Litteä Kuu todistaa myös litteästä Maasta

Anonyymi

Kuu on siis litteä levy maailmamme yläpuolella, tässä videon testissä tiskivesi edustaa ilmakehää, ja lautanen kuuta.
Siis puolikuun aikaan esimerkiksi osa kuusta on vain liian kaukana samentavan ilmakehän takana, joten emme voi silloin nähdä kuuta kokonaan. Täydenkuun aikaan kuu lautanen lähestyy meitä ja ilmakehää on välissä vähemmän joten näemme kuun kokonaan.

https://www.youtube.com/watch?v=5YCbaYRaBKI

8

189

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kuu olisi litteä levy jossain kaukana yläilmoissa sen pitäisi taivaalla kulkiessaan litistyä ellipsiksi ja palautua takaisin ympyräksi sijainnista riippuen, koska välillä sitä levyä katsottaisiin viistosti. Yhtään oikeaksi todistettua videota, jossa kuu liikkuu taivaalla ja litistyy tuolla tavoin ei taida olla. Joten kuu ei voi olla litteä levy yläilmoissa.

      • Ilmakehän heijastukset saattaa oikaista teoreettisesti laskettuna soikean kuun näyttämään pyöreältä taivaalla. Ja koska kuun olemusta emme tunne vielä kovinkaan tarkasti, niin kuu saattaa myös olla kovera niinkuin lautanen niin silloin se ei muuttuisi soikeaksi niinkuin litteä kiekkomainen kuu taivaalla muuttuisi.


    • Anonyymi

      Miten aikuiset ihmiset voivat pitää tuollaista tiskivesijuttua järkevänä?

      • Sininen tiskivesi edustaa hyvin taivaankannen takana vellovia sinisiä vesimassoja joissa litteä kuukin saattaa osittain uida. Se selittäisi miksi kuulla on vaiheet, asia joka toistaiseksi on vielä vailla varmaa selitystä.


      • Anonyymi
        Delphin kirjoitti:

        Sininen tiskivesi edustaa hyvin taivaankannen takana vellovia sinisiä vesimassoja joissa litteä kuukin saattaa osittain uida. Se selittäisi miksi kuulla on vaiheet, asia joka toistaiseksi on vielä vailla varmaa selitystä.

        Syöksy sinä delfiini sinne vesimassoihin, ettet ole täällä kertomassa typeryyksiäsi!


      • Anonyymi

        Eihän kukaan aikuinen, täysijärkinen ihminen tuollaista pidä järkevänä, kuten huomaat, suurin osa tänne kirjoittavista omaavat täysin sairaan huumorintajun, ja kuten tässä maailmassa on mahdollista, muutama hörhö jopa uskoo kaiken mitä kerrotaan.


      • Delphin kirjoitti:

        Sininen tiskivesi edustaa hyvin taivaankannen takana vellovia sinisiä vesimassoja joissa litteä kuukin saattaa osittain uida. Se selittäisi miksi kuulla on vaiheet, asia joka toistaiseksi on vielä vailla varmaa selitystä.

        Olihan tämä huumoria? 😨


      • RepeRuutikallo kirjoitti:

        Olihan tämä huumoria? 😨

        Katso video ja totea asia itse. Vain litteäkuu teoria kykenee luotettavasti selittämään esim. sen miksi päivällä täydestä kuusta näkee osittain läpi, ja puolikuun aikaan emme näe puoliksi mustaa kuuta taivaalla vaan sinistä vettä väitetysti kuun pimeän osan kohdalla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe