Kannatuksen romahdus on tosiasia, johon Perussuomalaiset eivät pysty vastaamaan millään opilla. Kaikki yritykset ovat menneet pieleen. Heillä ei ole ollut mitään luotettavaa kommentoitavaa tilanteeseen. Kaikki yritykset ovat olleet läpinäkyvän väkisintehtyjä ja epäluotettavia. Kannattajat ovat kääntyneet luotettavampien poliitikkojen kannattajiksi.
Perussuomalaiset paniikissa
Anonyymi
57<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Minne usko Mestari Halla-ahoon hävisi ?
eikö vasemmisto enää usko Halla-ahoon ??
Miksi vasemmiston pitäisi uskoa Halla-ahoon? Olet sinä kyllä melkoinen tonttu. Taisi kopsusi osua nyt väkevästi omaan nilkkaasi.
Ei äänestäjiä enää huijata populismilla. Se on loppu nyt.
Minäkin vihaan persuja, yli kaiken !!!
Tämän hetkiset kannatusluvut ovat kaikkien puolueiden kohdalla merkityksettömät. Olemme olleet, olemme edelleenkin kriisissä ja poikkeustilassa, joten tähän ei ole tällä hetkellä kuin hallituksella ja heidän käyttämillään lähteillä sanottavaa. Muu on aivan turhanpäiväistä. Kun näitä jälkiä joita on syntynyt tässä koronakriisissä aletaan korjailemaan ja haetaan niille maksajaa, silloin on merkitystä kannatusluvuilla - mutta ei nyt. Nyt pitää selvitä tästä kriisistä ulos, ja sitten aletaan taas politikoimaan.
Eivät persut tulevaisuudessa ole muistavinaan koko koronaa. Pässit vain määkivät, että hallitus lisäsi valtion velkaa vastuuttomasti niin ja niin paljon.
Kuljetkohan sinä ihan täysillä? Väität, että et ole persu, mutta hanakasti olet aisankannattajana. Pyörittelet asioita eittämättä samaan tapaan kuin persut, mutta samaan aikaan peset kätesi pois asioista. Menetät uskottavuutesi kyllä täysin pyörimällä asian ympärillä kuin puolukka siellä tietyssä paikassa aivan samaan tapaan kuin tyyppi, joka ei tiedä uskaltaisiko tulla kaapista ulos vaiko ei.
Ollako vaiko eikö olla? No totta jumalauta olet!
Onko mielestäsi vain persuilla oikeus, lupa ajatellaomilla aivoillaan, sillä osalla joka siihen kykenee - eli enemmistö, kuten kaikista suomalaisista. Mutta vain persuillako olisi sitten lupa julkistaa ajatuksensa ja mielipiteensä ? Vai mikä sinua riepoo ?
Etkö perskele kestä ajattelevia ja mielipiteitään asiallisesti julkaisevia ihmisiä ?
Voisiko olla niin, että loppujen lopuksi, ilman persuraivoa maailmaa ja maata katsellessa, valtaosa tavallisista ihmisistä sittenkin hyvinkin pitkälle ajattelee asioista kuin persut, siis kanantajuisesti, joka muuten on ainoa tapa käsitellä asioita. Mikäli halutaan jotain tehtäväksi ja tapahtuvaksi.
Edellenkään en ole persu, mutta silti aion pitää asianani puolustaa itsenäistä ajattelua ja kohtuullisen asiallista mielipiteensä julkistamista, ja vastustaa tätä palstan antipersuilua joka on lähes kokonaan vain häiriköintiä ja sensuuria.
Tuolla tekstissä välissä olevan "kanantajuinen", osittain sopisi sekin, mutta tarkoittaa kansantajuinen.
Persut ovat tehneet likaista pelin politiikkaa koko poikkeusajan. Eikö teitä hävetä?
Pistäisikö vaikka esimerkkiä ? Kun tuo luotettavuutesi on yhtä heikkoa kun ymmärryksesi.
Kanattaa vihata persuja, koska he ovat parempia.
Missä? Mites se Irwin vainaa lauloikaan et terveisiä perseestä politiikonloiset joita............
