Tiedän että se on pakollista Suomen kansalaisten miespuoliselle väestölle.
Minun aikanani sen suorittamatta jättäminen oli julkinen häpeä.
Nyt näille pullaposkille asevelvollisuuden välttäminen on kunnian asia. Siis mitä helvettiä?
Maassamme on jo kymmeniä tuhansia kansalaisuuden saaneita alle 29- vuotiaita matuja. Onko heistä yksikään saanut tai noudattanut asepalvelukseen kutsua?
Minun aikanani sen suorittamatta jättäminen oli julkinen häpeä.
Nyt näille pullaposkille asevelvollisuuden välttäminen on kunnian asia. Siis mitä helvettiä?
Maassamme on jo kymmeniä tuhansia kansalaisuuden saaneita alle 29- vuotiaita matuja. Onko heistä yksikään saanut tai noudattanut asepalvelukseen kutsua?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Asevelvollisuus ei koske alle 50-vuotiaita partasuulapsia. Hehän ovat oikeutettu ikuiseen loisimiseen. Rahaa tulee ja rikoksista ei rangaista. näin meillä Pohjolan hölmölässä.
On toki. Jussi Hallalaho ei ole.
Ainakin yksi tapaus. Tauolla kouluttaja sanoi ryhmälle, että jokainen kertoo vuorollaan yhden vitsin.
Eräs kantis laukaisi kysymyksen mikä on musta ja pitkä? Kukaan ei tiennyt. Vastaus: Jono KELAn toimiston edessä.
Joukossa oli yksi jossakin määrin päivettynyt varusmies joka hyökkäsi vitsailijan kimppuun. Asia meni komppanian pällikön käsittelyyn jossa vitsailija haukuttiin ja sai kurinpitorangaistuksen. Kimppuun hyökänneelle ei tullut seuraamuksia.
Vastaavassa tilanteessa jossa kaksi meikäläistä on osapuolina niin veikkaan, että kimppuun käynyt saisi seuraamuksia.
Ei haukku haavaa tee. Eikä tuossa tapahtuneessa ollut kyse edes haukusta.
On pelkästään hyvä asia, että mamut välttelevät asepalvelusta!
Koska on varmaa, että jossain vaiheessa alkaa suomalainen kansa puolustamaan väkivaltaisesti olemassaoloaan. Sitten on hyvä, että vain me suomalaiset olemme harjoittaneet taistelutaitoja. On näet täysin selvää, että matut taistelevat petturieliittimme joukoissa.
Oletko käynyt viimeaikoina missään varuskunnassa, vaikkapa sotkussa kahvilla? Siellä on paljon mustia poikia varusmiehinä. Maahanmuuttajatyttöjä ei kylläkään näy, syntyperäisiä suomalaistyttöjä kylläkin runsaasti.