Suomalaisten selkeä enemmistö kannattaa puolustuspolitiikassa natoyhteistyötä, mistähän se mahtaa johtua ?
Miksi suomalaiset pitävät Natosta
Anonyymi
3759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Nato puolustaa vapaata keskinäisiin kansainvälisiin sopimuksiin perustuvaa markkinatalouksien arvomaailmaa, johon Suomikin tuntee kuuluvansa..
Ei pidä paikkaansa.
Nää Nato trollit yrittää pitää keskustelua aiheesta yllä, suurin osa kansastamme kannattaa
sitoutumatonta linjaa ja pysyttäytymistä Trumppi en jaPutinien kädenväönnöistä etäällä
Suomalaiset haluavat kuulua Euroopan demokraattisten oikeusvaltioiden joukkoon, Nato edustaa tätä porukkaa vallan mainiosti.
Putin ja Trump ovat huonoja esimerkkejä tuolle arvomaailmalle.
Vain sairaat pelkurit haluaa Natoon , siksi niistä käytetäänkin termiä NASTOHIIRI.
Tiltuhiirulainen pissii punttiinsa, kun aloittaja esittää asiallisen kysymyksen.
Mee ny takas lämpimään pesääs..
NATO TROLLIN aloitus.
Nato on suomalaisille turha ja yhdentekevä, mutta Suomen itsenäisyyttä arvostavat eivät halua antaa pientäkään mahdollisuuttaa itsemääräysvallan menettämiseen, jonkun löysän sopimuksen tiukan tulkintaerimielisyyden takia.
Jo nyt Suomessa on esiintynyt aivan liikaa Naton sotavoimien liikehdintää.
Nyt tarkkana valtion johto!
JYRKKÄ EI NATOLLLE!
Jospa hyppäisit vaikka siihen Nevaan :)
Suomalaiset kyllä tietävät, että itäinen naapurimme pysyy kurissa vai riittävän sotilaallisen vastavoiman avulla. Nato perustettiin tätä tehtävää varten ja se on täyttänyt tämän tehtävänsä täydellisesti.
Suomi on säilyttänyt itsenäisyytensä paljolti juuri läntisen puolustusliiton ansiosta.
Ei ihme, että me kannatamme natoyhteistyötä hyvinkin yksimielisesti.
Kyllä ryssä porukalla kurissa pidetään :)
Hyvin on pysynyt vaikkei Hornetit ole ampuneet laukaustakaan ryssää kohti, ei tykillä, ei ohjuksilla ja hyvä niin.
Jatketaan samalla linjalla ja pidetään Nato aisoissa ja Suomen rajojen ulkopuollla.
Pro Patria Nostra!
"Nato puolustaa vapaata keskinäisiin kansainvälisiin sopimuksiin perustuvaa markkinatalouksien arvomaailmaa, johon Suomikin tuntee kuuluvansa.."
Melko lapsellinen mielikuva sinulla Nato rassukka. Venäjä on ultra. kapitalistinen valtio. USA terrorisoi sitä ja Kiinaa vastaan, koska on joutumasa pahaan alakynteen.
Visva virtaa ja Nato USA sotii Euroopan Nato liitolaisiaan ja Natoon liittoutumattomia vastaan jo taloudellisesti ja kohta sotilaallisesti, kun USA:n talous on romahtamassa.
Nato USA on TERRORISTI.
Onpa tiltulla outoja harhakuvitelmia.
Yhteiset sotaharjoitukset ovat osoittautuneet onnistuneeksi ratkaisuksi Suomen puolustuksen tukena . Yhdessä Ruotsin ja Naton kanssa olemme vahvempi tekijä esim Itämeren alueella.
Sitä mukaa kun venäjän uhka kasvaa ja tiltujen propaganda jatkuu, niin Naton kannatus nousee. Kiitos, jatkakaa tiltut samalla linjalla.
Naton+kannatus+onkin+noussut(laskenut)+huikeaan+19%++kannatukseen.+nato+vouhakkeilla+on+syytä+riemuun.
Nato jonnet lämpimikseen louskuttavat leukojaan. Hyvä on natopellen uhota kun on vapautus armeijasta niin voi huudella toisten selän takaa. Siihen ne kyllä pystyy vaikka muuhun ei.
On kiva huomata, ettei sinulla ollut taaskaan mitään asiallista sanottavaa.
