Demarien ministerit ja virkanaisetko ne sittenkin ovat vain sählänneet, ja muut kuten eroamaan pakotettu HVK:n Lounema ja Sarmaste saavat kärsiä seuraukset, kun paniikissa etsitään aina nopeasti syntipukki kulloisellekin mokalle?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/da8d18e4-5b73-4544-b586-9419cfcec3af
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/da8d18e4-5b73-4544-b586-9419cfcec3af
Vastaukset 17
Vanhimmat
Bentley ja Porsche takaisin Sarmasteelle per heti.
Palstapölhöt puolustaa rötösherroja! Jo on aikoihin eletty.
saas nähä miten käy kun valtion valtaa vastaan on raskasta taistella
Haahaaa, salaliittoteoria taitaa sittenkin olla oikea! Lounema ja muut HVK:n johtajat yrittivät pimittää, että vuosikymmeniä hvk:n käyttämät rahat on menny kaikkeen muuhun kuin huoltovarmuuden ylläpitämiseen. Maskien puutetta yritettiin peitellä Sarmasteen "epäonnistuneilla" toimituksilla, ja Lounema äkkäsi että nyt meni pieleen ja päätti erota heti, ettei joutuisi vastuuseen.
No miten olisi tuo " Erityistilitarkastus " useamman vuoden ajalta ? Mitä on tullut ostettua ja minkä laatuista . Että silleen.
Onko VTT edes suojien akkreditoitu tutkimuslaitos?
Taannoin oli teeveesä haastattelussa joku VTT:n johtaja, jonka puheesta sai sen käsityksen, että maskeja testattiin Hepa -menetelmällä jossain Tamperelaisessa kivijalkalaboratoriossa! Olikohan oikein joku Hervantalaisen kerrostalon harrastus- ja höyläpenkkihuoneessa.
Sarmasteelle äkkiä hänelle kuuluvat miljoonat. Kateelliset vinkuu.
Jospa oli väärää suojavälinettä? Sellaista mitä ei oltu tilattu tai puuttui jotain.
Osa oli kuitenkin epäkelpoa, myös VTT:n mukaan.
Ei myyjää siitä voi syyttää jos sopi itselleen edulliset kaupat. Nyt ihmetyttää nämä testaukset. Ensin meni hylkyyn kaikki, nyt vain yksi valmiiksi avattu puolikas pahvilaatikollinen. Meneekö niistä läpi mitä milloinkin?
Sarmaste pian huoltovarmuuskeskuksen johtoon.
Ei pääse, mutta persujen puoluejohtoon pääsee, paikka on kohta jo odottamassa vapaana!
Ei kaikki läpäisseet, ensimmäisessä pienemmässä erässä oli suurin osa viallisia tai tarkoitukseen sopimattomia, mutta kun jäi kiinni niin loput tilasi parempia ja järjettömään ylihintaan nekin. Mikrobit voineet myös kuolla varastoinnin aikana ja kemikaalit haihtua.
Kysehän oli siitä, että sen LISÄKSI, että suojat eivät olleet vaatimusten mukaisia, niin ne myös aiheuttivat allergisia reaktioita.
Kelvotonta kamaa kaiken kaikkiaan, mutta kun kyse on isoista rahoista, niin aina saadaan erilaisia lausuntoja. Ja mistä hitosta voi olla varma, että juuri se erä on ok, jos osa on p*skaa ja osa vähemmän?
Suojainten kelvottomuuden "luotettava media" julisti tosiasiana, kun tilanne oli vielä päällä. Kuinka monta ihmishenkeä maksoi se, kun huomio siirrettiin hallituksen töpeksinnästä ko. yrittäjän väitettyyn epärehellisyyteen? Johtuivatko esim. vanhusten hoivakotikuolemat siitä, ettei maskeja voitu toimittaa henkilökunnalle ensinkään.
Eiväthän maskit kokonaan loppuneet. Kyllä niitä on koko ajan ollut kriittisissä paikoissa tarjolla.
Demarien mustamaalauskamppanja näyttää hiljalleen ajautuvan karille.
Tässä taas uusi töppöilyjen sulka sote-demarien lippalakkiin.
Sivistysmaista poiketen sote -toilailuissa ryvettyneet ministerit ja STM:n kansliapäällikkö istuvat paikallaan kuin tatit.
On tämä outo hallitus ja pahimpaan mahdolliseen aikaan:
-syyllistetään syyttönmät, itsessä ei koskasn vikaa,
-muiden käsketään hävetä,
-presidentille näytetään keskaria,
-asiantuntijoita ei haluta edes kuulla,
-ulkoministeri on rikospoliisin tutkinnassa,
-sote ministeri jättää keskellä kriisiä EU:n yhteishankkeeseen liittymisen.
MIT:n raportin mukaan Suomi kuuluu Venäjän kanssa samaan roskaluokkaan coronan hoidossa ja täällä vain itsekehuskellaan olemattomilla saavutuksilla.
Suomen coronatilanne on silti toistaiseksi siedettävä, koska asutus harva, syrjäinen sijainti ja maa täynnä sosiaalisesti sulkeutuneita demareita.
Lesothossa on muuten hoidettu coronaepidemiaa vielä Suomeakin paremmin, koska siellä on vasta yksi corona-asiakas.
Outoa oli jo Antin aikana ja piiruakaanhan ei ole muutettu hallitusohjelmaa:
Antin hallitessa maata muunakin kuin demarien puh.johtajana saatiin muutamassa kuukaudessa mm. Unkari, Viro ja Britannia suuttumaan ja nyt kevään aikana Sanna sai Kreikankin vihaiseksi.
Tyyli on sellainen, että luulisi Suomessa olevan 5,5 miljoonan sijasta 550 miljoonaa asukasta ja ydinaseet turvana. Ryminä ulko- ja sisäpolitiikassa on sitä luokkaa.
Syksyyn mennessä vielä talouskin sakkaa, mutta hallituksen suurin murhe tuntuu silti olevan apteekkarien liian korkea ansiotaso.
Tiedemaailmassa Suomi menestyy STM:n kansliapäällikön pyörän keksimisellä.