nuori sairaanhoitaja koronapotilaiden keskellä varsin erikoisessa työasussa.
Naisella on yllään hupullinen suoja-asu, suojalasit, hengityssuojain ja käsineet – eli kaikki siis kuten kuuluukin – mutta läpinäkyvän suojapuvun alla on pelkät bikinit.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006516202.html
Tuo kyllä tosiaan piristäisi useimpia miespuolisia potilaita.
Hoitajat bikineissä Venäjällä
14
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kansanedustaja, entinen nyrkkeilijä Nikolai Valujev lausui puolestaan, että sairaanhoitajaa pitäisi pikemminkin kiittää. Valujev uskoo nimittäin, että hyväkroppaisen sairaanhoitajan olemus saattoi auttaa potilaita tervehtymään.
– Toivokaamme, että sairaanhoitaja herätti ulkomuodollaan miespuolisissa potilaissa halun elää. Kuten tunnettua, hyvä mieli auttaa aina tervehtymiseen, Valujev sanoi Venäjän medialle.- Anonyymi
Wau miten ihanaa! Todellakin JATKOOOOON!
- Anonyymi
Lisää vanhojenkin miespotilaiden testosteronin ym. vitaalihormonien määrää elimistössä, joka auttaa taistelemaan koronavirusta vastaan.
- Anonyymi
Mutta mikä oli todellisuudessa sairaanhoitajan bikiniasun syy?
Komsomolskaja Pravda -lehti haastatteli saman sairaalan naislääkäriä, joka kertoi, että bikineistä on tullut heillä yleinen sairaanhoitajien asu suojapuvun alla.
Lääkärin mukaan henkilökunnalle tarkoitetut kertakäyttöiset sairaala-asut ovat loppuneet jo pari viikkoa sitten eikä pestäviä vaatteita riitä kaikille, sillä covid-19-potilaiden hoitoon osallistuvien vaatteita on desinfioitava tiuhaan. Niinpä täydellinen asu annetaan yleensä lääkäreille, mutta hoitajat jäävät ilman.
– Nyt meidän kaikkien suut yritetään tukkia. Mutta uskokaa pois, että emme me täällä ilman vaatteita kulkisi, jos meille niitä annettaisiin, lääkäri kommentoi lehdelle nimettömänä potkujen pelossa.
Valituksia suoja-asujen puutteesta on kuulunut myös muualta Venäjältä. Jotkut lääkärit ovat puolestaan kertoneet käyttävänsä vaippoja, jotta suoja-asua ei tarvitse riisua työvuoron aikana.
Monet lääkärit ja hoitajat pelkäävät puhua ongelmista, sillä heitä on uhattu rangaistuksella ”koronafeikkien” levittämisestä. Venäjän uuden lain mukaan koronapaniikin tai valheellisten koronaväitteiden levittämisestä voi seurata sakko tai jopa vankeusrangaistus. - Anonyymi
On hyvä että pysyy tuolla, eikä saman tien juokse ja rynnistä vanhainkotiin tartuttamaan vanhuksia. Näinhän aluksi tapahtui monessakin paikassa maailmaa!
Suomessakin kuolleisuusprosentti koronaan on nyt nollissa- Anonyymi
Parastahan olisi että nuoret naishoitajat olisivat alasti läpinäkyvän suojapuvun alla. Tervehdytysvaikutus suurin varsinkin naapurisänkyyn päin kumartuessa ja pelkkä peseytiminen suojapuvun poisoton jälkeen olisi edullista, kun vaatteita ei tarvitsisi pestä.
- Anonyymi
Venäjällä on puutetta suojavarusteista. Monin paikoin hoitajilla ja lääkäreillä ei ole ollut minkäänlaisia suojavarusteita saatavilla. Satoja lääkäreitä kuollut siellä jo koronaan.
- Anonyymi
Suojavarusteiden puuttuessahan bikineiden käyttö on itseasiassa turvallisin vaihtoehto. Jos päällä on uloimpana suojana vain jokin sadeviitta, alla oleva vaatekerta altistuu virukselle. Jos niitä ei ehditä pesemään riittävän usein, niiden käyttö vaarantaa hoitajan terveyden ja sitä kautta potilasturvallisuudenkin. Jos alla on lähinnä paljasta pintaa, on helppoa kuitenkin käydä vuoron jälkeen suihkussa.
- Anonyymi
Suoja-asu on myös kuuma, joten bikinit ovat siellä alla on sopivan vilpoisa asu. Mutta jos bikineissä oleva hoitaja onkin 90 kiloinen maatuska, ei taida olla silmän ilo.
- Anonyymi
Tästä voi helposti eskaloida pisnesidean ainakin vanhustensäilytyslaitoksiin. Ei des tarvitsisi olla niintä pikineitä.
- Anonyymi
en tiedä mutta kevät, kesää kohti.. voi olla helkkarin kuuma noissa suoja asusteissa.. taitaa aika monella olla silloin liki alaston alla?
- Anonyymi
Kyllä tuossa vanha papparainen virkistyy kummasti tai sitten pumppu pettää lopullisesti
- Anonyymi
Tuostakin varmaan jotkut tiukkapipo-tädit vetävät herneen nenään.
- Anonyymi
Pyssyihin on varaa tuossakin maassa, pilvenpiirtäjiin.. mutta hoitajille ei ole työvaatteisiin :) Kyllä isoissa maissa on melkoiset ääripäät mutta tämä alkaa jo vetää pohjat. Eivät varmasti uskalla omalla nimellään esiintyä eikä muutenkaan, siellä kun ikkunasta putoamiset on aika yleisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2029672Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen364437Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1193995Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1003851- 2053496
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik262915Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1421475Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its731406- 901204
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151171