Huomenna alkaa ihmiskoe vailla vertaa kun suomen huulipunahaallitus määrää oppilaat turhan takia kouluun 2 viikoksi tarttumaan ja tartuttamaan
Vain vastuuton päästää lapsensa kouluun
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Höpö höpö ja läiskis. Lapset menevät opettelemaan uutta tapakulttuuria.
Nyt loppui oppilaiden ja opettajien laiskottelu ja "etätyöt"
Kouluun on mentävä, pois jäänti on luvaton poissaolo. Ellei halua pistää lasta kouluun, pitää anoa rehtorilta lomaa perustellusta syytä, eikä koronan pelkääminen ole tällainen.
Laumatartuttajaisiin osallistumattomuus määrätään täällä varmaan kohta lainvastaiseksi, vaikka WHO on jyrkästi tuominnut "laumasuojastrategiat" joilla tietyt maat toivovat selviävänsä mahdollisimman pienin taloudellisin tappioin ja tarvitsematta tehdä juuri mitään epidemian torjumiseksi.
Luvattomasti poissa oleva lapsi voidaan hakea poliisin toimesta. Samalla tehdään huostaanotto. Tarpeen mukaan voidaan isottelevia vanhempia virka-aseella vähän ojentaa. Pikkuinen sarja munille opettaa olemaan tekemättä enempää kakaroita kun edellisiäkään ei ole opetettu kurille.