Emma Kari linnuille omat pellot

"Emma Kari ehdotti MT:ssä valkoposkihanhille omia ruokailupeltoja".

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006516171.html?ref=rss

Katetaan linnuille pöytä ja häiritään niiden ruokailua pelloilla, joihin niitä ei haluta. Näin voisi tiivistää vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Emma Karin esiin nostaman ajatuksen lintupelloista.

Ympäristöministeriön mukaan lintupellot eivät kuitenkaan ole tähän asti täysin vastanneet tarkoitustaan. Se johtuu siitä, että ne on usein perustettu alueille, jotka eivät kuulu viljelyvahinkoja aiheuttavien lajien tärkeimpiin kerääntymis- ja levähdysalueisiin niiden muuttoreiteillä.

Siinä vaiheessa kun tukiraha tuli haettavaksi, nopeat söivät hitaat. Sopimukset tehtiin ensimmäisinä hakeneiden kanssa, ympäristöministeriön erityisasiantuntija Hanne Lohilahti selittää.
37<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Kuka lystin maksaa ?

Äänestä
  • Maatalousmiljardeilla ruokitaan lintuja. Jo on maailma mallillaan.

    Äänestä

Milläs se Emma ne hanhet ohjaa oikealle pellolle syömään?, sen kun näkisi :D

Äänestä
  • Hajuhernepeltoja hanhille, niin ne ohjautuvat hajun ja kuvakkeiden toimesta ruokailemaan.

    Äänestä

  • Reikäpäiden juttuja.

    Äänestä

  • Riippuliitimellä niin kuin Putin teki. Hanhet seurasivat uskollisesti perässä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Riippuliitimellä niin kuin Putin teki. Hanhet seurasivat uskollisesti perässä.

    Se oli ultrakevyt lentokone ja linnut olivat kurkia. https://yle.fi/uutiset/3-6284026 jossain elokuvassa oli riippuliidin hanhia johtamassa muuttomatkalle,

    Äänestä

Perusajatushan on mainio. Jos linnut eivät söisi maanviljelijöiden pelloilla, se olisi paljon tehokkaampi ja turvallisempi suoja sadolle kuin se, että laitetaan sadat asehullut sihtaamaan pitkin Suomea.

Äänestä
  • Sano se niille

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sano se niille

    Johan se oli uutisessa. Linnut voidaan opettaa. Se oli koko uutisen perusajatus ja sinä möykkäät, että onpa tyhmää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Johan se oli uutisessa. Linnut voidaan opettaa. Se oli koko uutisen perusajatus ja sinä möykkäät, että onpa tyhmää.

    Voidaan opettaa ampumalla niitä siellä missä on liikaa. Oppivat lentämään sellaiselle alueelle missä voivat olla rauhassa.
    Vaikea käsittää täällä saaristossakin kun paskovat rantakalliot niin täyteen, että kohta tarvitsee talikolla lapioida polut päästäkseen veneelle sotkematta paikkoja.

    Äänestä

Joko emma on mennyt opettamaan hanhia.

Äänestä
  • Vihreät Ohisalon kanssa Putinin opein opettavat valkoposkihanhet lentämään oikealle pellolle. Vihreäthän lentelevät muutenkin ympäri maailmaa innokkaasti. Niinistö ja Haavisto jatkuvasti jossakin päin maailmaa menossa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vihreät Ohisalon kanssa Putinin opein opettavat valkoposkihanhet lentämään oikealle pellolle. Vihreäthän lentelevät muutenkin ympäri maailmaa innokkaasti. Niinistö ja Haavisto jatkuvasti jossakin päin maailmaa menossa.

    Mitä voit olettaa entisten natsien perustamalta liikkeeltä?

    Äänestä

  • Älykkyys sillä on nolla niin ei pysty opettamaan hanhia!

    Äänestä

Aivan normaalia toimintaa. Samantapaisia ruokintapaikkoja on muillekin villieläimille rakenneltu. Hirville, peuroille, jäniksille, fasaaneille jne.
Hirville asetetaan suolan nuolukiviä metsiin, jotta hirvet eivät menisi maanteille syömään suolaa talvisin.
Jätetään osa viljapellosta korjaamatta, jotta linnuille jää siemeniä talveksi.
Puhutaan riistapelloista.
Peuroille viedään kuivaa heinää syötäväksi metsään varsinkin lumisina talvina.
Ruokintapaikkojen teko on keino ohjata eläimet sallituille alueille. Ruoka on hyvä houkutin.
Ei tämä ole mitään uutta tai erikoista. Aivan normaalia toimintaa tämä on. Eikä tässä ole kyse edes isoista kustannuksista. Pienellä rahalla tämän saa aikaiseksi. Enimmäkseen tätä tekevät viljelijät vapaaehtoisesti.
Hanhiparvien ruokkiminen on jo isompi asia, mutta täysin mahdollinen toteuttaa.
Esimerkiksi Limingan niittyalueet ovat luontaisesti sellaisia alueita, joihin muuttolinnut hakeutuvat. Siellä on tilaa ja ravintoa.

