupuolta ole
Ei ole. Maalliset ihmiset eivät kykene kuvittelemaan Jumalaa muuta kuin itseensä peilaten.
Anonyymi kirjoitti:
Ei kait Pyhällä Hengellä sukupuolta ole
No tavallaan on. Kolminaisuus-epäjumala koostuu isä-jumalasta, poika-jumalasta ja äiti(Maria)-jumalasta. Maria-jumala on edelleen suosituin vanhimpine kirkkokuntien jumalista. Tämän voi kuka tahansa todeta käymällä ortodoksisissa tai katolisissa jumalienpalveluksissa. Pakanallista naaras-jumalan palvontaa peittämään kehitettiin henki-jumala, joka ainoastaan paperilla päihittää äiti-jumalan alkuperäisissä, siis katolilaisissa/ortodoksisissa kirkoissa.
- Anonyymi
Jumala on yksi: Isä, Poika ja Pyhä Henki.
- Anonyymi
5Moos.6:4 Biblia. Kuule Israel, Herra meidän Jumalamme on yksi (ainoa) Herra. 5Moos.4:35. 32:39
- Anonyymi
Jumala on Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Sinun on sitä vaikea ymmärtää koska vertaat Jumalaa ihmiseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumala on Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Sinun on sitä vaikea ymmärtää koska vertaat Jumalaa ihmiseen.Jeesus mainitsee tämän Matteuksen evankeliumissa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumala on Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Sinun on sitä vaikea ymmärtää koska vertaat Jumalaa ihmiseen.Itse asiassa Jumalan olemus on havaittavissa myös ihmiseen verraten, koska ihminen on Jumalan kuva ja siten Hänen kaltaisensa. Myös ihminen on olemukseltaan kolmiyhteinen: ruumis on ihminen, sielu on ihminen ja tahto on ihminen.
On melko erikoista, että jotkut jakavat ihmisen täysin luontevasti sieluun ja ruumiiseen, mutta kieltävät Isän ja Pojan ykseyden... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse asiassa Jumalan olemus on havaittavissa myös ihmiseen verraten, koska ihminen on Jumalan kuva ja siten Hänen kaltaisensa. Myös ihminen on olemukseltaan kolmiyhteinen: ruumis on ihminen, sielu on ihminen ja tahto on ihminen.
On melko erikoista, että jotkut jakavat ihmisen täysin luontevasti sieluun ja ruumiiseen, mutta kieltävät Isän ja Pojan ykseyden...Tuo on hyvä pointti. Jumalan kuvia tässä ollaan.
- Anonyymi
Uushelluntailaisen / -"messiaanisen" areiolaisuuden henki on tullut jälleen, kuin itsestään, todistetuksi tässä ketjussa.
a) Sanoo Yhden Pyhän Kolmiyhteisen Jumalan: Isän, Pojan ja Pyhän Hengen olevan per...
Ei niitä tarvii edes haastatella, ne kertoo riivaajistaan ihan itse, kun vain antaa niiden puhua. Onneksi - kiitos perSujen - Suomessa on vielä sananvapaus. (Äänestä sinäkin!)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827