Heti kun koulut avattiin, tätä lisää?
Porvoossa alkoi koronahelvetti
Anonyymi
7566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 75
Vanhimmat
Hallituksen testinuket sairastuivat heti?
Perrsujen massamasturbaatiokin alkoi samantien.
Porvoolaisessa koulussa todettu koronavirustartunta – opettajia ja oppilaita altistunut
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/7c9f751c-0aa9-4f1e-82b1-4de6669309a3
"Linnajoen koulussa on yhteensä noin 550 oppilasta 7.-9.-luokilla.
Suomi on siirtynyt lähiopetukseen 14. toukokuuta lähes kaksi kuukautta kestäneen etäopetusjakson jälkeen. Nyt Porvoon kaupunki kertoo tiedotteessaan, että Linnajoen koulussa on todettu koronavirustartunta.
Virus on todettu koulun oppilaalla ja tartunnalle on altistunut 17 oppilasta ja neljä opettajaa. Opettajat ja oppilaiden huoltajat ovat saaneet kaupungin mukaan asiasta tiedon, ja altistuneet on määrätty kotikaranteeniin.
– Koronatilanne on ollut Porvoossa hyvä, mutta parin viime viikon aikana tilanne on alkanut muuttua, ja tartunnat ja erityisesti altistuneiden määrä ovat lisääntyneet aikaisempaa nopeammin, johtava lääkäri Kati Liukko sanoo tiedotteessa.
– Korona ei ole mennyt ohi, vaikka rajoitustoimia on nyt alettu purkaa. On erittäin tärkeää, että muistamme edelleen noudattaa hyvää käsihygieniaa sekä yskimistä, turvavälejä ja kokoontumisia koskevia ohjeita, sosiaali- ja terveysjohtaja Ann-Sofie Silvennoinen sanoo tiedotteessa."
Virus on todettu koulun oppilaalla. Mutta eiväthän nuoret/koululaiset voineet sairastua, saati tartuttaa toisiaan ja muita? THL-Salminen ja HUS-Järvinen ja Saxen nyt selityksiä? 2 päivää koulua käyty, ja jo sairastunut tartuttaja luokasssa. Huh, huh. Saa nähdä mitä on luvassa 11 koulupäivästä vielä 9 jäljellä ja koronatartunnan oireet alkavat vasta 7-14 vrk jälkeen.
Mitäs päästitte. Jos THL Mika Salminen ja HUS Asko Järvinen sanovat että hypätkää kaivoon, niin hyppäisittekö?
Tietenkin, luotan asiantuntijoiden sanaan.
Altistuivat siis, ei vielä sairastuneet...
Juu, saatiin testeissä heti luotettavat tulokset eli luvatut 50 hengen kokoontumiset kesältä tullaan perumaan, koska korona lähtee todistetusti leviämään, kuten nyt nähtiin ja koululaiset kuulemma levittää kaikein heikoimmin, eikä edes sairastu kotonaan.
No nyt se tuli todistettua, että levittävät ja sairastuvat.
Kaikki kesälle luvatut korona rajoitteiden purku perutaan ja rajoituksia jatketaan jouluun saakka.
Toisaalla oli 100 koululaisen lauma rynnännyt Halpahalliin, jossa oltiin helisemässä.
Koululaiset kun eivät piittaa turvaväleistä.
Koululaisille kouluun meno tarkoittaa, ettei koronaa enää ole ja voi olla vapaasti, mennä ja rellestää.
Nuorille koulujen avaaminen tarkoitti, että kaikki on nyt sallittua. Turhaa vouhkattu viruksesta ja turvaväleistä. Vanhukset vain tiukkaan karanteeniin.
Lapset ja nuoret ei sairastu, kuin vain pikku nuhaan.
Juu niin, USA;ssa jo 3 kuollut "pikku nuhaan". Satoja sairastunut verisuonitulehdukseen, varmasti ihan vaaraton.
Jos Peräsmies sanois, niin ehkä sitten.
Ei hätää, eiväthän lapset tartuta kuin isovanhempiaan.
Ja isovanhemmat on tavoittamattomissa karanteenissa. Turha murehtia, kouluun vaan kaikki. Luku ja laskutaito on tarpeellista. Arkut ja hautauskulut maksaa, ja vielä perintöverotkin pitää laskea. Muistokirjoitus vaatii lukutaitoa.
On täällä töissäkin käyty, Suomen suurimmassa sairaalassa. Ilman paniikkia.
Enkä halua maksaa yhdenkään perunakellarissaan piilottelevan pelokkaan työnvieroksujan lauantaimakkara-annoksia.
Mitähän tästä olisi tullut jos koko meidän hoitohenk.kunta olisi sukeltanut joukkopsykoosiin kieltäytynyt hommistaan?
Onhan hoitajiakin paljon sairastunut.
Voihan sitä kuollakkin ilman paniikkia.
Tuo on vähän ammattitauti että mitään sairautta ei osata ottaa vakavasti.
Se että jotkut haluavat pitää terveydestään huolta , ei tarkoita mitään paniikin omaista joukkopsykoosia vaan että on normaali terve järkinen.
