Mitä sivistymättömämpi tai oppimattomampi lukijakunta ja kansa, sitä helpompi sitä on lööpeillä vedättää. Hölmöä ja omaa parastaan valvomatonta kansaa on helpompi hallita ja valvoa. Kaikki vain tehdään.
Ajatuksenjuoksua
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hyvä Li Andersson, ja pidä kiinni siitä oppivelvollisuuden laajentamissuunnitelmasta!
http://yle.fi/uutiset/3-11204285
http://yle.fi/uutiset/3-11206030
Rehellisyys maan perii.
Lauantai on lotto päivä.
Suomen kansaa on pissattu silmään jo Esko Ahon ajoista saakka. Neuvostoliiton hajoaminen oli se kulminaatiopiste jolloin eliitti ryösti vallan demokratialta.
Siitä alkoi hyvinvointiyhteiskunnan alasajo , ensin hitaasti ja ilman kiihkoa , saavuttaen kliimaksin Sipilän hallituksen aikana. Kokoomuksen Orpo oli Soinin tavoin edustamassa tätä eliitin viimeistä taistoa kansan kurjistamiseksi.
Nyt tätä kansan kurjistamista tukevaa toimintaa jatkaa media Sanoma konsernin johdolla , joskaan persut ja Orpo eivät ole tavoitteestaan luopuneet.
Itsenäisen Suomen viranomaisarkistoista merkittävimpiä venäläissurmien selvittämisessä ovat sotilasasiakirjoja sisältävät arkistot, mutta myös sisäasiainministeriön
arkisto (SiM). Vuosien 1919–21 ministeriölähteistä löytyy lukuisia venäläisiä koskevia hajatietoja, joista yhden ryhmän muodostaa kuolemantapausten selvittely. Sisäasiainministeriö ei sinänsä ollut suoraan venäläissurmien kirjaamispaikka, mutta
esimerkiksi Viipurin valtauksen yhteydessä surmattiin venäläisiä, joiden leskien
korvaushakemukset vuodelta 1919 antavat poliisi- ja läänitason lausuntoineen osakuvauksen tapahtumista. Yhdeksäntoista venäläisleskeä haki valtiolta korvauksia
“Erikoisen Venäläisen komitean” avustuksella, mutta pitkällisessä joukkokäsittelyssä
kaikkien hakemukset hylättiin. Välikauppiaan lesken Jekaterina Prokofjevin anomusta puoltaneet poliisilaitoksen johto ja lääninkanslia olivat todenneet, että ammuttu kauppias ei ollut osallistunut punaisten toimintaan. Leski todettiin viranomaisten lausunnossa varattomaksi, mutta korvauksia ei maksettu.
Kyllä osaa kansasta on kurjistettu jo menneen vuosisadan alussa , ja tätä toimintaa tuki Hesarin edeltäjä Päivälehti.
Suunnitteleeko media vallankaappausta valeuutisoinnilla?
Ajaako media Sipilän opetuslapsia vallankahvaan?
Nukkuuko tiedustelu, kuten viruksen tullessa maahan?
Oikeisto ei siedä sitä että toisen asteen oppivelvollisuus ja oppivelvollisuuden laajentuminen onnistuisi, sekä vielä opintojen maksuttomuus. Eihän sivistys kuulu kuin niille varakkaiden perheiden jälkeläisille jos kapitalisteilta mielipidettä kysytään. Sen varattoman ja oppimattoman perheen jälkeläinen katsokaas voi viedä älyllään sen yliopisto paikan juuri siltä varakkaan perheen jälkeläiseltä.
Ainakin russofobiasta kärsivä HS näkee uhkan olevan ainoastaan sotilaallinen ja haluaa hallituksen hankkivan HX koneet amerikoista , ei euroopasta.
Lehden kolumnisti ylistää mustanpörssin kauppiaita ja heidän panostaan isänmaalle.
Ajatteleminen.
Aloittaja näyttää viisautensa peruskoulupohjalta.
Älykkyys-käsitteen ongelmat:
http://www.afot.net/Luovuus/Lu-Tekstit/lu-lah.html
koulu, kaiken perus?
Koulutus on kaikki kaikessa, joten luulisi valtiovarainministeri ymmärtävän että jokaiselle Suomen nuorelle on taattava oikeus ilmaiseen toisen asteen koulutukseen ja ilmaiset oppikirjat ja muut oppimiseen tarvittavat välineet.
Harkintakyky.
Haluaako kepu tosissaan valtiovarainministeriksi köyhiä kyykyttävän ja leikkauksia ajavan ministerin Kulmunin paikalle. Eikö kepulaiset vieläkään tajua miksi kepun kannatus on nollissa, se on sipilän hallituksen johdosta. Mutta tosiaan, on näköjään ihmisiä jotka haluavat nähdä eriarvoisuuden lisääntyvän Suomessa joka sektorilla, ja se jos jokin on huolestuttavaa ja vaarallinen polku käytäväksi Suomelle mutta jotkut näkevät räikeän luokkajaon oman itsetuntonsa nostattajana. Voiko mielenvikaisempaa politiikkaa olla kuin se että köyhät köyhtyy ja rikkaat rikastuu. Ja toisen asteen koulutuks een pääsy olisi vanhempien varallisuudesta kiinni. Keskusta suunnittelee ilmeisesti "kivikauteen paluuta" jaba daba duu!
Onko politiikka ja media yhdessä toimiessaan kuin " http://fi.wikipedia.org/wiki/Taskuvarkaus " ?
Onko päivälehdet ja ilta-päivälehdet puolue sidonnaisia, ja jos ovat niin minkä puolueiden?