Millaista olisi olla mustekala, yksi meren älykkäimmistä ja erikoisimmista eläimistä?
Ihmisillä ja muilla nisäkkäillä kehoa ohjaava komentokeskus eli aivot on ahdettu yhteen paikkaan luisen kopan sisään. Tästä syntyy vaikutelma, että koko kehoa ohjaa yksi erillinen olento.
Mustekalan aivot ovat rakenteeltaan tyystin erilaiset. Ne ovat levittäytyneet pieniksi ryppäiksi pitkin kaikkia kahdeksaa tai kymmentä lonkeroa. Lonkerot ovat yhteydessä toisiinsa rengasmaisen keskushermon kautta.
Tämän seurauksena mustekalan liikehdintä on melko erikoista verrattuna nisäkkäisiin. Lonkerot ja niitten osat näyttävät kaikki elävän ikäänkuin omaa elämäänsä. Jokainen lonkeron aivonystyrä saa tietoa sitä lähellä olevilta imukupeilta ja komentaa autonomisesti läheisiä lihaksia. Eläimen sisällä on satoja sen liikehdintää ohjaavia autonomisia keskuksia. Meillä nisäkkäillä vain yksi.
Jos lonkerosta leikkaa palan irti, se ei siitä paljoa hätkähdä vaan jatkaa ruuan etsimistä, ihmetellen vaan että minne suu on kadonnut. Kaikesta huolimatta mustekala käyttäytyy useissa tilanteissa kuten yksilö, esimerkiksi kun sen täytyy paeta jotain.
Pohdittavaksi: Jos sielu on olemassa, millainen se on mustekalalla?
Mustekalan iso mieli
6
89
Vastaukset
- Anonyymi
Videoita löytyy paljon mutta tuossa yksi. Kandee seurata miten jännästi lonkeroitten eri osat imukuppeineen liikkuvat. Ne ovat kaikki itsenäisesti ohjattuja. Silti eläin on yksi kokonaisuus. https://youtu.be/Bbkk7nw4T8s
- Anonyymi
Turha tänne mitään asiapitoista on kirjoitella. Todennäköisesti aloitukseesi vastataan jos ei trollaamalla niin sitten olkiukoilla. Lycka till.
- Anonyymi
Mielenkiintoista, että intentionaalisesti käyttäytyvä olento voi olla fysikaalisesti niin monella eri tavalla organisoitu. Kastemadolla ei ole varsinaista aivokeskusta lainkaan, vaan hermojärjestelmä on hajautettu laajalle nk. tikapuuhermostoksi. Ihminenkään ei ole täysin yksiaivoinen, vaan ihmisellä on kaksi aivoa, jotka ovat yhteydessä toisiinsa aivokurkiaisen välityksellä. Lisäksi ihmisellä on autonominen hermosto, joka tuottaa kuin annettuina erilaisia refleksejä. Kenties mustekalan lonkeroidenkin liike on yhdistelmä refleksejä ja tahdonalaista toimintaa.
Sittenhän on intentionaalisesti käyttäytyviä olentoja, kuten kehon solut, joilla ei ole minkäänlaista keskushermostoa tai ylipäätään hermosoluja. Tietyt kehon solut alkavat esimerkiksi ryömiä paikalle, kun haava tarvitaan parantaa. Siten, mitä sieluun tai tietoisuuteen tulee, niin se ei näyttäisi mitenkään välttämättä tarvitsevan toimintoihinsa aivoja, vaikka se voi niitäkin käyttää. Mahdolliset organisaatiot ovat monet. - Anonyymi
CTHULHU ?
- Anonyymi
Mielenkiintoista, että yksilläkin aivoilla pystyy multitaskaamaan ja yhdessä kehossa voi elää useampikin persoona.
- Anonyymi
Varmaan se voisi olla ihan mukavaa. Eihän mustekala tiedä yhtään mitään ihmisitä tai heidän tekemisistään, niin miksi mustekala voisi olla harmissaan olleessan mustekala kun ei oikeastaan muusta tiedä yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061718
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271462En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931326- 621173
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101058Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111029Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216848Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122763
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728