hyvä kirjoitus ja kuva Eskosta. Kiitos Eskolle ja Rikulle vielä kerran kun uskalsitte olla eri mieltä näitten kaupungin husaarien kanssa !!!!!
Olipas ilpossa
Anonyymi
26<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
koko kaupungin hallituksen sika lauman röhkimä roistokauppa olisi jäänyt pimentoon ilman ESKON JA RIKUN ROHKEAA TOIMINTAA hyvä kun tuli julki,kyllä lapualla on enenmistö väestä tälläisiä ystävän kauppoja vastaan,ainoastaan roistoporukka niitä kannattaa
Lapuan imago kärsi monen miljoonan imagotappion näiden ruikuttajien takia. Ties montako perhettä suuntasi muualle, kun Lapualle ei voinut rakentaa kun tonttien kaavoitus ei koskaan valmistunut.
Hupsista! Taisit unohtaa varsinaisen syyn, ylihinnan!
Ne jotka väittävät maakauppaa ylihintaiseksi, katsokaa mitä muut kaupungit maksavat tonttimaasta. Huomaatte, että hinta on kohdallaan.
Lapua+ei+ole+muu+kaupunki,+vaan+kaupunki,+jossa+kiinteistöjen+hinnat+ovat+pudonneet+30-60%.+Osa+ei+mene+enää+kaupaksi.+Jos+sitten+puhutaan+muista+kaupungeista,+niin+usein+kaavoituksen+aiheuttama+arvonnousu+peritään+maanomistajilta+ns.+kaavoitusmaksuna.+Että+silleen!
sinä tairat kuulua siihen jälkimmäiseen eli roisto porukkaan ei kukaan joka joutuu veroja maksamaan voisi ajatellakkaan kannattavansa tätä kauppaa,tonttia on lapualla myynnissä jokapuolella ja vaikka minkälaisia jotta on varaa mistä valita,samoin on valmiita uusia ja vanhoja taloja halvalla vaikka kuinka paljon, ei tässä tonttipulasta ole kysymys vaan kultainen kärenpuristus puolue kaverille ja hyväveli kerholaiselle siksi 21500e arvoinen tontti ostettiin 2,500000e
En kuulu mihinkään porukkaan. Olen tavallinen lapualainen veronmaksaja. En ole minkään puolueen jäsen
Olen vain huolestunut lapualaisten tulevaisuudesta, kun meillä on liikaa näitä valittajia.
Sitävartenko sä veroja maksat jotta herroola on varaa nuan älytömiin kauppoihin
Lapsellista väittää, että Lapuan päätäjät haluaisivat maksaa Antilalle ylihintaa.
Ymmärtääkseni Pöntinen, joka joidenkin mielestä on syyllinen kaikkeen mahdolliseen ei ole Antilan kanssa ollut koskaan ylin ystävä.
Valituksia aiheuttaa salaileva tai muulla tavalla heikkotasoinen päätöksenteko. Jos asiat on valmisteltu ja päätetty avoimesti ja oikeamielisesti ei ole aihetta valittaa!
Näin on tehty, siksi en ymmärrä miksi vasta nyt nämä herrat alkoivat valittamaan.
Oikaisuvaatimus on muuten sitten jätetty tästä, 20.2.2017 hallituksen kaupasta, 08.03.2017 jonka hallitus totesi ei anna aihetta käsitellä yksimielisesti, halveksivalla ylimilisyydellä. Mikä pahinta ne olivat silloin niin kuin nytkin ilman minkäänlaista yksikköhintaa.
Olisko nämä herrat sittenkin olleet aivan alusta asti mukana ja todennäköiseti myös loppuun saakka.
Nämä asiakirjat löytyvät kyllä, koska ne ovat julkisia asiakirjoja ja ovat kaikkien kuntalaisten tai jokaisen jota asia koskee saatavissa.
No eihän se niin mene, että jos joku tekee valituksen niin päätös muuttuu. Päätös muuttuu vasta jos se on tehty väärin perustein.
Nyt on todettu hallituksen toimesta ettei aihetta muutokseen.
Kyllä Lapualla ja muuallakin luottamushenkilöiden enemmistön päätös on lopullinen päätös. Ei päätöstä kaksi känkkäränkkää voi kaataa, valittakoot sitten mihin oikeiteen tahansa. Koittakaa nyt vihdoinkin ymmärtää
Niin joko Antila sai rahansa ko kaupoista ?
Jaa Antilako sitä myy, no sitte
Väännämpä rautalangasta, ehkä menee lopulta jakoon.
