Mielestäni kuolemanrangaistus olisi oiva tapa rankaista yhteiskuntamme pahimpia rikollisia. Eivät voisi enää häiritä yhteiskuntarauhaamme tappamalla ja raiskaamalla viattomia kanssaeläjiä, vaan joutuisivat itse kärsijän rooliin, tosin vain hetkellisesti ;)
Pitäisikö kuolemanrangaistus ottaa käyttöön vakavimpien rikollisten (sarjamurhaajat tms.) kohdalla?
10
328
Vastaukset
- Anonyymi
Sopii oikein hyvin, kuten RL LUKU 11 kertoo:
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001?search[type]=pika&search[pika]=Rikoslaki#L11
Etenkin pykälät 3, 4, 9a ja 11 kannattaa lukea. - Anonyymi
Jumala rankaisee jokaista ihmistä kuolemalla.
Ei ihminen saa ottaa Jumalan lakia omaan käyttöönsä, joka on lähtöisin itse perisynnistä ja Perkeleestä eli PeruSSuomalaisista.
Jumala rankaisee myös sinua kun haluat tappaa lähimmäisesi.- Anonyymi
Onko pakko vetää aina noita jumala-juttuja joka paikkaan? Kaikki ei kuitenkaan usko!
- Anonyymi
Kun minä katson noita naisten paljaita reisiä. Tulee mieleeni, ovatko ne Herralle pyhitettyjä?
- Anonyymi
Kyllähän voitaisiin ottaa käyttöön hirttotuomio se erittäin nopea toimitus
- Anonyymi
Hammurabin laki käyttöön: Silmä silmästä, hammas hampaasta, henki hengestä.
- Anonyymi
lopotromia tai muutto forssaan
- Anonyymi
lopotomia tai muutto forssaan vois toimia
- Anonyymi
Ei me tarvita kun on valtionmielisairaalat. Sinne päätyy pahimmat psykopaatit jollain verukkeella. Poistuvat sieltä sitten kun lääkäri on sitä mieltä, ettei oo enää haittaa yhteisölle.
- Anonyymi
Ei pitäisi. Jos tulevaisuudessa joku avaa tutkimusaineiston ja selvittää ettei rikoksesta tuomittu sitä tehnytkään, kuinka herätä hänet henkiin ja annat jatkaa elämää pyydellen välillä anteeksi väärästä tuomiosta?
Toinen asia on se ettei ihminen oppii. Kuollutta on hankala enää opettaa. Rikoksesta seuraa rangastus, mutta kehittyneen yhteiskunnan paras teko on pystyä osoittamaam että väärin toiminut jäsen korjaa omaa toimintaansa ja ns, parantaa tapansa.
Kolmas asia on uhri. Mielstäni kellään ei ole oikeutta oottaa toiselta pois elämää ja saada näin jokin henkinen korvaus, nautinto.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 686942
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636813Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1485466Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504513En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204109Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53720- 373268
- 303234
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris762792Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402279