Juhkat ja arkipyhät on Suomen vitsaus

Se aika on pois työnteosta. Muutenkin pelkkää ketuttavaa Jeesuksen ja uskonnon Pakko tuputtamista koko touhu. Pitäisi olla laissa kiellettyä.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

”Se aika on pois työnteosta.”

Miksi sitä työtä pitäisi jatkuvasti tehdä? Ei maailma tule valmiiksi vaikka kuinka lastu lentäisi sorvista yötä päivää. Juhlapyhiä ja arkivapaita on sopivasti Suomessa. Mielestäni tärkeää on, että teemme muihin verrattuna sopivasti töitä emmekä menetä kilpailukykyä ja taannu kehitysmaaksi.

Tässäpä yksi tilasto Euroopasta.

https://jakubmarian.com/number-of-public-holidays-by-country-in-europe/

Äänestä
  • Vapaapäivät turhia eikä näistä arkipyhistä ole mitään hyötyä. Päinvastoin, ne estää työnteon ja hidastaa talouskasvua samalla kun muu maailma jatkaa edelleen työntekoa ja kaupankäyntiä. Näiden vapaiden takia Suomi jää muun maailman kehityksestä jälkeen ja taantuu kehitysmaaksi. Lisäksi niiden säilyttämiselle ei muutenkaan ole mitään perustetta. Se että ne on olemassa jonkin naurettavan uskonnon takia olemassa, joka pitää jotain mielisairasta vuohenkuksijaa johtajanaan, on vielä naurettavampaa ja täysin älyvapaata.

    Äänestä



  • Anonyymi kirjoitti:

    No ei kukaan täysipäinen katso lahkolaishörhöjen videoita.

    No tässä olisi aitoa Raamatun sanaa sisällöltään:
    https://youtu.be/RzLo32onVaA?t=1

    Äänestä

Helatorstai on kyllä turha vapaapäivä keskellä viikkoa. Työntekijät lähtevät ikäänkuin viikonloppua viettämään ja viikossa on kaksi puolitehoista päivää. Keskiviikko ja perjantai. Olisi järkevämpää pitää kerralla torstaista sunnuntaihin tai jättää koko toukotulet viettämättä. En ole koskaan nähnyt kenenkään viettävän helatorstaita uskonnollisesti.

Äänestä

Saathan sinä uurastaa niin paljon kuin haluat, hommaa itsellesi vaikka useampi työ, tee päivävuoroa ja yövuoroa niin johan "hauskuutta" riittää!

Äänestä

Tekee silloin omia töitään , eikä maksa kirkollisveroa.

Äänestä
  • – Tuuli tuonut jostain pellolta huonosti kiinnitetyn peitekankaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    – Tuuli tuonut jostain pellolta huonosti kiinnitetyn peitekankaan.

    https://youtu.be/9SBQE80s75s?t=6
    nii ilma lennättänyt

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Se aika on pois työnteosta. Muutenkin pelkkää ketuttavaa Jeesuksen ja uskonnon Pakko tuputtamista koko touhu. Pitäisi olla laissa kiellettyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu