Ateistit etsivät todisteita jumalista

Kaikista jumalista. Se todistaakin sen, että kaikki jumalat ovat olemassa eikä ketään jätetä kyydistä? Onhan ateistilla jokin mielikuva millaisia jumalat ovat.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Jumalien olemmassaoloa helpottaisi ratkaisevasti, jos ne viitsisivät olla oikeasti olemassa.

2Äänestä

Jumala voisi mielestäni olla kaiken Luoja samanlainen kuin se Suuri Pamaus joka loi kaiken.
Jos käännymme Jumalan kannalle niin hän olisi
- näkymätön tässä todellisuudessa jonka Jumalan luomat luonnonlait määrittävät
- rakastaa ihmisiä
- on hyvä ihmisiä kohtaan
- aina ihmisen puolella

Jumalan luomien luonnonlakien mukaan Häntä ei ole olemassa meidän todellisuudessa.

Erilaiset uskonnot ovat ihmisen keksimiä teorioita Jumalan ymmärtämiseksi koska Jumala tulee todeksi vasta kuin Jumala muuttaa luomiaan luonnonlakeja.

Ellei näin ole niin jäähän meille se
Suuri Pamaus todisteeksi

En tiedä kumpi pitää paikkansa

Äänestä
  • Jumaliahan on selvästi useita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jumaliahan on selvästi useita.

    Yhtä monta jumalaa kuin uskontoa, yksi oikea Jumala joka on siellä luonnonlakien ulkopuolella tai sitten Jumalaa ei ole
    Tällöin peli jos Jumalaa ei ole

    Suuri Pamaus - Jumala 1 - 0

    Äänestä

  • Headmasterx kirjoitti:

    Yhtä monta jumalaa kuin uskontoa, yksi oikea Jumala joka on siellä luonnonlakien ulkopuolella tai sitten Jumalaa ei ole
    Tällöin peli jos Jumalaa ei ole

    Suuri Pamaus - Jumala 1 - 0

    Miksi uskot, että niitä olisi yksi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi uskot, että niitä olisi yksi?

    Pelkkää sählinkiä tulisi jos useampi Jumala siksi vain yksi.

    Äänestä

  • Headmasterx kirjoitti:

    Pelkkää sählinkiä tulisi jos useampi Jumala siksi vain yksi.

    Maailmahan on pelkkää sählinkiä. Mieti sitä.

    Äänestä

Jumalien viimeinen viesti on Linnunradan käsikirjan mukaan kirjoitettuna ikuisesti palavilla suurilla tulikirjaimilla kaukaisella planeetalla:
"Pahoittelemme aiheuttamaamme häiriötä"

Äänestä

Ketään ei jätetä kyydistä on uskovaisten lausahdus jammu sedälle.

1Äänestä

Aloitus kirjaa väärin tiedostusprosessin.
Uskovainen alkaa epäillä uskontosa dogmeja. Kun hän saa tarpeeksi tietoa oman uskontonsa dogmeista, hän lopettaa tutkimisen ja eroaa uskonjärjestöstä ja hänestä tulee ateisti.

Eroamisen jälkeen hän voi selata monien uskontojen oppeja huvikseen tai siksi että voisi muille kertoa niiden virheellisistä linjauksista.
Kirkkoon liittämättömät miettivät eripituisia aikoja nuoruusiässä ja yleensä hyväksyvät vanhempiensa päätöksen.
Samalla tavalla suunnilleen käy kirkkokuntiin kuulumattomien uskovien tie. Joko hän tutkii tietoisesti uskonnon ja tieteen suhdetta tai vähä vähältä taivasparatiisit paljastuvat huijaukseksi.

Äänestä

Ateistit on niin lutuisia! Ei tartte kuin sanoa, että ateisteilla on iso perce, niin kymmenen ateistia kirjoittaa vastapalloon, että,uskoisten perceet on suurempia. on niin lutuisia! Ei tartte kuin sanoa, että ateisteilla on iso perce, niin kymmenen ateistia kirjoittaa vastapalloon, että,uskoisten perceet on suurempia. :D :D

Äänestä

Onneksi olemassaoloon uskominen ei ole välttämätöntä. Ratkaisevaa on se, onko ihminen vanhurskas, ymmärtääkö ihminen mikä on oikein ja värin ja haluaako ihminen tehdä oikein. Raamatussa sanotaan mm. näin:

"Ja jos joku kuulee minun sanani eikä niitä noudata, niin häntä en minä tuomitse; sillä en minä ole tullut maailmaa tuomitsemaan, vaan pelastamaan maailman. Joka katsoo minut ylen eikä ota vastaan minun sanojani, hänellä on tuomitsijansa: se sana, jonka minä olen puhunut, se on tuomitseva hänet viimeisenä päivänä."
Joh. 12:47-48

"Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
Mat. 25:46

"Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
Room. 6:23

Äänestä
  • Ihan ja erittäin ja erityisen samantekevää, mitä jossain satukirjassa sanotaan. Kuka on niin hullu, että uskoo johonkin satukirjaan? En minä, kiitos paljon.

    Äänestä

Uskovaisethan niitä todisteita jumalasta yrittävät kaivella esille koska eivät muuten pysty todistamaan väitteitään.

Ateisteja tilanne lähinnä huvittaa. Uskovaisten todisteet jumalastaan/jumalistaan voidaan jakaa seuraavin ryhmiin
- argumentointivirheet kuten kehäpäätelmät tai kelloseppävertaus
- vääristely kuten rusinan poiminta jättäen samalla oleellisia asioita kertomatta
- suoranainen valehtelu
- tietämättömyyteen ja typeryyteen perustuvat aivopierut

Sitä olen ihmetellyt miksi niin suuri osa kiihkeämmistä uskovaisista on idiootteja. Eikö jumala halua palvojikseen ihmisiä jotka hän kokee itseään fiksummiksi? Vai tekeekö usko ihmisestä idiootin? Vai johtaako idiotismi uskovaisuuteen? Voivatko kaikki nämä syyt olla voimassa yhtäaikaa?

Äänestä

Juu. Ateisti etsii todisteita jumalista samalla vimmalla kuin muistakin fiktiokirjallisuuden hahmoista. Eli hommaan ei panna paukkuja lainkaan. Todistaako se, ettei mitään jumalia ole olemassa? No ei tietenkään.

Oletko huomannut että sinulla on pakkomielle olkiukkoihin tai trollaukseen?

Äänestä

Odotamme muita todisteita, koska meille ei kelpaa sinun mielipiteesi.

Äänestä

Ateistit eivät todellakaan etsi todisteita jumalista, sillä jos etsisivät, niin olisivat niitä myös löytäneet.

Sen sijaan, että etsivät todisteita, niin kieltävät ne: elävät denialismissa.

Äänestä
  • Voit varmaan osoittaa todisteita jostakin jumalasta.

    Äänestä

  • Evoluutio on paras todiste Jumalasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaikista jumalista. Se todistaakin sen, että kaikki jumalat ovat olemassa eikä ketään jätetä kyydistä? Onhan ateistilla jokin mielikuva millaisia jumalat ovat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu