Se on luonnollista ja jopa suotavaa että täytyy maksaa palveluksista mitä Adventtikirkko antaa jäsenilleen.
Hyötyä tulee myös maksajalle ja mitä enemmän maksaa niin sitä parempia palveluksia saa.
Tulosvastuulliset pastorit auttavat ammattilaisen ottein myös testamenttien laadinnassa.
Vastinetta jäsenille
14
162
Vastaukset
- Anonyymi
On luonnollista, että stand up koomikoiden esitykselle pitää maksaa. Siitä syystä adventtikirkkokin vaatii 10% tuloista muut rahalahjat lahkon koomikoille=pastoreille ja tarinoiden käsikirjoittajille.
- Anonyymi
1971 Pekka Pohjola sai puhuttua hyvän lypsylehmän kirkkoonsa.
Ihan vituttaa.- Anonyymi
Väärinkäsitysten välttämiseksi kyseessä ei suinkaan ole säveltäjä Pekka Pohjola, vaan kusettaja ja "viheltäjä" Pekka Pohjola, adventtikirkon pastori. Kaksi eri miestä.
- Anonyymi
Paljonko laitoit rahaa lahkon piikkiin silloin, kun veikkasit "väärää hevosta"?
Vieläkin siis vituttaa?
- Anonyymi
Olen laittanut adventtikirkon jäsenenä olessani satojatuhansia euroja kymenyksiin ja muihin uhrilahjoihin.
Vastinetta sille rahalle ei ole vielä näkynyt, päinvastoin.
Tosin pastorit kyllä ostelevat autoja ja kesämökkejä aika tiuhaan.- Anonyymi
Kyse on voitelusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyse on voitelusta.
Jäsenlahjana voi saada Ellen Whiten kirjoja, ihan ilmaiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyse on voitelusta.
Ei se oliiviöljypullo niin paljon maksa?
Vai onko niin, että se pastorin Armani-merkkinen puku maksaa vain niin paljon, kun joka sapatti pitää ostaa uusi? Povitaskussa pullo kun on mennyt rikki ja oliiviöljy tahrinut uuden puvun?
- Anonyymi
Typerät valheenne eivät meitä hetkauta.
- Anonyymi
Sun letkautukset eivät meitä hetkauta.
- Anonyymi
Kaipa siitä jonkun lantin voisi maksaakin, että joku edes hautaa maan multiin kun kuolee. Sinut varmaankin saa heittää kuoltuasi ojanpohjalle.
- Anonyymi
Sapatistien hautajaistunnelmia.
- Anonyymi
Ei advkirkko muuten muista, kun kimpulla kukkia vuosia täyttäessä. Ja laulaa lurauttavat jotain hurskasta paskaa.
Puolen vuosisadan palveluksesta kimppu kukkia kummulle.
Kappelin, haudan kaivuun ym. maksaa vainajan kuolinpesä.
Onneksi ei tarvinnut syöttää näitä. Kiitos koronan.- Anonyymi
Ei adventtikirkkoa kiinnosta, vaikka nimet olisi jo testamentissa ja lahjakirjoissa.
Kunhan vanhus kuolisi vain hyvin pian ja saataisiin realisoitua omaisuus.
Eivät tuo edes kukkakimppua haudalle. Eivät ole tähän asti tuoneet, vaikka miljoonia saivatkin kuolinpesästä ja perunkirjassa oli määrätty hautapaikan hoitovelvoitteesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii304625Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1283982Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta333717Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462709Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862583Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom132461Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole282438Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin652307Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt531957Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1451774