Naapurilla on Harrikka, joka mun mielestäni on noin 1500 arvoinen, mutta naapurille se on niin mieluinen, ettei myisi millään hinnalla.
Sitten tulee keräilijä, joka ihastuu Harrikkaan mielettömästi, koska näitä ei ole maailmalla juurikaan myynnissä ja tarjoaa pyörästä 62 000 euroa, rahan jonka on elämänsä aikana kerännyt asiakkailta kauppaa tehden, lototen ja muilla konstein, mitä ihmiset nyt rahaa hankkii. Naapuri pitkän pähkäilyn jälkeen hyväksyy tarjouksen.
Tähän asti kaikki meni niin, kuin täydellä järjellä ihmiset toimii.
Sitten päästäänkin idiotismin ytimeen. Eli, minä manaan keräilijän käräjille, koska mielestäni maksoi prätkästä mielettömästi liikaa ja tuhlasi asiakkailta, veikkaustoimistolta ja muilta hankkimat rahat täysin turhaan.
Käräjillä tuomari huokaa, katsoo osaa ottavasti ja sanoo, että eiköhän se ollut tässä.
Eikä tässä vielä kaikki. Minä vienkin asian hoviin ja nyt purista munaa jännityksestä, miten tulee käymään.
Kuka on porukan idiootti, naapuri, keräilijä vai minä. Joillekin tämä on mahdoton yhtälö.
Hieno tarina!siinä kuitenkin keräilijä käyttää ihan omia rahojaan!maanostossa käytetään verorahoja!pieni ero asioissa!
Hyvin keksitty vertaus, mutta menee tällä kertaa ohi. Ostajat eivät käyttäneet omia rahojaan, pois se heistä. He suunnittelivat tekevänsä kaupan verorahoilla, siis ihmisten verotuksen kautta antamilla rahoilla. Mielenkiintoinen kysymys avautuu kuitenkin vertauksestasi. Mitä arvelet, olisivatko maksaneet saman rahan jos olisivat kaivaneet rahat omista kukkaroistaan? Mitä arvelette?
Eli, kerätään vaan pelkästään veroja, mutta ei käytetä niitä mihinkään, varsinkaan kunnan kehittämiseen??
Pieni ero on myös siinä mitä ostetaan. Ei mitään keräilyharvinaisuutta, vaan tulevan asuntoalueen tontti.
Minä olen ollut siinä käsityksessä, että Ritakallio olisi hyvin kysytty asuinalue kouluineen?!
Ostajat on vaalipäivänä saaneet valtuutuksen käyttää meidän verorahoja parhaaksi katsomallaan tavalla.
Minusta rahat olisi voinut käyttää paljonkin huonompiin kohteisiin, tontit ovat vallan erinomaisia ja sijainti ei voisi olla parempi.
Täältä viisi tähteä ja hyvä ostos maininta.
yhtä hyvä kauppa kuin sähköyhtiön myinti sama suku siitäkin rikastui ja kansa senkuin maksaa joko elenialle tai sitten nousevina veroina mutta jätkät sen kuin nauraa kun on toholoja ketä nylkeä
Eli olet sitä mieltä, että keräilijä oli idiootti?
lapuan sisällä toimii sisäsiittoisten sukujen mafia joka märättää kuntaa sisältäpäin,näettehän itsekin mitä tuhoa se on saanut aikaan,keskusta on täynnä tyhjiä liikehuoneistoja keskusta oli vielä 90 luvulla täynnä elämää nyt sieltä on liikenne loppunut totaalisesti,mitäs luulette kuka on syyllinen tähän perikatoon,paras omaisuus sähköyhtiö ja kohta varmaan vesilaitoskin on hävitetty muutaman harvan hyöryksi ei koko kunnan parhaaksi niin kuin valtuuston pitäisi toimia
Täälä puhutaan kaikessa että siellä Ritavuorella olisi tonttimaata 43 ha, virhe, siellä yleiskaavassa merkitty pääosin MT - merkillä joka tarkoitaa metsätalousmaata. Vain pieni osa osoitettu rakentamiselle, joka jää alle puoleen. Jokan hallitus on ostamassa kokonaisuudessan tonttimaan ja teki tarjouksen 2,46 € neliömetriltä joka tekee 24 600 € ha. Mikä tässä on pahinta, tämän tarjouksen on tehnyt hallituksen edustaja, virkavastuula toimiva virkamies eikä myyjä. Asiakirjat kyllä näyttävät miten on toimittu ja ketkä ovat asialla olleet.