jauhopussi aina kun se on tarjouksessa. Siitä saa veteen sekoitettuna hyvää velliä. Sitten voi tehdä taikinaa josta voi paistaa jauhokakkaroita. Jos suolaa pystyy ostamaan, saa suolasia kakkaroita, ja jos sokeria pystyy ostaa, saa makeita kakkaroita.
5 kilon jauhopussista on moneksi. Siitä syö vajaan kuukauden eikä maksa kun alle 2 e tarjouksessa.
Kesällä voi laittaa luonnosta saamia marjoja metsässtä ilmaiseksi, iitä voi sekottaa jauhovelliin.
Jotkut kukat käy, koivunlehdet ym luonnonantimet on syötäviä.
Hätätapuksessa voi syödä jauhoja suoraan pussista, mutta varo puhumista sillon, jauhot pöllähtää helposti.
Mulla on monta jauhoreseptiä, miten vehnäjauhoja voikäyttää halvasti. Idoita vaan niitä keksii kyllä.
t. jauhopeukaloinen
5 kilon jauhopussista on moneksi. Siitä syö vajaan kuukauden eikä maksa kun alle 2 e tarjouksessa.
Kesällä voi laittaa luonnosta saamia marjoja metsässtä ilmaiseksi, iitä voi sekottaa jauhovelliin.
Jotkut kukat käy, koivunlehdet ym luonnonantimet on syötäviä.
Hätätapuksessa voi syödä jauhoja suoraan pussista, mutta varo puhumista sillon, jauhot pöllähtää helposti.
Mulla on monta jauhoreseptiä, miten vehnäjauhoja voikäyttää halvasti. Idoita vaan niitä keksii kyllä.
t. jauhopeukaloinen
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lidlistä+ostan++vehnäjauhot,+2kg+pussi+on+maksanut+0,79€,+ei+kovin+kallis+sekään.++Eilen+tehtiin+niistä++äitienpäiväksi+täytekakku.++Pannaria+tein+pari+päivää+sitten,+kun+oli+piimää++-50%+tarjouksessa.++
Sokeri+nyt+ei+ole+ongelma,++viimeksi+saatiin+ilmaiseksi+(savuvahinko)++iso+muovisangollinen++kidesokeria,+riittää+meillä+tosi+pitkään+tehdä+kakkua,+pannaria+ja+piirakoita.
Miksi 500 €/kk ei riitä kunnon ruokaan?
Vuoden kuluttua saat 150 €/kk, eli kannataisiko mennä töihin 🤔🤔
No ei nyt noin halvalla köyhän kannata syödä, mutta jos pystyy halpaan, niin turha valittaa, että on kallista ruoka.
Taidat ollakin järkevä keskustalainen. Todellakin viisas, kuin mikäkin. Minäpä kerron vasemmistolaisille pajattajille tosi tarinan Pohjois-Koreasta, kun johtaja antaa kaikille kerran vuodessa kalan, kansa itkee ilosta ja ylistää johtajaansa. Mutta ongelma on, kun ei sitten ole missä kypsyttäisi, ei mitään millä kypsytät.
Tosiaan kyllä Suomesta saa halpaakin ruokaa, kun hankkii isommissa erissä peruselintarvikkeita, esim. kaurahiutaleet (nyhtökaura on taasen huijareiden hinnoittelemaa, huijarit ottavat tuhansien prosenttien voittoja) Siis kauraa 5kg ja härkäpapuja 5kg ja itse sekoittaa saa tosi halvalla ja jos viljelijältä ostaa suoraan, jolla on oma mylly ja laskee läpi pusiin.
Muutamalla kympillä ostaa vuodeksi ruokaa, jos ostaa suoraan viljelijältä, on ruoka sen verran halpaa Suomessa. Ollaan ostettu monena syksynä suoraan lampurilta pari teurastettua lammasta, maksaa 2€/kg. Isot säkit perunaa ja porkkanaa ei paljoa maksa viljelijältä kotiin tuotunakaan. Kaurahiutaleet ostan Lidlistä, vuoden tarpeet maksaa alle 10€. Kalaa voi ostaa suoraan kalastajilta torilta tai marketin pihalta, kuorretta ja ruutanoita saa yleensä ilmaiseksi, jos vaan viitsii ottaa mukaan, hyviä kaloja nekin oikein valmistettuna. Ruutanat olen savustanut, perkaan heti ruodoista lämpimänä, on hyvää kylmänä sitten vaikka leivän päälle.
Kyllä aloittajan kannattaa tehdä jauhoistaan makaroonia, että on ketsupin kanssa jotain syömistä.
Juu jauhoja paljon ja sitten sinne sekaan jotain lääkärin määräämiä lääkkeitä mikä palauttaa todellisuuden tajun