Millaista olisi olla mustekala, yksi meren älykkäimmistä ja erikoisimmista eläimistä?
Ihmisillä ja muilla nisäkkäillä kehoa ohjaava komentokeskus eli aivot on ahdettu yhteen paikkaan luisen kopan sisään. Tästä syntyy vaikutelma, että koko kehoa ohjaa yksi erillinen olento.
Mustekalan aivot ovat rakenteeltaan tyystin erilaiset. Ne ovat levittäytyneet pieniksi ryppäiksi pitkin kaikkia kahdeksaa tai kymmentä lonkeroa. Lonkerot ovat yhteydessä toisiinsa rengasmaisen keskushermon kautta.
Tämän seurauksena mustekalan liikehdintä on melko erikoista verrattuna nisäkkäisiin. Lonkerot ja niitten osat näyttävät kaikki elävän ikäänkuin omaa elämäänsä. Jokainen lonkeron aivonystyrä saa tietoa sitä lähellä olevilta imukupeilta ja komentaa autonomisesti läheisiä lihaksia. Eläimen sisällä on satoja sen liikehdintää ohjaavia autonomisia keskuksia. Meillä nisäkkäillä vain yksi.
Jos lonkerosta leikkaa palan irti, se ei siitä paljoa hätkähdä vaan jatkaa ruuan etsimistä, ihmetellen vaan että minne suu on kadonnut. Kaikesta huolimatta mustekala käyttäytyy useissa tilanteissa kuten yksilö, esimerkiksi kun sen täytyy paeta jotain.
Pohdittavaksi: Jos sielu on olemassa, millainen se on mustekalalla?
Mustekalan iso mieli
6
98
Vastaukset
- Anonyymi
Videoita löytyy paljon mutta tuossa yksi. Kandee seurata miten jännästi lonkeroitten eri osat imukuppeineen liikkuvat. Ne ovat kaikki itsenäisesti ohjattuja. Silti eläin on yksi kokonaisuus. https://youtu.be/Bbkk7nw4T8s
- Anonyymi
Turha tänne mitään asiapitoista on kirjoitella. Todennäköisesti aloitukseesi vastataan jos ei trollaamalla niin sitten olkiukoilla. Lycka till.
- Anonyymi
Mielenkiintoista, että intentionaalisesti käyttäytyvä olento voi olla fysikaalisesti niin monella eri tavalla organisoitu. Kastemadolla ei ole varsinaista aivokeskusta lainkaan, vaan hermojärjestelmä on hajautettu laajalle nk. tikapuuhermostoksi. Ihminenkään ei ole täysin yksiaivoinen, vaan ihmisellä on kaksi aivoa, jotka ovat yhteydessä toisiinsa aivokurkiaisen välityksellä. Lisäksi ihmisellä on autonominen hermosto, joka tuottaa kuin annettuina erilaisia refleksejä. Kenties mustekalan lonkeroidenkin liike on yhdistelmä refleksejä ja tahdonalaista toimintaa.
Sittenhän on intentionaalisesti käyttäytyviä olentoja, kuten kehon solut, joilla ei ole minkäänlaista keskushermostoa tai ylipäätään hermosoluja. Tietyt kehon solut alkavat esimerkiksi ryömiä paikalle, kun haava tarvitaan parantaa. Siten, mitä sieluun tai tietoisuuteen tulee, niin se ei näyttäisi mitenkään välttämättä tarvitsevan toimintoihinsa aivoja, vaikka se voi niitäkin käyttää. Mahdolliset organisaatiot ovat monet. - Anonyymi
CTHULHU ?
- Anonyymi
Mielenkiintoista, että yksilläkin aivoilla pystyy multitaskaamaan ja yhdessä kehossa voi elää useampikin persoona.
- Anonyymi
Varmaan se voisi olla ihan mukavaa. Eihän mustekala tiedä yhtään mitään ihmisitä tai heidän tekemisistään, niin miksi mustekala voisi olla harmissaan olleessan mustekala kun ei oikeastaan muusta tiedä yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1624053Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä362331- 1502083
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161689- 801282
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241240Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https311122Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1441082Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.100908Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.115830