Nyt on totuuden paikka!

Kun Hän on kuitenkin tehnyt sairaudet vääräuskoisten haitaksi, niin en oikein ymmärrä mikset tänä vuonna järjestetä esmes Suviseuroja. Muutkin uskonnolliset kokoontumiset on aina vähäisiä. Outoa, sillä eihän oikeauskoisilla ptäisi olla pelkoa. Ja jos kuolema koittaa, niin päsee oikealle puolelle.

Vaan onko pelko kuitenkin siinä, ettei – kaikesta ulkokultaisuudesta huolimatta – olekaan oikeauskoinen tai edes hyvä siinä? Vai eikö usko enää riitäkään?

Kyllä mä nyt ehdottaisin vakavasti, että kaikki uskovaiset kokoontuis yhteen, kun kevät on kuitenkin aika hyvää rykimäaikaa. Siinä sit oikeauskoiset kuitenkin pelastuis.
Me taikauskonnottomat jatkamme sit yhteiskuntaa kun ei paljon muita enää ole.

11

329

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kappas muuten. Ekenäs kyrka tossa profiilikuvan taustalla. Mä tykkään vanhoista kirkoista.

    • Minä vain olen, elämä itse kompuroiden vajavaisen lihan kanssa täällä maan päällä.
      Sinne minne jatkan täältä on hyvä, siitä päättää Luoja joten se on hyvä kävi miten kävi 🐒

    • Anonyymi

      Amerikassa, Etelä-Koreassa ja Italiassa korona on levinnyt uskonnollisissa tilaisuuksissa. Muslimitkin luulivat olevansa immuuneja Jumalan lähettämälle vitsaukselle, mutta eivät olleet.

    • Anonyymi

      Seuroissa säyseämpänä sitten.

    • Anonyymi

      > Kyllä mä nyt ehdottaisin vakavasti, että kaikki uskovaiset kokoontuis yhteen, kun kevät on kuitenkin aika hyvää rykimäaikaa. Siinä sit oikeauskoiset kuitenkin pelastuis.

      Minkäs teet, kun ateistinen hallitus kieltää. Kristittyjen ei kyllä pitäisi luopua vapauksista ja oikeuksista, vaikka fasistihallitus niin määrää.

      • Anonyymi

        Toiset kristityt ovat vahvasti sitä mieltä, että hallitus ei ole tarpeeksi fasistinen ja pidä tiukempaa koronakuria.


    • Anonyymi

      Venäjällä on kuollut 40 ortodoksipappia koronaan.

      • Anonyymi

        Italiassa oli kuollut 100 pappia viime kuun alkupuoleen mennessä.


    • Anonyymi

      Missähän helluntailaiset mahtavat pitää "konferenssinsa" tänä vuonna. Etänä hihhuloinniksi taitaa mennä.

    • Anonyymi

      Uskonnollisuus lopulta kumpuaa kuolemanpelosta joten on aivan loogista, että lestadiolaisetkin välttelevät suviseurojen järjestämistä nykytilanteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      134
      847
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      41
      463
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      438
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      397
    Aihe