"Miksi suomalaiset pitävät Natosta"
Miksi te ulkomaan trollit käytätte niin teennäistä kieltä?
Eikö teille sielä US-Embassyn trollikoulussa opeteta käytännön Suomea.
Jos sinulla on vaikeuksia ymmärtää, niin käy peruskoulu loppuun.
Nato murhaa siviilejä ja VISVA VIRTAA Nöf-Jöörkin kaduilla.
Tiltu sai taas kokonaisen virkkeen aikaiseksi.
Ai . Onx toi virke?
No eniwei tosiasia se kuitenkin on.
Virke alkaa isolla alkukirjaimella ja loppuu pisteeseen, kysymysmerkkiin tai huutomerkkiin.
Virke voi muodostua yhdestä tai useammasta lauseesta.
Ensi kerralla voin kertoa myös lauseesta, mutta parempi olisi, jos kävisit sen peruskoulun.
ps. virkkeen sisältö voi olla myös valetta, mikä pitäisi kyllä olla sinulle tuttua
Nykyisin on Viroonkin paljon mukavampaa matkustella, kun Nato pitää huolen, että pääsemme turvallisesti myös pois ja takaisin Suomeen. Ennen oli tunnelma Virossa aina kuin Kafkan romaanissa, miliisit seuraili ja saattoi tukka lähteä vankilassa jos jutteli väärien ihmisten kanssa vääristä asioista.
Et sinä jälkijättöinen kylmänsodan muumio-hönö mihinkään matkusta. Nyt on vuosi 2020 ja korona.
Kävin Virossa 80 -luvulla.
Oli harmaa ja ahdistava tunnelma, miliisit seuraili ladalla joka paikassa.
Älä enää ikinä käy 80 luvulla jos saat sitä noin pahoja takautumia!
Totta virkatte totisten tovereiden silovikkiklaanistot.
Kukaan ei enää halua 1980-luvun inter-nazi Venäjää hihhuloimaan Viroon, Latviaan ja Liettuaan! Eikä minnekään muuallekaan.
Se on loppu nyt!
Balttian maatn painostettiin natoon hyvin näkyvästä syystä, Kaliningrad.
Nyt jenkit ja nato voivat vapaasti vakoilla ja piirittää tukikohtaa, lentolupia ei kysellä pikku hiiriltä, eli Latvialta ja Liettualta.
Oli varmaankin hirvittävä painostus Baltian maiden päällä.
Kaikissa Baltian maissa kansa vastusti kynsin ja hampain rakkaasta itänaapurista irrottautumista, mutta niin vain oli alistuttava kamalan painostuksen edessä ja nöyrryttävä Naton miehitykseen. Virolaisetkin yrittivät pidätellä neuvostojoukkoja maassa viimeiseen hengenvetoon, mutta lopulta virolaisten oli annettava periksi ja päästettävä neuvostosotilaat lähtemään. Vuosikymmenien rakas ystävyyssuhde katkesi tämän kauhean painostuksen vuoksi.
Tiltulla on kyllä ihmettelemistä siinä, että millä ihmeen keinolla nato sai painostettua Baltian maat irti ihanasta Neuvostoliitosta ja Naton miehityksen alaisuuteen.
Joku konsti niillä täytyi olla ...
Noi voihan Natosta tykkäävä olla taustaltaan Suomalainenkin? Nato USA on kansojen sulatus-uuni ja sinne kyllä mahtuu kaikenmaailman paskaa.
Valtaisa+enemmistö+suomalaisista+haluaa+NATO-yhteistyötä.
Venäjän+kanssa+yhteistyötä+haluaa+sen+sijaan+peräti+0+%:ia!
Suomalaiset ymmärtävät, että Nato on välttämätön voima Euroopan rauhan säilyttämiseksi. Eurooppa on säästynyt sodilta tällä alueella. Naton ulkopuolisissa Euroopankin valtioissa on ollut lukuisia aseellisia konflikteja, kansannousuja, vallankumouksia, sisällissotia ja väkivaltaisia hallintoja. Natomaissa nuo ilmiöt ovat harvinaisia ja Nato tukee demokraattista yhteiskunnallista kehitystä.
Suomalaiset pitävät Natosta, sillä meillä on yhteneväinen arvomaailma.
Virolaiset ymmärsivät asian paljon nopeammin.
Suomalaiset pitävät Natosta kuin peräpukamista.