Turha vähätellä covid-19:sta .
Juuriki näin👍!
Poikkeatkin näistä panikoivista pershölöistä kahdessa suhteessa: Käyt töissä etkä panikoi. Nämä täällä mellastavathan eivät töitä tee mutta panikoivat joka asiasta päivittäin.
Sairaalan luulis olevan ihan turvallinen paikka, siellä löytyy suojavarusteita ja henkilökunta hygienia koulutettua.
Isin ja äidin pitää saada käyttää päihteitä rauhassa kotona, ettei ole kakarat häiritsemässä.
Ahaa, että kun joidenkin on pakko altistaa itsensä, niin niidenkin täytyy, joiden ei ole.
Vihreää tasa-arvoa.
Koetahan nyt vetää happea paniikissasi.
Noinko sanot tehohoitopotilaillesi?
Lopeta jo tuo typerä paniikki. Mitään koronahelvettiä ei ole eikä korona ole vaarallinen lapsille. Tämä ei ole sen pahempi kuin flunssa koulussa.
Paniikki? Kyllä tuo lehdessä lukee ja telkkarissakin...Kawasakilapsia odotellessa....
Asiantuntija Kawasakista:
"Näissä kyseisissä lapsiin liittyvissä tapauksissa on puhuttu Kawasakin taudin kaltaisesta oireilusta lapsilla. ... Kyse ei ole uudesta taudista, vaan tiedossa on ollut pitkään, että tällainen voi olla vakavan kuumeisen infektion taustalla. Se on kuitenkin hyvin harvinaista.
Näissä nyt kerrotuissa tapauksissa löydökset ovat vielä hataralla pohjalla ja on epäselvää, mistä on kyse. Voi myös olla, että niillä ei ole mitään tekemistä juuri koronavirusinfektion kanssa."
Suomessa ei ole ollut ainuttakaan, joten siinäpä sitten odottelet.
Suomessa ei ole KERROTTU yhdestäkään....se on eri asia kuin se että niitä ei olisi...
Persun mielikuvituksssa lymyävät taudithan muuttuvat siellä myös faktoiksi. Viis siitä onko faktoja olemassa vai ovatko ne persun mielikuvitusta vastaan.
Tuo on juurikin se väärä luulo koronasta.
Kyllä , korona on pahempi kuin flunssa. Kysy vaikka Jari Litmaselta..
Käy hankkimassa se itsellesi ja tule sen jälkeen kertomaan miltä tuntui jos paranet siitä..
Hallitus testauttaa koronaa oppilailla ja opettajilla ja tässä on tulos.
Oliko koulupäätöksessä takana vielä THL-Salmisen, HUS-Järvisen ja EXIT-Hetemäen laumasuoja-tartuttamisstrategia joka pääministerin mukaan on nyt vaihdettu tartuntoje pysäyttämis ja nollaamisstrayegiaan. THL:n pääjohtaja Markku Tervahauta on tuotu Mika Salmisen sijaan tästä uudesta strategiasta kertomaan.
Ei tässä vielä tulosta ole. Tulos tulee myöhemmin. Juhannusta veikkaan!
Pahempiakin tauteja tulee on tullut ja mennyt. Osa selviää aina ja elämä jatkuu.
Joo, 2020-luvun espanjantaudin sijaan meillä voisi olla hengitysteitse tarttuva ebolan tyylinen verenvuotokuume joka tappaa 3/4 kansasta. Talouttahan ei voi pysäyttää suluilla muutamaa kuukautta pidempään oli mikä oli, vaikka kaikki kuolisivat.
Juu, tuhkarokkorokotukset täysin turhia. Ei siihen kuole juuri kukaan, ainakaan verrattuna koronaan. Silti rahaa tuhlataan miljoonia, että panikoivat vanhemmat saavat piikityttää kakaransa.
Silläkin rahalla saataisiin paljon enemmän aikaan päihdetyössä.
laiskojen juoppojen hyysääminen on loputtava, mekööt töihin Retkut
Ei ole tainneet vanhemmat varata itselleen tehohoitopaikkoja Porvoossa? Olisi kannattanut. No, romahtava kaupunki jo muutenkin koko ryöjänen Porvoo.
Koska on eka kuolema hoivakodissa Porvoossa?
Corona nuha "puhkeaa" noin 2 viikon päästä tartunnasta, se on sama kuin noin 14 vuorkautta. Mutta coronaulvoja ei osaa laskea niin pitkälle kuin 14, koska sillä ei ole edes peruskoulun päästötodistusta.
Ei näköjään. 2 viikon päästä siis alkaa sairaalat täyttymään.
Mutta on sillä peräskoulun päästötodistus!
Maamme taloudestakin vastaa simppeli tyttönen, joka ei ole edes kirjoittanut YO-kokeessa lyhyttä matematiikkaa.
Kulmuni siis.
Sipilää muistaen, eipä tullut yllätyksenä kun on Kepulaisesta kusettajasta kyse....
