Se on luonnollista ja jopa suotavaa että täytyy maksaa palveluksista mitä Adventtikirkko antaa jäsenilleen.
Hyötyä tulee myös maksajalle ja mitä enemmän maksaa niin sitä parempia palveluksia saa.
Tulosvastuulliset pastorit auttavat ammattilaisen ottein myös testamenttien laadinnassa.
Vastinetta jäsenille
14
157
Vastaukset
- Anonyymi
On luonnollista, että stand up koomikoiden esitykselle pitää maksaa. Siitä syystä adventtikirkkokin vaatii 10% tuloista muut rahalahjat lahkon koomikoille=pastoreille ja tarinoiden käsikirjoittajille.
- Anonyymi
1971 Pekka Pohjola sai puhuttua hyvän lypsylehmän kirkkoonsa.
Ihan vituttaa.- Anonyymi
Väärinkäsitysten välttämiseksi kyseessä ei suinkaan ole säveltäjä Pekka Pohjola, vaan kusettaja ja "viheltäjä" Pekka Pohjola, adventtikirkon pastori. Kaksi eri miestä.
- Anonyymi
Paljonko laitoit rahaa lahkon piikkiin silloin, kun veikkasit "väärää hevosta"?
Vieläkin siis vituttaa?
- Anonyymi
Olen laittanut adventtikirkon jäsenenä olessani satojatuhansia euroja kymenyksiin ja muihin uhrilahjoihin.
Vastinetta sille rahalle ei ole vielä näkynyt, päinvastoin.
Tosin pastorit kyllä ostelevat autoja ja kesämökkejä aika tiuhaan.- Anonyymi
Kyse on voitelusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyse on voitelusta.
Jäsenlahjana voi saada Ellen Whiten kirjoja, ihan ilmaiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyse on voitelusta.
Ei se oliiviöljypullo niin paljon maksa?
Vai onko niin, että se pastorin Armani-merkkinen puku maksaa vain niin paljon, kun joka sapatti pitää ostaa uusi? Povitaskussa pullo kun on mennyt rikki ja oliiviöljy tahrinut uuden puvun?
- Anonyymi
Typerät valheenne eivät meitä hetkauta.
- Anonyymi
Sun letkautukset eivät meitä hetkauta.
- Anonyymi
Kaipa siitä jonkun lantin voisi maksaakin, että joku edes hautaa maan multiin kun kuolee. Sinut varmaankin saa heittää kuoltuasi ojanpohjalle.
- Anonyymi
Sapatistien hautajaistunnelmia.
- Anonyymi
Ei advkirkko muuten muista, kun kimpulla kukkia vuosia täyttäessä. Ja laulaa lurauttavat jotain hurskasta paskaa.
Puolen vuosisadan palveluksesta kimppu kukkia kummulle.
Kappelin, haudan kaivuun ym. maksaa vainajan kuolinpesä.
Onneksi ei tarvinnut syöttää näitä. Kiitos koronan.- Anonyymi
Ei adventtikirkkoa kiinnosta, vaikka nimet olisi jo testamentissa ja lahjakirjoissa.
Kunhan vanhus kuolisi vain hyvin pian ja saataisiin realisoitua omaisuus.
Eivät tuo edes kukkakimppua haudalle. Eivät ole tähän asti tuoneet, vaikka miljoonia saivatkin kuolinpesästä ja perunkirjassa oli määrätty hautapaikan hoitovelvoitteesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san815980- 1242411
Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri872213Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo252188Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en312159- 1031606
Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a671595Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81311- 391305
Kunnanvaltuusto koolle heti
Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys291289