Niin sen alakerroksessa voi ja saa olla kovempia aineisosia, kuten isoja "tienkorjaajille" .
Alempien kerroksien pitää olla aina raskaampia, eli isompia kiviä sisältäviä. Sen päälle voi sitten laittaa kerroksittain hiekkaa, ja soraa.
Mutta näitä vaihtoehtoja huomattavasti parempi vaihtoehto olisi asfaltoida tie, jotta se kestäisi kulutusta paremmin.
Mutta mikäli varallisuus ei siihen riitä, niin sitten ei muuta voi kuin valittaa.
Itse ainakin palautin jonkin idi*otin tien korjaamiseen antamien ohjeistamisen tuloksena juuri meidän liittymän kohdalle laitetut isot kivenmurikat takaisin juuri sinne minne pitikin!!! - Koska ne eivät kuulu meidän tienliittymän kohdalle millään tavalla!!!
Jos kerran tietä halutaan kunnolla korjata
1
65
Vastaukset
- Anonyymi
Jostakin kumman syystä kommentoinnin alkuosasta on jäänyt kokonaan pois kirjoituksen alkuosa, eli : tienkorjaajille tiedoksi, tien korjaamiseen ei kuulu tien päälle laittaa isompia kivenmurikoita, vaan aivan toisessa järjestyksessä. Siis jos todella haluaa tehdä tiestä hyvän. Eli ensin pitää tehdä pohja hyvin. - Raskaammilla. eli isommilla kivillä. Sen päälle sitten soraa etc.
Tien käyttäjiä pitää myöskin huomioida ja muistaa silyä osin, etenkin ylikäytävien kohdalla, ettei laita niiden kohdalle isompia kivenmurikoita, jotteivat ne sitten palaudu takaisin, jonnekin takaisin, aiheettomina tekemisinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510