Ei ole jälkiviisautta sanoa että näin siinä kävi kun ei uskottu persuja. He varoittivat tuosta etukäteen jo. Hallitus menköön niin pitkälle kuin pippuri kasvaa tästä maasta.
Jokainen maalaisjärkinen tiesi kuinka tulee käymään. Tämä on alkusoitto.
Niinkö, nyt Persut haluaa kukistaa hallituksen. Onko diktatuuri onnenmaa?
Ymmärrätkö edes mitä on käynyt?
Onko todettu, että joku on saanut koulussa koronatartunnan? No ei ole.
Lapsessa olisi korona vaikkei koulu olisi alkanutkaan. Ei se kahdessa päivässä puhkea.
Mistä tiedät? Oletko jälleen yksi "viisas suomalainen THL ylilääkäri"? Vahinko että niitä on nykyään 13 tusinassa ja kukaan ei näytä tietävän yhtään mitään.
juu, mutta ei olisi ollut koulussa tartuttamassa muita
Nopeimmillaan on puhjennyt 2-3 päivässä. Jos kuvittelet, että joka ikinen tartunta tosiaan muhii tarkalleen sen 14 päivää, niin aika tyhmä olet.
Vihervasureita ei kiinnosta koska ne ei käy töissä, ei opiskele eikä homoilla ole lapsia.
osuit just asian ytimeen hyvä !
Jälleen osoitus miten käy kun mökkiloiset käyvät kääntymässä Helsingistä: Välitön saastuminen alueella.
Koko Porvoosta tullut uusi koronalinko!
Fasismi on paljon Koronaa pahempi tauti.
Ihmiskoe etenee
Tartunta aika in ainakin viisi vuorokautta. Eli ei ole mitenkään saanut tartuntaa heti torstaina. Lakatkaa mölyämästä.
Nythän sairastunut on ollut koulussa ja mahdollisesti tartuttanut koronan muihin. Mikä tuossa on niin vaikeaa ymmärtää
Tämän on malliesimerkki Suomi24-keskustelusta.
Fakta on siis se, että yksi kouluikäinen lapsi on saanut Porvoossa koronatartunnan. Tartunta on tapahtunut koulun ulkopuolella.
Keskustelussa tähän tartuntaan on kytketty koulujen avaaminen, vaikka tartunta ei tapahtunut koulussa.
Seuraavaksi tähän kytkettiin Helsinkiläiset jotka on päästetty mökeilleen, vaikka (a) Porvoo on Uudellamaalla ja (b) mitään yhteyttä mökkiläisiin ei ole missään mainittu.
Sitä vain ihmettelen miksei tähän ole vielä kytketty maahanmuuttajia. Samaa aihetta käsitellään monessa ketjussa joten varmasti maahanmuuttajatkin tähään on kytketty. Samoin kuin tartunnan saaneen lapsen suomanruotsalaisuus.
Ehkä paremminkinkin malliesimerkki persun järjettömästä ajatuksen juoksusta. :)
juu, et taida olla penaalin terävin kynä
ei sitä lähiopetuksessakaan loogista ajattelua ole kaikki oppineet. Se nyt vaan on niin että jos kouluja ei olisi avattu ei sairastunut olisi voinnut muita oppilaita altistaa tartunnalle
Tartunnan saanut voi olla maahanmuuttaja.
Hyvä muistutus siitä, että miten helposti tauti tarttuu myös niiden mökkiläisten välityksellä.
Tartunnan saanut on altistanut jo muita, jota ei olisi tapahtunut, jos koulua ei olisi avattu.
No fakta on sekin, että jos tuo lapsi oli pysynyt kotona, ei muita ihmisiä olisi tartunnalle altistunut vain lapsen lähipiiri kotona. Että silleen.
Fiksut vanhemmat lapsella!
Olivat varmaan täällä vaatimassa koulujen aukaisua.
Vain parin viikon tähden
Ihan hyvin olisivat voineet olla sen kaksiviikkoa vielä etäopetuksessa. Ei ne siitä olisi yhtään tyhmentyneet.
Tai viisastuneet?
Onhan se hallituksen mukava lähteä ansaitulle pitkälle kesälomalle, kansan kärvistellessä rajoitusten ja leviämisen kanssa.
Tyytyväisenä viisikko hymyilee, näinhän sitä pitää toimia.
Näin koronaa hoidetaan. Salminen ja Tegnell kiitää Anderssonia ja Marinia!
Pääseekö mummot kesäkuun alussa italiaan nuijjittamaan lihojaan manuelleillä kun siellä rajat aukenevat?
Toivottavasti menevät eivätkä tule takaisin kuten tekivät maaliskuussa.
SUOMI SUOMALAISILLE. GLOBALISTIT ULOS MAASTA!
Sipoos mtv3 uutiset,koulu.No pysyttepähän kotona.Sehän selvä missä populaa siäl taudit.
Missä ovat ammattiliitot, jotka tukivat postilaisia? Opettajat ja OAJkin hätää kärsimässä
ammattiliitot lakot pystyyn sulkekaa suomi
tai avatkaa ensin ja sulkekaa sitten