Vihriälä on oikeassa;
Tarvitaan kovaa ja puhdasta markkinaliberalismia. Eli työn verotuksen keventämistä. tiukkaa menokuria ja julkisen sektorin leikkaamista. Sekä työelämän virtaviivaistamista.
Jos on pakko verottaa lisää niin verotetaan mieluummin kulutusta kuin työtä.
Sama prosentuaalinen tuloveron kevennys kaikkiin tuloluokkiin.
Sosiaaliturvaan universaalien utopioiden sijaan tiukkaa tarveharkintaa ja leikkuria
Vinkki demareille. Kaivakaa Liisan Lista esiiin.
Palkkoja voidaan korottaa sitten kun tuottavuus on noussut ja on alettu tekemään enemmän töitä. Mitä tuohon julkiseen sektoriin tulee niin tulevassa vapauden ja vastuun yhteiskunnassa josta mm. Jari Ehrnroth on visioinut ihmiset auttavat ensisijaisesti itseään.
Tällöin julkista sektoria sellaisena kuin me sen tunnemme ei enää tarvita. Autorisoidut väkivaltakoneistot tietysti pitää olla yhteiskunnan hallussa.
Kulutuksen verottaminen vähentää kulutusta sekin eli ei siitä ole lamalääkkeeksi.
Tuloerot kasvavat siirryttäessä kohti tasaverotusta. Tällöin on kyllä porukkaa jolla on rahaa käytettävissä.
Oikea näkökulma on vapaan kansalaisyhteiskunnan vapaiden ja vastuullisten kansalaisten näkökulma.
Kriisin jälkeen meidän on huolehdittava heikoista ja sairaista. Ei niistä jotka kykenevät auttamaan itse itseään.
Lisää näkökulmaa asiaan löytyy Elina Lepomäen kirjasta "Vapauden Voitto".
Sekä Heikki Pursiaisen kirjasta "Paska Suomi".
Meidän tulee ottaa mallia Yhdysvalloista missä Liittovaltio puuttuu mahdollisimman vähän kansalaisten elämään. Jokaisella on siellä mahdollisuus kovalla työnteolla nousta köyhyydestä rikkauksiin. Tähän kannustaa se että yhteiskunta ei verojen muodossa anasta kohtuuttomasti.
Oli ilo kuunnella pitkästä aikaa järkevää ja ratkaisu hakuista Viheriälän esitystä
6
<50
Vastaukset
Kopsasit sitten sanasta sanaan allekirjoittaneen tekstin. Olisi ollut kohteliasta mainita lähde.
Mutta toisaalta nuo ovat teemoja joita ei voi liiaksi korostaa.- Anonyymi
OikeistoSosDem kirjoitti:
Tuo otsikko ei ollut minun. Muuten tekijänoikeudet tekstiin omistaa Oikeistodemari.
Tommi Oikeistodemari ?
Niin kai sitten ! Anonyymi kirjoitti:
Tommi Oikeistodemari ?
Niin kai sitten !Tommia ei ole täällä enää näkynyt. Vähän turhaan vedit hänet mukaan koska hän oli niitä skribenttejä joita oikeasti arvostin vaikka joka asiasta eri mieltä oltiinkin.
- Anonyymi
No nyt ei sitten muuta kuin odotellaan että hallitus laittaa nämä asiat toimeksi - Onhan se koko koronakriisin ajan painottanut omassa toiminnassaan asiantuntijoiden kuulemista ja sitä kautta toimimista heidän ehdotustensa mukaan!
- Anonyymi
Aikani kuuksi tänne tulla tupsahdin
https://crop.kaleva.fi/8DeIKy1AL5QqJD84ibCqPr-xzro=/smart/http://kuvat.kaleva.fi/cartoons/3395954232c44fcaa835f552b1d0a704.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847152Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik885341Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013420