Irwinin aikaan ei ollut persuja. joten hän lauloi vasemmistolle ;D
Kyllä olli, puolueen nimi vain oli toinen.
Juuri näin. Irwin Goodman -hahmo oli kommunismista rakentunut, oikealta nousevaa kapitalistista valtaa vastustava protestilaulaja.
Mulle riittää ihan aloittajan tavoin vaan hokea persua....
Ihan mukavasti lämmitti aloittajan tarinat.
Liin kanssa on ollut paljon surkeampaa, kannatus ei nouse mihinkään, hallituksessakin pelkkä lattiomaton rooli.
Tyttö ei ole kuulemma ollut tyytyväinen Audiinsa ....
Eikö vasuri enää ..
usko halla-ahoon??
"Tämän hetkiset kannatusluvut ovat kaikkien puolueiden kohdalla merkityksettömät"
Jossain määrin tämä voi pitääkin paikkansa, mutta yleinen mielipiteiden ilmapiiri vaikuttaisi todellakin kertovan siitä, että persujen kannatuksen laskusuunta on myös pidemmällä katsannolla alaspäinen.
Tyhjän saa pyytämättäkin. Siinä kiteytyy persujen puheet. Hevonpaskaa eivät ole saaneet aikaan, mutta merkityksetöntä meteliä senkin edestä.
Olisivat antaneet vaikka hevon paskaa, käy lannoitukseen. Mutta paskanpuhumimen ei käy mihinkään
Kannattaa+aina+hokea+persua,+se+lohduttaa.
Jos+vaikka+kannatus+on+alle+8%+....
Ehdottomasti kannattaa, siää sekin on persuilta pois.
Vanhana Persuja täytyy vaan kertoo, että minun ja monen persukaverin usko Halla- ahoon on nollissa. Jussilla ei oo enää mitään viisasta sanottavaa.
Missä tahansa muussa puolueessa Jussi olisi saanut jo kenkäääääääää!!!
Joko puolue hajoaa tai sitten Tavio astuu johtoon. Jussi ei enää jaksa, valitettavasti.
Jussilla on burnout, ei vaan jaksa enää hullujenhuone-puoluetta. Keinot on vähissä.
Eikö millään ole muuta vaihtoehtoo kuin Tavio. Ei ole miehellä näkemystä.
Ei ole muita vaihtoehtoja. Purraa ei miehet kannata. Tavio on seuraava Mestari.
Tavion ulostulojen perusteella hän toimii Perussuomalaisen puolueen hautaansaattajana.
Tosiasiassa Persuilla on niin hirveä paniikki, että Timo Soini joudutaan kutsumaan takaisin puoluejohtajaksi.
Halla-aho huuma on tosiaan mennyt ohi. Ja mitä nyt sitten. Persuilla on aina pitänyt olla joku ” jumalinen” hahmo vetämässä puoluetta. Nyt ei ole ketään näköpiirissä. Nyt on nöyrtymisen aika Persuille. Taitaa samalla olla näivettymisen aika.
Persut huumaantuivat poliittisesti ensin Soiniin, sitten Halla-ahoon. Koska nykypersuilu on eräänlainen poliittinen pakanalahko, se ei tule toimeen ilman "poppamiestä", johtavaa karvaperseäijää, joka sanelee mitä pitää tehdä' ja mitä pitää ajatellan sekä mikä tulee olla kulloisenkin tuuliviiriöyhötyksen sisältö.
Poliittisten peruSS-kylähullujen puheenjohtajana oleminen on toivoton tehtävä, sen ovat jo Timppa sekä Jussi nähneet.
https://www.verkkouutiset.fi/kasittamaton-viivyttely-tuo-konkursseja-ja-tyottomyytta/
hallitus kompastuu hitaaseen päättämiseen
meneekö kouluasiat ituiksi nyt kun tartunta jo Porvoon koulussa
ihmisille tulee paniikki lastensa puolesta
Persut eivät päätä mistään. Oma tulevaisuuskin on romahtamassa täysin. Eivät pysty nousemaan enää pystyyn, kun eivät pysty päättämäänkään mitään.
