Kukahan seuraava nuori pullistelija äkkikuolee... https://www.is.fi/muutlajit/art-2000006515058.html
Lihasleidin kantapää löi lautaa
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lihakset pelkällä kaurapuurolla...
Iltapäivälehdissä annetaan kovin viaton ja puhtoinen kuva noista "urheilijoista". Että ihme, kun nyt sattuikin kupsahtamaan.
Vaikka oikeasti syynä lienee kaikki steroidit ja doping-aineet. Ei ollenkaan puhuta niiden vaarallisuudesta ja terveyshaitoista. Ei ollenkaan kyseenalaisteta miksi tuommoinen bodari kuolee tuon ikäisenä. Pidetään sitä vain harmillisena tragediana, että joku jostain kumman ihmeellisen epätodennäköisestä syystä kuolee yhtäkkiä.
Ei niinkuin yhtään kyseenalaisteta tuota kulttuuria, että se on epätervettä. Mielestäni mikään semmoinen urheilulaji, jossa terveyttä ja elimistöä tuhotaan saavutusten edestä ei ole tervettä, eikä sitä pitäisi tukea.
Ei pitäisi olla urheilulajeja, joissa saavutusten saaminen vaatii tuhoamaan koko kropan ja sen jälkeen on ihan kehäraakki.
Luin Eva Walhströmin haastattelua, jossa hän kertoi kuinka painoa tiputetaan nyrkkeilyssä. Syödään vain jääpala, saunassa hikoillaan, käytetään peräruiskeita tai tungetaan saippua takapuoleen, ei juoda mitään, ei syödä mitää. Jotta saadaan paino punnituksia varten alas.
Tuo on ihan sairasta eikä voi tehdä hyvää elimistölle. Mutta ilmeisesti, kun harjoittaa jotain lajia, niin lajin käytänteet otetaan itsestään selvänä ja tehdään, koska kaikki muutkin tekevät. Mutta ei voi olla mitenkään tervettä.
Miksei lajeja kehitetä terveellisempään suuntaan? Miksi pitää rikkoa itsensä?
Sama se on kaikenmaailman fitness- yms. kisoissa. Mallit syövät pumpulia. Victoria's secret -mallitkin noudattavat ihmeellistä dieettiä ja liikuntaohjelmaa saadakseen itsensä voikkaan kuntoon. Miksi tuollaista ihannoidaan? Eihän se ole mitenkään normaalia näyttää siltä, jos sitä ei pysty tavallisella terveellä syömisellä ja liikunnalla saada aikaiseksi.
Tuon kaiken tarkoitus on vain saada tavallisille naisille huono itsetunto, jotta he ostaisivat noita alusvaatteita kokeakseen itsensä seksikkäiksi. Itse rintsikat ja housut ovat tylsän näköisiä, vaikuttavuus tulee kaikista muista asusteista, mitä ei myydä: siivistä, saappaista yms.
Hoikkaan kuntoon siis.
Tuon saippuan merkitys ei minulle ihan "auennut".............