Jos ja kun rahajärjestelmämme kaatuu, samalla lähes nollautuu se 200 miljardia finanssilumetta, joka on eläkerahastojemme suuruus. Käytännössä mitään ei niistäkään miljardeista jää. Mitä sitten jää ? Työteliäs kansa ja omavarainen elintarviketuotanto, se jää. Mitä muuta jää ? Lämpimät kodit ja yhteisöllisyys. Näiden varassa nousemme ihan mistä suosta tahansa, kuten olemme aikaisemminkin nousseet. Suomalainen ei kuole nälkään tänään eikä tulevaisuudessa.
Tiesittekö, ettekö te tienneet...
10
102
Vastaukset
- Anonyymi
Täyttä puuta heinää koko avaus. Voit tunkea yhteisöllisyytesi paikkaan minne ei aurinko paista.
- Anonyymi
Ihan aiheellinen pohdintahan tuo aloitus on. Kuvitteletko tosiaan, että maailma tulisi pysymään muuttumattomana vai etkö uskalla edes kuvitella asiaa?
- Anonyymi
Pahimmassa skenaariossa rahalla ei ole enää mitään arvoa, jos kun covid jyrää valtakunnat maanrakoon?
- Anonyymi
Jos annetaan vapaiden rahamarkkinoiden päättää, niin noinhan siinä saattaisi pahimmillaan käydä. Siksi olisikin tärkeää, että valtiot pyrkisivät kaikin mahdollisin keinoin torjumaan sellaista tilannetta, jossa valuutasta tulisi silkkaa vessapaperia. Talous on ihmisen keksimä luomus, joten on varsin kummallista mikäli siihen ei kyetä ihmisten toimesta puuttumaan. Peruskysymys kuuluukin, että onko koko maailmassa elämä rahaa tärkeämpi asia vai joko raha on ottanut vallan päättää siitäkin asiasta? Suojellaanhan pankkejakin eikä sitä kukaan kyseenalaista mitenkään.
Visioit maailmanlopun skenaariota. Olen samaa mieltä, että ajaudumme globaalisti vaikeisiin ongelmiin, mutta siitä ei päästä pois sisäänpäin käpertymällä. Eläkerahastojen varallisuus ei ole pelkkää finanssilumetta. Takana on reaalisesti mitattavaa varallisuutta. Tietysti kaameimmassa skenaariossa kaikki voisi pyyhkiytyä pois. Mutta ennen yhteisöllisyyden syntymistä suuri osa heikoimmista kuolee pois. Joten mikään erityisen toivottava tämä kehitys ei ole.
En sano etteikö olisi aivan mahdotonta, että rahatalous kaatuisi tyystin, mutta luultavammin olisi pyrkimyksenä säilyttää se jollakin tavalla. Neuvostoliiton ja ruplan kaatuessa, juurikin eläkkeet menettivät merkityksensä ja se sama saattaa olla edessä euron jälkeisessä taloudessakin.
Työtätekevä saa aina palkkansa, mutta eläkkeellä oleva on eläkkeenmaksajan armoilla. Mikäli eläkerahastoilta putoaa pohja, tai pikemminkin mikäli niiden perustana olevalta valuutalta putoaa arvo nollaan, on eläkkeitä vaikeata nyhjäistä tyhjästä. Toisaalta eläkerahastot eivät ole valuuttakurssien varassa, vaan ne ovat hajauttaneet varallisuutensa esim. kiinteistöihin ja muihin arvonsa säilyttäviin sijoituskohteisiin. Tai näin ainakin pitäisi olla.
Tällöin eläkerahaston valuutalla ei ole niin väliä, sillä varallisuus on jotain reaalia, ei pelkästään paperia taikka jokin numero nörtin näyttöpäätteellä.- Anonyymi
Niinhän pietarin trollit ovat onnistuneet kusettamaan tuota kihhi-totuutta kreikkalaisille, italialaisille, venäläisille. Kihhi ja nyt persutrolli ajatteli suomalaisten olevan yhtä tyhmiä kuin edellä mainitut. Kihhi. Kirjoita lisää kuinka Putinin-rupla romahtaa.
kihhi. - Anonyymi
Entä miten käy eläkelumeen ? Käykö eläkemaksujen kertymän kohdalla samoin kuin Neuvostoliitossa.
Juo lisää viinaa ja paranna maailmantaloutta.- Anonyymi
Tässäkin vain yksi paha, kun sosialisteilla - merkki on merkki, ja monet varmaan kuvitteli että tuloa kun Tarja kävi rosvo presidenttien luona, joilla meni sekaisin valtion ja omat rahat, kuin kehitysapu eurotkin menee kauttaan, ja jää välille paljon. Ainakin toinen noista erotettiinkin ja palauttaa valtioltaan varastama 15 miljoonaa dollaria, joka ei kaikki ole siinä kuitenkaan.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässäkin vain yksi paha, kun sosialisteilla - merkki on merkki, ja monet varmaan kuvitteli että tuloa kun Tarja kävi rosvo presidenttien luona, joilla meni sekaisin valtion ja omat rahat, kuin kehitysapu eurotkin menee kauttaan, ja jää välille paljon. Ainakin toinen noista erotettiinkin ja palauttaa valtioltaan varastama 15 miljoonaa dollaria, joka ei kaikki ole siinä kuitenkaan.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.htmlPalstapölhöllä kevättä rinnassa, kun taas Haloska mielessään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7193104Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622792Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o642586Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä322502Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582058Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181579Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121562- 491549
- 791549
- 571459