No onpa katkeraa taas vasurilla tuo vihamussutus.
Massapostaavat palstatärisijät on itse paniikissa, kun itsekin tietävät, että PS on seuraava vaalivoittaja.
Kovastipa persut voitontiellä ovat, kun kannatuskin katoaa kuin kusi lumeen.
Palstatärisijä: "(Persujen) Kannattajat ovat kääntyneet luotettavampien poliitikkojen kannattajiksi."
Keitähän nämä luotettavammat poliitikot on? Sanna Marin? Maailman nuorin valehteleva ja vedättävä pääministeri, joka myös tekee yhteistyötä talousrikollisten kanssa. Li "Paskapuhetta!" Andersson? Praepmaa väikvatlaa edustava antifa-kannattaja, anarkisti, stalinisti. Maria Ohisalo? Ministeri, jota ei jaksa edes lakimuutokset kiinnostaa. Pekka Haavisto? Poliitikko, joka valehteli Suomen kansalle kirkkain silmin Caruna-kaupoista. Katri Kulmuni? Poliitikko, joka pääsi eduskuntaan sanomalla "köyhiltä ei leikata", jonka takki kääntyi heti valinnan jälkeen. Mitä muita Perussuomalaisia luotettavampia poliikoita löytyy?
KeKxD
KeKxD on todella paniikissa. Oiva esimerkki siitä, mikä on Persujen mielentila.
Milloin Perussuomalaisten paniikki hellittää? Ainoastaan silloin, kun siirtyy muiden puolueiden kannattajaksi ja jäseneksi. Tiedän kokemuksesta. Olen helpottunut ja onnellinen.
No milloin vasurilla hellittää ;DDDDDD
monesko kopio tuokin oli ???
Punakki kun on huolestunut kannatiksesta, liity ihmeessä persuihin, saadaan kannatus nousemaan. Mitä sinä nyt rupeat, tollaisia vappusatasia kuuntelee, vaan nosta kunnon palkkaa,niinkuin herratkin tekevät, vain persut ovat se luotettavin ja yritteliäin duunarin puolue.
Pitikö persut jo alentua kerjuulle? Kyllä on kovaa tuo epätoivonne.
Saattaapi se SDP niminen puolue olla kohta paniikissa . Pienen aivon kapasiteetti ei riitä johtamaan suomea , kuin korkeintaan suohon .
Persu puhuu aivokapasiteetista. Absurdia.
Kyllähän Halla-ahon johtamana perussuomalaisten syöksykierre tulee päätymään puolueen hajoamiseen. Tynkäperussuomalaisiin jää ainoastaan räyhäporukka, kaikki vähänkään järjissään olevat tulevat hylkäämään puolueen.
Sehän on selvääkin selvempää, ettei Persuilla ole tulevaisuutta. Usko Persuihin katoaa täydellisesti Koronan jälkeisessä maailmassa. Koronaa ei ratkaista populistisella suunsoitolla. Tämän tajuaa jokainen suomainen paitsi ehkä Halla-aho.
"Vanhana Persuja täytyy vaan kertoo, että minun ja monen persukaverin usko Halla- ahoon on nollissa. Jussilla ei oo enää mitään viisasta sanottavaa".
Sinistä vanhaa "Persuja"keljuttaa kuntuli loikattua.
Kyllähän totuus oli, ettei kunnon järkevä suomalainen voinut jäädä Perussuomalaisiin. Halla-aholaiset tekivät suuren aukon rehelliseen suomalaisuuteen.
Kukapa täyspäinen haluaisi jäädä persujen kylähullupoppooseen öyhöttämään venäjän ylistystä 247/???
Ei sille voi mitään, että muutaman suomalaisen henkinen koti on Perussuomalaiset.
Onneksi vain muutama. Suurin osa kannattajista ei ole omaksunut tuota henkistä kotia koskaan ja he ovat tulleet järkiinsä. Niinpä he siirtyvät helposti parempien puolueiden kannattajiksi. Ilmiö näkyy jo tilastoissa.