Oliko liikaa?

Matemaattinen, aukoton ja vastaansanomaton todiste kolminaisuuden mahdottomuudesta taisi olla joillekin liikaa. Jumala on YKSI!

12

186

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se että Jumala on yksi, ei kai ole mikään ongelma. Tässä tuntuu olevan ongelmana pikemminin se, että ihmiset eivät erota edes Jumalaa ja Saatanaa (vrt. Athanasioksen uskontunnustus).

      • Anonyymi

        Jumala = Saatana on HYVÄ jumaluus.


    • Anonyymi

      Šema Israel! Adonai eloheinu Adonai eḥad.

      Kuule Israel (=Jumalan kansa) Herra meidän Jumalamme on yksi.

      Sama systeemi on Jumalan asettamassa miehen ja naisen liitossa, missä kaksi lihaa tulee yhdeksi. Aviopuolisot tässä liitossa on yksi. Amen

      • Ei niistä yhtä lihaa tule, miehellä on kuitenkin usein mahdollisuus siittää jälkeläisiä tusinoittain. Se on evoluution luoma paine, jota useimmat eivät pysty vastustamaan jos vain tilaisuuden saavat.


      • Anonyymi

        Tuo eḥad kuvaa nimenomaan kollektiivista ykseyttä. Vähän samaan tapaan kuin yksi viinirypäleterttu koostuu monesta rypäleestä.


      • Anonyymi

        "Israel" ei ole synonyymi "Jumalan kansalle".
        Jo heti alussa perustelit asiasi valheella.

        Israel on isä Jaakobin etniset jälkeläiset.

        Juutalainen uskonto tai juutalaisuus sinänsä, ei edes Israelin valtio ole Israel, vaan he, jotka ovat Jaakobin etnisiä jälkeläisiä.


    • Anonyymi

      Jumala on yksi on Isä, Poika ja Pyhä Henki

      • Anonyymi

        Jumala on nolla, koska sellaista ei ole.


    • Anonyymi

      Jumala on yksi, mutta hänestä on moneksi kuten Jumalan kuvaksi luodusta ihmisestäkin.

      Ihminenkin on vanhempiensa lapsi, lastensa vanhempi ja puolisonsa aviopuoliso. Myös ihmisen persoonallisuuden voi sanoa olevan aina hieman erilainen sen mukaan, milloin hän on kanssakäymisessä vanhempiensa tai lastensa tai puolisonsa kanssa.

      Joku maailman mahtimies/-nainen voi olla samanaikaisesti huippupoliitikko, suuren yrityksen johtohenkilö ja kuitenkin myös perheenpää. Kaikissa näissä rooleissa tarvitaan useinkin aivan erilaista lähestymistapaa asioihin ja ihmisiin l. toimintamallia/persoonallisuutta.

      Joten on aivan turha ihmisen, joka on kuitenkin kaikesta tästä huolimatta vain vajavainen olento, alkaa väittämään, että kyllä Jumalan on silti aina oltava vain yksi / vain Jumala / vain yhdenlainen kaikissa tilanteissa ja vain yksi persoona jne. ...vaikka Hän kuinka olisikin kerran sanonut, että kuule Israel, Herra sinun Jumalasi on yksi.

      Sellainen väittämä olisi - ja on - vain syntiin langenneen ihmisen luontaista röyhkeyttä, jolloin yritetään tavallaan käskyttää itseään ylempää alentumaan suosiolla väittäjää alemmaksi ja pysyttelemään sitten vain tiukasti lestissään kuten suutari tunnetussa vertauksessa.

    • Jumalia on toistaiseksi tasan nolla, koska vain ihminen aoittajan tapaan on niistä kertonut ja kaikki nuo ihmisen luomat tuhannet jumalat ovat ajan myötä osoittautuneet epäjumaliksi.

    • Anonyymi

      Jumalia on tuhansia ja äkkäkös kekseliäs ihminen nikkaroi niitä yhä vaan lisää.
      Jokainen jumala kun on yhtälailla mielikuvituksen tuote, ainakin uhreilleen. Alullepanijalla voi olla lisäksi taloudellisia, narsistisia ja seksuaalisia vaikuttimia taustalla.

    • Onneksi valtaosalle ei matemaattiset toimitukset ole mitä olet tänne vissiin paripäivää postaillut. Pankki - ja luottokorttilaskut saattaisivat olla mitä vaan, riippuen kassahenkilöstä ja just eilen tuotiin öljyä pari tuhatta litraa....

      Kamalaa ajatellakkin. Vaan eipä sitä tiedä seuraavan kerran kun meet sumpille ja voisilmä pullalle niin siellä onkin joku muu ja sanoo, et se on 23 euroo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      89
      1478
    2. 72
      1234
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      84
      1144
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      270
      951
    5. 95
      909
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      35
      856
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      777
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      79
      737
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      723
    10. 45
      675
    Aihe