Nyt on totuuden paikka!

Kun Hän on kuitenkin tehnyt sairaudet vääräuskoisten haitaksi, niin en oikein ymmärrä mikset tänä vuonna järjestetä esmes Suviseuroja. Muutkin uskonnolliset kokoontumiset on aina vähäisiä. Outoa, sillä eihän oikeauskoisilla ptäisi olla pelkoa. Ja jos kuolema koittaa, niin päsee oikealle puolelle.

Vaan onko pelko kuitenkin siinä, ettei – kaikesta ulkokultaisuudesta huolimatta – olekaan oikeauskoinen tai edes hyvä siinä? Vai eikö usko enää riitäkään?

Kyllä mä nyt ehdottaisin vakavasti, että kaikki uskovaiset kokoontuis yhteen, kun kevät on kuitenkin aika hyvää rykimäaikaa. Siinä sit oikeauskoiset kuitenkin pelastuis.
Me taikauskonnottomat jatkamme sit yhteiskuntaa kun ei paljon muita enää ole.

11

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kappas muuten. Ekenäs kyrka tossa profiilikuvan taustalla. Mä tykkään vanhoista kirkoista.

    • Minä vain olen, elämä itse kompuroiden vajavaisen lihan kanssa täällä maan päällä.
      Sinne minne jatkan täältä on hyvä, siitä päättää Luoja joten se on hyvä kävi miten kävi 🐒

    • Anonyymi

      Amerikassa, Etelä-Koreassa ja Italiassa korona on levinnyt uskonnollisissa tilaisuuksissa. Muslimitkin luulivat olevansa immuuneja Jumalan lähettämälle vitsaukselle, mutta eivät olleet.

    • Anonyymi

      Seuroissa säyseämpänä sitten.

    • Anonyymi

      > Kyllä mä nyt ehdottaisin vakavasti, että kaikki uskovaiset kokoontuis yhteen, kun kevät on kuitenkin aika hyvää rykimäaikaa. Siinä sit oikeauskoiset kuitenkin pelastuis.

      Minkäs teet, kun ateistinen hallitus kieltää. Kristittyjen ei kyllä pitäisi luopua vapauksista ja oikeuksista, vaikka fasistihallitus niin määrää.

      • Anonyymi

        Toiset kristityt ovat vahvasti sitä mieltä, että hallitus ei ole tarpeeksi fasistinen ja pidä tiukempaa koronakuria.


    • Anonyymi

      Venäjällä on kuollut 40 ortodoksipappia koronaan.

      • Anonyymi

        Italiassa oli kuollut 100 pappia viime kuun alkupuoleen mennessä.


    • Anonyymi

      Missähän helluntailaiset mahtavat pitää "konferenssinsa" tänä vuonna. Etänä hihhuloinniksi taitaa mennä.

    • Anonyymi

      Uskonnollisuus lopulta kumpuaa kuolemanpelosta joten on aivan loogista, että lestadiolaisetkin välttelevät suviseurojen järjestämistä nykytilanteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      112
      8049
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      404
      7237
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4514
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4259
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2679
    6. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      106
      2435
    7. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2425
    8. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      0
      2390
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      2089
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1957
    Aihe