Oliko liikaa?

Matemaattinen, aukoton ja vastaansanomaton todiste kolminaisuuden mahdottomuudesta taisi olla joillekin liikaa. Jumala on YKSI!

12

186

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se että Jumala on yksi, ei kai ole mikään ongelma. Tässä tuntuu olevan ongelmana pikemminin se, että ihmiset eivät erota edes Jumalaa ja Saatanaa (vrt. Athanasioksen uskontunnustus).

      • Anonyymi

        Jumala = Saatana on HYVÄ jumaluus.


    • Anonyymi

      Šema Israel! Adonai eloheinu Adonai eḥad.

      Kuule Israel (=Jumalan kansa) Herra meidän Jumalamme on yksi.

      Sama systeemi on Jumalan asettamassa miehen ja naisen liitossa, missä kaksi lihaa tulee yhdeksi. Aviopuolisot tässä liitossa on yksi. Amen

      • Ei niistä yhtä lihaa tule, miehellä on kuitenkin usein mahdollisuus siittää jälkeläisiä tusinoittain. Se on evoluution luoma paine, jota useimmat eivät pysty vastustamaan jos vain tilaisuuden saavat.


      • Anonyymi

        Tuo eḥad kuvaa nimenomaan kollektiivista ykseyttä. Vähän samaan tapaan kuin yksi viinirypäleterttu koostuu monesta rypäleestä.


      • Anonyymi

        "Israel" ei ole synonyymi "Jumalan kansalle".
        Jo heti alussa perustelit asiasi valheella.

        Israel on isä Jaakobin etniset jälkeläiset.

        Juutalainen uskonto tai juutalaisuus sinänsä, ei edes Israelin valtio ole Israel, vaan he, jotka ovat Jaakobin etnisiä jälkeläisiä.


    • Anonyymi

      Jumala on yksi on Isä, Poika ja Pyhä Henki

      • Anonyymi

        Jumala on nolla, koska sellaista ei ole.


    • Anonyymi

      Jumala on yksi, mutta hänestä on moneksi kuten Jumalan kuvaksi luodusta ihmisestäkin.

      Ihminenkin on vanhempiensa lapsi, lastensa vanhempi ja puolisonsa aviopuoliso. Myös ihmisen persoonallisuuden voi sanoa olevan aina hieman erilainen sen mukaan, milloin hän on kanssakäymisessä vanhempiensa tai lastensa tai puolisonsa kanssa.

      Joku maailman mahtimies/-nainen voi olla samanaikaisesti huippupoliitikko, suuren yrityksen johtohenkilö ja kuitenkin myös perheenpää. Kaikissa näissä rooleissa tarvitaan useinkin aivan erilaista lähestymistapaa asioihin ja ihmisiin l. toimintamallia/persoonallisuutta.

      Joten on aivan turha ihmisen, joka on kuitenkin kaikesta tästä huolimatta vain vajavainen olento, alkaa väittämään, että kyllä Jumalan on silti aina oltava vain yksi / vain Jumala / vain yhdenlainen kaikissa tilanteissa ja vain yksi persoona jne. ...vaikka Hän kuinka olisikin kerran sanonut, että kuule Israel, Herra sinun Jumalasi on yksi.

      Sellainen väittämä olisi - ja on - vain syntiin langenneen ihmisen luontaista röyhkeyttä, jolloin yritetään tavallaan käskyttää itseään ylempää alentumaan suosiolla väittäjää alemmaksi ja pysyttelemään sitten vain tiukasti lestissään kuten suutari tunnetussa vertauksessa.

    • Jumalia on toistaiseksi tasan nolla, koska vain ihminen aoittajan tapaan on niistä kertonut ja kaikki nuo ihmisen luomat tuhannet jumalat ovat ajan myötä osoittautuneet epäjumaliksi.

    • Anonyymi

      Jumalia on tuhansia ja äkkäkös kekseliäs ihminen nikkaroi niitä yhä vaan lisää.
      Jokainen jumala kun on yhtälailla mielikuvituksen tuote, ainakin uhreilleen. Alullepanijalla voi olla lisäksi taloudellisia, narsistisia ja seksuaalisia vaikuttimia taustalla.

    • Onneksi valtaosalle ei matemaattiset toimitukset ole mitä olet tänne vissiin paripäivää postaillut. Pankki - ja luottokorttilaskut saattaisivat olla mitä vaan, riippuen kassahenkilöstä ja just eilen tuotiin öljyä pari tuhatta litraa....

      Kamalaa ajatellakkin. Vaan eipä sitä tiedä seuraavan kerran kun meet sumpille ja voisilmä pullalle niin siellä onkin joku muu ja sanoo, et se on 23 euroo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      841
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      83
      781
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      654
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      523
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      183
      522
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      486
    10. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      58
      480
    Aihe