Ruotsinkieliset varovat kertomasta totuutta pakkoruotsista riikinruotsalaisille

joten heidän täytyy tietää, ettei homma ole ok.
764
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
Aloittaja

Suomenruotsalaiset näyttävät häpeilevän kertoa kieltenopetuksemme realiteetteja riikinruotsalaisille.

HBL:n toimittajaa haastateltiin Ruotsin radioon pakkoruotsista. Ruotsalaistoimittaja kysyi suoraan, miksi ruotsin pitäisi olla pakollinen, eivätkö muut kielet ole tärkeitä ja eikö kritiikki vain kasva, jos ruotsia ei tehdä vapaaehtoiseksi.

HBL:n toimittaja selitti puolustellen, että toki suomenkielisissä kouluissa luetaan muitakin kieliä, jopa englanti alkaa ennen ruotsia, joka kuulemma yleensä "valitaan" vasta seiskalla.

Olisihan toimittaja voinut kertoa että suomenruotsalaisten edustajat saivat pakkoruotsin varhaistettua kuudennelle ja että Suomelle on tullut Euroopan neuvostosta (suomenruotsalaisten palautteen mukaan) noottikin, jossa kehotetaan pitämään silmällä, ettei varhainen englannin opetus vain vaikuta negatiivisesti ruotsin opintohin.

Suomenruotsalaiset siis selvästi häpeilevät pakkoruotsivaatimuksiaan ruotsalaisessa mediassa.

1Äänestä
  • Tässä tulee esiin kaksinaismoraali. Eivät varmasti häpeä pakkoruotsia Suomessa ollessaan, mutta vastatessaan ruotsalaismedian kysymyksiin, he osaavat varoa esittämästä asioita siten kuin ne ovat. Ruotsissa ei voi vähätellä suomalaisten tarvetta oppia englantia ja muita kieliä. Siellä pitää painottaa, että muut kielet ovat hallussa ja ruotsi "valitaan" vasta seiskalla. Siellä ei riemuita, että saatiinpa varhennettua pakkoruotsi alakoululaisille ja kohta saadaan pakollinen ruotsin ylioppilaskoekin takaisin. Ei. Tästä osataan olla hiljaa, koska ymmärretään, ettei kukaan Suomen ulkopuolella, edes Nordenissa ymmärtäisi tällaista pakkoriemua.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tässä tulee esiin kaksinaismoraali. Eivät varmasti häpeä pakkoruotsia Suomessa ollessaan, mutta vastatessaan ruotsalaismedian kysymyksiin, he osaavat varoa esittämästä asioita siten kuin ne ovat. Ruotsissa ei voi vähätellä suomalaisten tarvetta oppia englantia ja muita kieliä. Siellä pitää painottaa, että muut kielet ovat hallussa ja ruotsi "valitaan" vasta seiskalla. Siellä ei riemuita, että saatiinpa varhennettua pakkoruotsi alakoululaisille ja kohta saadaan pakollinen ruotsin ylioppilaskoekin takaisin. Ei. Tästä osataan olla hiljaa, koska ymmärretään, ettei kukaan Suomen ulkopuolella, edes Nordenissa ymmärtäisi tällaista pakkoriemua.

    Oleellista: ei kukaan Suomen ulkopuolella, edes Nordenissa, ymmärtäisi tällaista pakkoriemua.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oleellista: ei kukaan Suomen ulkopuolella, edes Nordenissa, ymmärtäisi tällaista pakkoriemua.

    Tiedetään, ettei kukaan ymmärrä ruotsipakkoa, mutta uskotaan sen kuitenkin olevan kaikkien parhaaksi....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tiedetään, ettei kukaan ymmärrä ruotsipakkoa, mutta uskotaan sen kuitenkin olevan kaikkien parhaaksi....

    Uskotellaan - uskotaan, että se on parasta suomenruotsalaisille - eikä siitä haluta luopua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Uskotellaan - uskotaan, että se on parasta suomenruotsalaisille - eikä siitä haluta luopua.

    Muista viis

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Muista viis

    Ruotsinkielisillä+on+suomenmaalainen+(finländsk)+identiteetti.Meillä+muilla+yli+95%:lla+on+suomalainen+identiteetti.Ymmärretään+tämä+ero.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RuotsiValinnaiseksi kirjoitti:

joten heidän täytyy tietää, ettei homma ole ok.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu