Miksi Martina pitää Hangon tilaa omanaan?

Eihän Martina omista koko tilaa, vaan on pitänyt sitä omanaan, ku alkoi seukkailla Stefun kanssa. Miten ihmeessä se nainen on asunut näinkin kauan edelleen Stefun asunnossa, vaikka erosta jo aikaa?

Nainen menee itkemään telkkariin eroaan ja saa siitäkin visiitistä rahaa. Ei se hirveästi eroa Sofiasta, paitsi että Sofia on elellyt likaisilla huumerahoilla miesten rahoittamisen oheen ja jaellut huumerahoja matkoineen myös ystävilleen, kuten Siepille.

Molemmat naiset ovat rikkaiden miesten perään ja saaneet rikkauksia miesten avulla.
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kyllä avopuolisotkin yleensä puhuvat kodistaan "meidän". Vai sanoiko vanhempasikin kaikesta että mieheni auto, vaimoni paistinpannu, mieheni puoliksi omistama talo, jota kodiksi kutsutaan, vaimoni kukkapenkkijoka on yhdessä omistamallamme pihamaalla???

Kyllä kai sitten!

Äänestä
  • Martina on ollut jo kauan Stefun ex.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Martina on ollut jo kauan Stefun ex.

    Onneksi sillä Martina ansaitsee parempaa.

    Äänestä

  • Vanhempani ovat naimisissa ja ovat yhdessä hankkineet omaisuuden, joten he voivat puhua meidän.

    Avoliitossa olevat eivät ole tehneet mitään sopimusta omaisuudesta, ja erityisesti jos omaisuus ei ole yhdessä hankittua niin ei se valitettavasti ole meidän.

    Itse puhun aviovaimoni perimästä mökistä edelleen appivanhempien mökkinä, vaikka se on meidän kun meillä ei ole avioehtoa.

    Äänestä

Mä en nyt oikein tajua myöskään. Jos ollaa vuosikausia yhdessä, kyllä se on "meidän" se koti, vaikka sen toinen omistaisikin. Mä asuin omistamassani yksiössä kauan sitten ja nykyinen mieheni, silloinen poikaystäväni muutti mun luo. Kyllä se oli meidän koti! Poikaystäväni ei sanonut kaupungilla ollessamme: "Alkaa olla nyt kaikki ostettu. Lähdetäänkö jo sun luo/ omistaasi asuntoon", kun asuttiin yhdessä!

Äänestä

Näin juurikin! Koti on silloin "meidän" koti, jos se on yhdessä yhteisillä rahoilla ostettu tai otettu siihen yhdessä lainaa. Näin moni tekeekin. Koti hankitaan molempien satsauksella ja yhteisesti sovitaan maksuista. Molemmat ovat osaltaan vastuussa asunnosta rahallisesti ja homma on jaettu puoliksi.

Koti on loogisesti vain toisen, jos vain toinen on siihen rahallisesti satsannut ja toinen vain siipeilee siellä toisen omistamassa asunnossa. Ja vain toinen on maksanut siihen asuntoon kuuluvat tavarat, huonekalut ja lisärakennukset. Hyvin yksinkertaista.

Tietenkin Suomi on pullollaan näitä siipeilijöitä, jotka pitävät omana kotinaan toisen täysin omistamaa asuntoa, johon itse ei ole laittanut senttiäkään rahaa. Sitten kun tulee ero (ja sehän tulee suurimmalle osalle nykysuomalaisista, koska avioliittoa ei arvosteta samaan tapaan kuin aiemmin, vaan avioidutaan ensihuumassa ja erotaan yhtä nopeasti), niin väitetään, että toinen vei "minun" kodin. Minkä kodin? Eihän asunto ole ikinä ollut edes henkilön omistuksessa, joten kukaan muu ei voi sitä häneltä silloin viedäkään. Ei lain mukaankaan ole mahdollista "vain viedä" toisen ihmisen asuntoa. Vain omistajalla on täysi oikeus asuntoonsa.

Tietenkin henkisessä mielessä voi asuntoon kuin asuntoon kiintyä kotina, mutta lainopillisessa mielessä se asunto ei ole kuitenkaan oma koti, jos sitä ei millään osuudella omista itse. Ja lakihan ratkaisee.

Kannattaisi siis ostaa koti yhdesssä, puolittaa kulut ja lainat, niin sitten voidaan ihan loogisesti puhua, että "kotiini on mennyt toinen nainen ja siellä on edelleen tuoksuni." Niin kauan kuin ei sitä tapahdu, koti on lain mukaan sen koti oikeasti, kuka sen asunnon rahallisesti omistaa. Martinan tapauksessa hänen aviomiehensä.

Tällöin Stefulla on oikeus pyytää kotiinsa eli omistamaansa asuntoonsa uusi nainen, jos ollaan erottu vanhasta ja vanhan pitää poistua lain mukaan toisen omistamasta asunnosta (jos siihen ei ole mitään erillistä lainopillista erityislupaa anottu).

Tätä ei tapahtuisi, jos Martina olisi laittanut itse rahaa kyseiseen asuntoon. Ei näytä laittaneen, vaan on elänyt miehen rahojen siivittämänä kaikissa ökyasunnoissa.

Martinallahan oli itsellään joku salarakas Lapissa ja nimenomaan hänen aviomiehensä omistamassa mökissä. Miten tämä eroaa siitä, että hänen miehensä on Hangossa toisen naisen kanssa? Molemmissa tapauksissa ollaan Stefun omistamassa asunnossa. Marinan tapauksessa kyse on salasuhteesta (tai yhden illan miehestä Stefun mökillä) ja Stefun tapauksessa ollaan jo erottu ja Sofiankin ystävyyssuhde Martinaan on ollut katkolla jo vuosia. Elämä jatkuu, kuten Martina itse on jankannut. Antaa siis Stefun ja Sofian jatkaaa suhdettaan siellä Stefun omistamilla asunnoilla ja rakentakoot Martina ihan uuden oikean kodin omilla rahoillaan uudella asuinalueella.



Hyvin yksinkertaista.

Äänestä
  • Ainakin jotkut Levin, Espanjan, ehkä Hangon taloista on yrityksen nimissä, Stefan yksin vai muitakin osakkaita¡

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ainakin jotkut Levin, Espanjan, ehkä Hangon taloista on yrityksen nimissä, Stefan yksin vai muitakin osakkaita¡

    Martina ei taida olla osakas 😁.

    Äänestä

Meidän talon omistaa kyllä mieheni ja me olemme olleet naimisisssa yli 20 vuotta. Minun nimissäni on sitten muuta. Eikä me erotella kenen on mitäkin.

Äänestä

JA oikeesti, mitä helevettiä se teille kuuluu kuka heistä omistaa mitäkin.

Äänestä

Aivan. On monia pitkiä liittoja, joissa toinen osapuoli omistaa talon tai mökin jne.

Äänestä

Sofialla ei ole rahat ja äly riittäneet edes ajokorttiin.

Äänestä

Rumasti sanottu!Mieti vähän!

Äänestä

Tuleeko sulle ollenkaan mieleen sellainen asia, että Martina ja Stefan ovat ehkä suunnitelleet asumisjärjestelynsä haluamallaan tavalla? Vaikkapa silleen, että asu sinä Martina Helsingissä lasten kanssa ja minä Stefan Hangossa. Vaihdetaan kämppiä tarpeen mukaaan silleen, että minä Stefan tulen Helsinkiin ja sinä Martina tulet Hankoon. Tai sitten taas toistepäin.

Mitä ihmeellistä tuossa on?

Äänestä
  • Ihmiset kyllä näkevät, että juuri näin oli sovittu. Kommentoijien omatkaan erot eivät välttämättä ole olleet kovin siistejä, mutta täällä on mukavaa haukkua julkkiksia. Viihdettä kansalle!

    Äänestä

Nikosta tehdään parhaillaan dokumenttia Nelosen ruutuun, jossa hän itse kerto Katiskasta ja myös lähipiiriä on haastateltu. Yksi osa siitä kuuluu Sofialle.

Äänestä
  • Ahaa, huumepomo saa naamansa telkkariin 🤗

    Äänestä

Mitähän Martina mahtaa sitten omistaa Stefun ja hänen "yhteisestä" kodista ja omaisuudesta?

Ei tule montaa asiaa mieleen :D. Sen mustan auton varmaan, jos sitäkään. Kenties koirista on maksanut puolet. Siihen se jää. :D

Jonkun taviksen 20 vuotta kestänyt avioliitto ja omaisuudenjako on eri luokkaa kuin lokkiJoonatanien jatkuva omaisuuden (miehen omaisuuden!) esittely somessa ökyuima-altaineen ja tonnin laukkuineen. Lisätään siihen vielä tissivaon esittelyt. Harva tavis tuo koko ajan esiin hulppeaa elämäntyyliään, joka on saatu lähinnä miehen ansiosta. Toki niitäkin lokkeja löytyy milloin mistäkin kulmalta. Ne ovat niitä sugardaddy-naisia.

Mitä kommentointiin tulee. Niin kauan kuin nuo julkkishakuiset muijat itse roikkuvat radioissa, televisiossa ja somessa jakamassa elämäänsä koko kansalle ja heittävät kommettia julkisessa profiilissaan tyyliin "kavereiden kumppaneihin ei kosketa" , niin niin kauan heidän elämäänsä saa kommentoida vapaasti. He jättäisivät itse menemättä purkautumaan telkkariin ja someen, jos haluaisivat ns. olla asian suhteen rauhassa. Päinvastoin he toimivat, koska silläkin saa rahaa ja huomiota seuraavaan projektiin. Nämä julkkikset ovat aikoinaan päätyneet julkkiksiksi omasta tahdostaan eli ovat hakeutuneet varta vasten julkkismiehen salarakkaaksi (kuten Martina Eremenkon), laulaneet salarakasbiisiä ylpeydellä (kuten Marina sen jonkun blondibimbon kanssa) jne. Tyrkky saa mitä toivoo.

Julkisuudellahan he elättävät itsensä ja oikein itse hakeutuvat pääpaikoille kertomaan ja kommentoimaan kuvioitaan.

Äänestä

Jep ja valjastavat helposti manipuloitavat fanit pelinappuloikseen julkiseen kommentointiin😈

Ja syöttävät kaikenlaisia höpö höpö uutisia lehdistöön unohtamalla täysin oman likaisen historiansa.

No sitä kaunista elämää odotellaan jospa ihme tapahtuisi.

Äänestä

Nythän on niin, että Martinan perheen asunto- ja eroasiat ei kuulu täällä palstalla kenellekkään ja niiden jauhaminen nagtiiviseen sävyyn lisää vaan eroperheen tuskaa ja kärsimystä nyt eron keskellä. Kunnioitetaan Martinaa ja Stefua eikä kirjoiteta tänne asiattomia ja negatiivissävyisiä kirjoituksia,

Äänestä
  • Martina haluaa julkisuudessa puimista. Jos eroasiat eivät muille kuulu, niin miksi Martina niitä haluaa tuoda julkisiksi lehdissä, radiossa ja TVssä? Hän sitä negatiivista julkituomista tekee. Ja nämä tuutit tietenkin tarttuvat kehiin, koska se on myyvää ja tekevät eropuimisella rahaa. Me uteliaat sitten katsomme, kuuntelemme ja luemme hänen julkituloaan. Stefan ja Sofia haluavat vain elää omaa elämäänsä. Martina taas raivoaa menetetyn elintasonsa perään. Auts.

    Äänestä

  • Tämä on juorupalsta tämän palstan tehtävä on juoruille ja puhua paskaa. Huom!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä on juorupalsta tämän palstan tehtävä on juoruille ja puhua paskaa. Huom!

    Minusta tämä on ollut huipouviihdettä nyt koronan aikaan, kun ei pääse shoppailemaan tai baariin. Aika on kulunut rattosammin, kun joka päivä tulee joku uusi käänne tohon suhdesoppaan. Ei tarvitse edes telkkaria avata, kun tulee tänne suomi24 viihdepalstalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eihän Martina omista koko tilaa, vaan on pitänyt sitä omanaan, ku alkoi seukkailla Stefun kanssa. Miten ihmeessä se nainen on asunut näinkin kauan edelleen Stefun asunnossa, vaikka erosta jo aikaa?

Nainen menee itkemään telkkariin eroaan ja saa siitäkin visiitistä rahaa. Ei se hirveästi eroa Sofiasta, paitsi että Sofia on elellyt likaisilla huumerahoilla miesten rahoittamisen oheen ja jaellut huumerahoja matkoineen myös ystävilleen, kuten Siepille.

Molemmat naiset ovat rikkaiden miesten perään ja saaneet rikkauksia miesten avulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu