Määraikaista pestiä ei jatketa 31.7.2020 jälkeen. Kunnan ei tarvitse lomauttaa niin paljon esim. opettajia kun säästyy palkkamenoja.
Kehityspäällikön toimi päättyy
Anonyymi
14987
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mistä tää tieto on? Muutosjohtajan pestiä ei jatketa, sen luin lehdestä, mutta onko jotain sisäpiirin tietoa kehityspäälliköstä?
Toivotaan kuitenkn että ei olisi aprillipila.
Ainakin muutosjohtajan työt loppuvat.
Nyt siitä päästiin eroon, hyvä hyvä juttu. Toivottavasti paskan jauhaminen nyt vähenee myös Visuveden suunnasta
Kunnanhallituksen pöytäkirjasta ilmenee, että pestiä ei suoraan jatkettu. Vaan menee lisäselvitykseen. Niinhän meni muutosjohtajankin pesti, ja hylky tuli.
Eli aloitus ei ollut totta. Menee käsittelyyn ei tarkoita että pesti on loppu.
Melkein kaikki opettajanvirat muutetaan tuntiperusteisiksi ja määräaikaisiksi. Hyvä Ruovesi, syksyllä voi jäädä luu vetävän käteen.
Mitenkäs opettajat liittyy yrityksiin?
Mihin yrityksiin? Aloituksessa verrattiin muutosjohtajaa opettajiin. Ettei heitä tarvitsisi lomauttaa, koska muutosjohtajan palkka 4700e jäisi pois.
Ne opettaa tulevia yrittäjiä.
Ministeri Katri Kulmuni erosi viidenkymmen tontun takia. Tietääköhän kukaan paljonko Ruovesi maksoi kunnanjohtaja Kyrönviidan tekemistä johdannaisista viime vuonna, ja paljonko rahaa lapioidaan tänä vuonna?
Taisi olla kuules muut syyt eroamiseen kuin tuollaiset pikkurahat. Ymmärtäis ny vaan muutkin kepulaiset lähtee hallituksesta, tosin heille on "ihan sama miten menee kunhan saa vaan hallituspaikan " meininki. Sitten kun vielä kierrättävät sinne mursuviiksi artsin niin loppukin usko politiikkaan on mennyt.
mistään artsistahan ei ollut kyse, vaan siitä että paljonko kunta maksoi viimevuonna johdannaisista, ja paljonko maksaa tänä vuonna. Osaako joku vastata.
On lapioitu, ja paljon. Nythän johdannaisia järjestellään uudelleen, korkosäästöt niiden johdosta melkein 100 tonttua vähempi vuodessa. Miettikää.