Äänestä

Soppii meitsille, jos ei sallituilla pelloilla on metsästyslupa.

Äänestä

Enimmäkseen tuota ruokintaa tekevät kyllä metsästäjät.

Kyllä viljelijät siihen suostuvat että valkoposkihanhet saavat sadon syödä kunhan se korvataan heille täysimääräisesti. Ellei rahaa tule niin sitten lupa ampua pakastin täyteen hanhipaisteja.

Äänestä
  • Viljelijät ovat myös metsästäjiä.

    Äänestä

Ruotsissa on alue, jossa ruokitaan muuttavia kurkia ja ihmiset käyvät niitä siellä sankoin joukoin keväällä katsomassa.

Äänestä
  • Meillä ammuttaisiin mielummin nuo kurjetkin varmaan, kuin käytäisiin ruokkimaan niitä ja sitten pakastin olisi täynnä kurjenlihaa.

    Äänestä

  • Skonessa ollut kymmeniä vuosia lentitietojen mukaan.

    Äänestä

Olisikohan niitä muutaman vuoden päästä sitten miljooonia?

Äänestä
  • On+jo+miljoonia+ja+kanta+kasvaa+10-20%+vuosittain.+Pitää+raivata+lisää+peltoa+jotta+linnulle+ei+tule+nälkä.

    Äänestä

Nää vihreet ovat outoja olentoja. Ovatko he tässä todellisuudessa?

Äänestä

Nämä hanhet oppivat nopeasti. Riittää, kun pellon reunassa on kyltti, jossa lukee "syömään" ja toisen pellon reunassa kyltti "stop".
Pata tai paistinpannu kuvakin voi tehota ymmärtäväisiin hanhiin.

Äänestä
  • Ei sinne pellonreunaan tarvitse mitään merkkiä.
    Linnut osaavat sopivalle pellolle ilman opasteitakin. Kyllä ne tietävät, mikä on soveliasta syötävää.

    Äänestä

Onko kukaan kokeillut dronella hätistelyä? Se karkoittaa linnut.

Äänestä

1000000 haulikon panosta noin aluksi.

Äänestä

Naisen vanhemmat takuulla häpeävät tuotostansa.

Äänestä
  • Emma Karin isä kokoomuksen entinen vaikuttaja Ilkka J. Kari on tuomittu espoolaisen palvelutalorakentamisen yhteydessä tapahtuneista hämäräperäisistä toimista Hovioikeuden ja Korkeimman Oikeuden päätöksillä 5 vuoden vankeuteen. Joten vanhemmat eivät välttämättä häpeä, jos häpeämättömiä ovat.

    Äänestä

Hanhiemo Emma sanoo että olkaa hanhet paskomatta ihmisten ilmoilla mutta tulkaa minun asunnolleni paskomaan.

Äänestä

Ei herrajumala sentään!
Eihän nuo puheet ole enää järkeviä!

Äänestä
  • Onko vihreillä järkeviä puheita? En ole havainnut.

    Äänestä

  • Mikä vika tuossa on.
    Onhan näitä lintujen suojelualueita vaikka kuinka.
    Linnut syövät ja lepäävät alueilla ja jatkavat muuttomatkaansa.
    Et taida olla alan tuntija?

    Äänestä

Emma Kari voi lähettää omasta puolueestaan vihreitä, ekologisia linnunpelättejä seisomaan niille pelloille, joita suojellaan.

Kyllä ne hanhet oppivat lentämään ruokailemaan oikeilla pelloille, kun parikin vuotta nämä puolueet viherpelätit pelloilla påäivustävät.

Äänestä

Taas vähän tasa-arvolausunto. Pitäisi nyt sen suunsa kiinni, kohta on vehreät viiden prosentin liike.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Emma Kari ehdotti MT:ssä valkoposkihanhille omia ruokailupeltoja".

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006516171.html?ref=rss

Katetaan linnuille pöytä ja häiritään niiden ruokailua pelloilla, joihin niitä ei haluta. Näin voisi tiivistää vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Emma Karin esiin nostaman ajatuksen lintupelloista.

Ympäristöministeriön mukaan lintupellot eivät kuitenkaan ole tähän asti täysin vastanneet tarkoitustaan. Se johtuu siitä, että ne on usein perustettu alueille, jotka eivät kuulu viljelyvahinkoja aiheuttavien lajien tärkeimpiin kerääntymis- ja levähdysalueisiin niiden muuttoreiteillä.

Siinä vaiheessa kun tukiraha tuli haettavaksi, nopeat söivät hitaat. Sopimukset tehtiin ensimmäisinä hakeneiden kanssa, ympäristöministeriön erityisasiantuntija Hanne Lohilahti selittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu