Nämä koneet tulisivat Suomelle kalliiksi, joten ei USA romuja Suomeen😩
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Alle viikko sitten 16.5.2020 uutisoitiin, että samassa Eglinin lentotukikohdassa Floridassa tapahtui F-22 Raptor häivehävittäjän maahansyöksy. Mediatietojen mukaan F-22 Raptorin listahinta on noin 140 miljoonaa dollaria ja F-35 hävittäjän puolestaan noin 80 miljoonaa dollaria.
Ihan paskahan se on..
Suomellakin on 20 miljardin edesta USA valtiovelkakirkoja.
Siksi iso näytelmä ja ne ostaa f35 kalkkunat!
Lentäjä onnistui pelastautumaan.
Tällaiset koneet olisivat mannaa kaikille hoitsuille. Koneiden syöksymiset ja heittoistuinten käyttö mahdollisine vammoineen lisää kuntoutuksen tarvetta ja osa lentäjistä saa uuden ammatin.
F35 ainutlaatuinen heittoistuinjärjestelmä suojelee lentäjää eikä näin loukkaantumisia synny.
ja jos ilmaan pääsee, niin se heittoistuin tulee f-35 todella tarpeeseen.
Kaltaises kohdalla ylimitoitettu heittopanos on toimivin ratkaisu ... rajavyöhykkeellä ja suuntana 090.
TIRSK!.
Mahtavaa! Nyt venäläisten ei enää tarvitse pelätä, että USA ja Suomi hyökkäävät. Venäjällä voidaan tulla korsuista ulos.
Onneksi Suomella ei raha riitä noihin surkeisiin hävittäjiin!
Meinasitko että ne ihan käteisellä maksetaan, ei, kyllä ne lainarahalla ostetaan.
Tais olla kolmas tapaus parin vuoden sisään. Sehän tekis tasaisella vauhdilla 15 kpl kymmenessä vuodessa. Koneita jäisi siis jäljelle käyttökautensa jälkeenkin, mikäli Suomi näihin hx valinnassa päätyisi.
Suomessa on jokaisessa puolueessa Veljeskunnan jäsen joka tiedottaa koko lobbaus toimintaa Suomen rahat menevät varmuudella Muurariveljeltä toiselle.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006514365.html
Vain 4 kpl F-35 konetta vaurioitunut jo valmistuneista 500:sta / 250 000 lentotuntia kohti ... ei yhtään ainutta taistelutehtävissä. Erittäin hyvä keskiarvo.
http://www.f-16.net/aircraft-database/F-35/mishaps-and-accidents/
Mites ryssälän "parhaat, ikinä, missään" ... niitähän mm. loiskahteli ku*iputkan spedehyppyristä välimereen.
Khi, Khi, Khi .........
vaurioitunut / tuhoutunut ... po.
pirkkalaan tulleita f35 suomi voisi ostaa, ei pääse tippumaan, kun ei noussut edes ilmaan..tirsk
200+000+lentotuntia+ja+ensimmäinen+teknisen+vian+takia+maahan.
Luotettavin+hävittäjä.+Suomalaisten+hornet+onnettomuudet+menee+reilusti+edelle.+Eikä+ne+tilastot+ole+edes+huonoja.
Venäjän+hävittäjä+lensi+n.+2h+ja+sitten+tuli+kilometrit+täyteen.+100%.
On niitä f35a tullut tonttiin useampikin eikä aina asentovirheen takia.
Venäjällä telakka upposi vain kerran. Ei noussut enää pintaan.
Vain kaksi on pudonnut lennolla. Japanin ja nyt tämä Eglinissä tapahtunut.
Makuasia että voiko sitä Japanissa pudonnutta laskea mukaan, se kun oli japanilaisten kasaama harjoituskappale ja ovat itsekin myöntäneet että virhe oli heidän.
Mutta venäläisiä su-57 hävittäjiä on pudonnut vai yksi, tosin eihän niitä enempää ole ilmaankaan saatu.
On su57 ilmassa 42 kpl vanhempaa ja uusia koneita. Ei tippuminen lopettanut niiden vamistusta
No kuinka monta niitä on sen jälkeen valmistunut?
Ja kyllä se vaan oli ainoa valmistunut kappale, kaikki ne aikaisemmat ovat jotain protoja ja muita huumorikyhäelmiä.
Jossain oli uutinen että tehdas putoamisesta johtuvan viivästyksen takia lisää viikkotuotantoa että tilattu vuosituotanto saadaan toimitettua mikä on 12 konetta. Venäjä jakaa konetoimituksen usealle vuodelle kun puoludtudbudjetti on niin pieni mutta suomi ostaa kerralla 67'hävittäjjää kun se on niin rikas.
SU-57:n uusi nimi on Strutsi. Kun se pelätyy niin tökkää päänsä Siperian tundraan.
Totta tuokin, mutta vain 4 konetta on vaurioitunut / menetetty 250 000 lentotuntia kohden. Ei paha saldo ollenkaan.
http://www.f-16.net/aircraft-database/F-35/mishaps-and-accidents/
Ne on Nautical mileksiä.
Ei muuta kuin f35t suomeen niin saadaanpa nähdä kun ne suomessakin läjähtää tonttiin ja veronmaksajat hurraa
Marraskuussa 2001 on menetetty lennolla 1 HN-kone maahansyöksyssä, ilmassa tapahtuneen törmäyksen jälkeen ... sitten käyttöönoton, v. 1996.
Montako ryssänromua on läjähtänyt tonttiin, v. 1996 jälkeen ...?.
Vastaus lienee ... aika viduixeen paljon enemmän ...
On niitä f35a ennenkin läjähtänyt tonttiin ja sukeltsnut mereen sekä syttynyt tuleen sekä ilmassa että kentällä mutta niinhän se tahtoo koneille käydä ennemmin tai myöhemmin jotka nousevat ilmaan. Miten sitten vaikuttanee Suomen hävittäjähankintoihin.
Ei muuten ole. PISTE!.
Gripeneitä tuhoutunut lento-onnettomuuksissa 9 kappaletta ja niitä on valmistettu 306.
F-35:a tuhoutunut 3 kappaletta jas valmistettu yli 520 kappaletta.
Niimpä .... jäätävää FAK-TAa ... ja sekös vasta riepoo palstan patologisesti valehtelevia, ryssän pikku ruikkupazkoja.
TIRSK!.
Näkymätön hävittäjä F-35 tippui, havaitsiko kukaan edes putoamisjälkiä?
Ruotsin synkkä viikko: USA:n ydinpommikone tunkeutui Ruotsin ilmatilaan ja
koronakuolleisuus nousi samantien koko maailman kärkeen.
Naton suoja tyrmättiin TÄYSIN!
Kohta virtaa VISVA Ruotsissakin?
Ruotsalaiset tarkistivat pommiluukut ettei ole ydinpommeja kyydissä.
Tapahtumasta on kuvamateriaalia.
https://assets.ilcdn.fi/210c19eeacf5c5a5419724284bd6deb8ac908158e794f2511e6b024668e62f99.gif
F35 syöksyi koulun pihalle Yhdysvalloissa.
Onnettomuus tallentui naapuruston ovisilmäkameraan.
Paskapuhetta. F35 ei näy ovisilmässä!!!!!!!
Sitä ei voi nähdä kuin Teräsmies --- ja Batman.
Venäjän trolleista kuvamatskua. Alkuperäistä.
https://assets.ilcdn.fi/210c19eeacf5c5a5419724284bd6deb8ac908158e794f2511e6b024668e62f99.gif
Suomen pikku ilmavoimat vois lennellä vieläkin mig 21 bis hävittäjillä..
Ai kui?
https://www.youtube.com/watch?v=crz-3IJ2MQc&list=PL3uacB6c9v-LWWsbYXAxP0N8Gmle9oYxu
Suomi tarttee muutaman hävittäjän tarkkaillekseen rajaloukkauksia, muuta virkaa niillä käytännössä ei ole. Maasotaan meillä on jonkinlainen valmius, toivottavasti sitäkään ei tarvita
Kamera.piste fi?
Apupaska apumekaanikon sotilasvalalla ei voi pyyhkiä edes persettä .
Minä se ajelen jenkkikoslalla, naapurilla on 3m pitkä laatikko lada.
Minun koslassa on vakionopeussäädin. Naapurilla sievin turvasaapas läpi lattian.
Suomalaiset ovat yksimielisiä, että konekaupat perutaan.
F-35 tulossa.
JAS Gripen oli lukuisten ongelmien kyllästämä prototyyppi.
Ilmavoimien arvio oli, että Ruotsille tuottaisi suuria vaikeuksia selättää koneen viat ja puutteet. Myyjillä oli paljon puheita ja lupauksia mutta ilman katetta.
Ruotsalaisten tapa tuottaa ja tukea koneita elinkaaren aikana oli erittäin kallis. Suomelle esitetty tarjous oli tyly. Suomi olisi sitoutunut avoimeen vekseliin. Suomen olisi pitänyt maksaa osansa koneen kehittämiskustannuksista, olivatpa ne kuinka korkeita tahansa.
Ruotsi on jatkanut Gripenin kehitystyötä ja onnistunut täydellisesti. Lockheed Martinin tuotteen osalta asia on juuri päinvastainen.
Ruotsi on taannut, että koko Gripenien 30 v. elinkaari mahtuu 10 mrd. sisään.
Lisäksi Gripenin Suomen kokoonpano ja osavalmistus tuo työpaikkoja ja verotuloja.
Kyllä Gripen on kaikilla indikaattoreilla paras vaihtoehto Suomelle.
Suomella on ollut ruotsalaiset drakenit ja niillä pärjättiin ihan ja gripenin kohdalla myös ongelmat selätetään.
Voi ei, joko taas.
Ei mitään taas vaan edelleen on .
Hohhoijaa.
Gripeneillä vainolaista vastaan.