Oletteko kuulleet hallituksen puhuvan ollenkaan klubien avaamisesta? Itse en ja mielestäni on hassua että avataan 1000 henkilön kouluja, mutta esim. ravintolat pysyvät kiinni. Ei klubejakaan voi pitää ikuisesti kiinni ja nyt kun virus leviää niin hitaasti niin klubit voitaisiin avata hetkellisesti, koska toinen aalto on todennäköinen. Jos klubeja ei avata nyt niin milloin sitten? Ei niitä ainakaan toisen aallon tartuntapiikin aikana voi avata mutta ei yhteiskuntaa voi näin pitkään kiinnikkään pitää....joten miksei avata nyt? allekirjoitin tämän klubien avaamiseksi suomessa: http://chng.it/VQqbyppKPc
Klubien avaaminen
14
144
Vastaukset
- Anonyymi
Olen miettinyt aivan samaa! Milloin ne sitten avattaisiin?
- Anonyymi
Ajattelin hetken, että avattaisiinko jo kesäkuussa mutta luin uutisesta, että ravintolatkaan eivät saa olla myöhään auki, joten en usko että klubit saa avata oviaan ollenkaan..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ajattelin hetken, että avattaisiinko jo kesäkuussa mutta luin uutisesta, että ravintolatkaan eivät saa olla myöhään auki, joten en usko että klubit saa avata oviaan ollenkaan..
Yleensähän klubeilla tarkoitetaan jonkin järjestön tai vastaavan yhteisön jäsenilleen ylläpitämää oleskelutilaa. Tuollainenhan ei olisi varsinaisesti ravintola, joten 1.6. voisi olla mahdollista kokoontua kuten vaikkapa jonkin järjestönkin yleiseen jäsenkokoukseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleensähän klubeilla tarkoitetaan jonkin järjestön tai vastaavan yhteisön jäsenilleen ylläpitämää oleskelutilaa. Tuollainenhan ei olisi varsinaisesti ravintola, joten 1.6. voisi olla mahdollista kokoontua kuten vaikkapa jonkin järjestönkin yleiseen jäsenkokoukseen.
Klubeilla tarkoitin yökerhoja tässä kontekstissa. 1.6. osa paikoista pääsee avaamaan ovensa, mikä on mahtavaa! Nyt vaan odottamaan miten klubeille käy...ei tiedä vielä
- Anonyymi
I agree, viisaita sanoja linkissä.
Klubit voitaisiin avata vaikka 100 tai 200 hengen määrillä tai pienemmän pubit voisivat avata ovensa
- Anonyymi
Totta. Jos koulut avataan, niin myös baarit pitäisi.
- Anonyymi
itellä ainakin enemmän mielenterveys huojunut tästä sulkemisesta johtuen juurikin että jotain muutosta tähän kyllä sais olla luvassa
- Anonyymi
Mun mielestä on ikävää, että hallitus ei huomioi baari yrityksiä. Eihän ne voi jatkaa bisnestä millään. Kuitenkin sitten joku koulu avataan, jossa käy paljon enemmän ihmisiä kun jossain baarissa...
- Anonyymi
juurikin tämä! ihmisten perusoikeuksia ei huomioida kuten yritysten perustaminen ja klubeissa käyminen. kuitenkin lähiopetusta pidetään lakina, vaikka etäopetuskin on täysin toimiva vaihtoehto. opettajienkaan toiveita ei oteta huomioon ja he raukat sitten peloissaan pakotetaan työpaikalle. kauheaa touhua!
- Anonyymi
Hyvä, että joku tuo muuten tämän esille sillä tästä ei puhuta lähes ollenkaan.
- Anonyymi
Kyllä! Aivan samaa mieltä kirjoittajan kanssa. Tässä tilanteessa, kun kouluja ja muita palveluja kuten kirjastot aukeavat, niin itse näen enemmän järkeä klubien aukemisessa. 1. Koulujen avaaminen: Ilman kahden viikon opetusta koulussa, oppilaat yhä pärjäävät kotona ja eivöt tarvitsisi huolestua koronasta niin kuin vanhemmatkin ja lapsen läheiset. Sen lisäksi lapset eivät osaa suojautua hyvin.
2.Kirjastojen avaaminen: kirjastojaki avataa ja sinne tulee käymään monie henkilöitä eikä kirjastot ole oikeastaan tärkeitä, sillä niitä voi lukea netistäkin.
Klubien jne kiinnissä oli taas johtaa
Moniin pahoihin masennuksiin, joka voi pahimmassa tapauksissa johtaa suuriin ongelmiin kuten esimerkiksi töiden jättämiseen,stressiin ja uupumiseen.
Kaiken lisöksi klubeis voidaa. Sijoittaa ihmiset pienempiin erilaisiin tiloihin ja muutenkin istumapaikatkin ovat jo valmiiksi jaettu 3-5 henkeen. Sen lisäksi klubeissa käyvät täysikäiset, jotka osaavat kyllä suojautua.
Lopuksi jos vertaillaan niin koulussa, kirjastoissa,kaupoissa jne on enemmän ihmisiä kuin klubeissa ja myös koskeminen klubeissa on vähäisempää kuin esimerkiksi kaupassa käynti, jolloin on pakko ksokea tarvikkeisiin johon muut asiakkaat ovat koskeneet.- Anonyymi
hyviä pointteja kyllä. se on todellakin niin että kaupassa ja kirjastossa on ns. pakko koskea samoihin tavaroihin, kun taas klubeilla voi tanssia ihan erikseen. etuovella voitaisiin vaikka mitata kuume.
- Anonyymi
mieletöntä että asiasta saadaan lisää keskustelua aikaan!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16398907/klubit-auki
tuossa yksi hyvä linkki keskusteluun jossa hyviä perusteluita avaamiselle
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?523111Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n522305Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari692211Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa972088Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä261858Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh661809Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr791556Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451343Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1401303Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1661119