Hoitajat bikineissä Venäjällä

Anonyymi

nuori sairaanhoitaja koronapotilaiden keskellä varsin erikoisessa työasussa.
Naisella on yllään hupullinen suoja-asu, suojalasit, hengityssuojain ja käsineet – eli kaikki siis kuten kuuluukin – mutta läpinäkyvän suojapuvun alla on pelkät bikinit.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006516202.html

Tuo kyllä tosiaan piristäisi useimpia miespuolisia potilaita.

14

56

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kansanedustaja, entinen nyrkkeilijä Nikolai Valujev lausui puolestaan, että sairaanhoitajaa pitäisi pikemminkin kiittää. Valujev uskoo nimittäin, että hyväkroppaisen sairaanhoitajan olemus saattoi auttaa potilaita tervehtymään.

      – Toivokaamme, että sairaanhoitaja herätti ulkomuodollaan miespuolisissa potilaissa halun elää. Kuten tunnettua, hyvä mieli auttaa aina tervehtymiseen, Valujev sanoi Venäjän medialle.

      • Anonyymi

        Wau miten ihanaa! Todellakin JATKOOOOON!


      • Anonyymi

        Lisää vanhojenkin miespotilaiden testosteronin ym. vitaalihormonien määrää elimistössä, joka auttaa taistelemaan koronavirusta vastaan.


    • Anonyymi

      Mutta mikä oli todellisuudessa sairaanhoitajan bikiniasun syy?

      Komsomolskaja Pravda -lehti haastatteli saman sairaalan naislääkäriä, joka kertoi, että bikineistä on tullut heillä yleinen sairaanhoitajien asu suojapuvun alla.

      Lääkärin mukaan henkilökunnalle tarkoitetut kertakäyttöiset sairaala-asut ovat loppuneet jo pari viikkoa sitten eikä pestäviä vaatteita riitä kaikille, sillä covid-19-potilaiden hoitoon osallistuvien vaatteita on desinfioitava tiuhaan. Niinpä täydellinen asu annetaan yleensä lääkäreille, mutta hoitajat jäävät ilman.

      – Nyt meidän kaikkien suut yritetään tukkia. Mutta uskokaa pois, että emme me täällä ilman vaatteita kulkisi, jos meille niitä annettaisiin, lääkäri kommentoi lehdelle nimettömänä potkujen pelossa.

      Valituksia suoja-asujen puutteesta on kuulunut myös muualta Venäjältä. Jotkut lääkärit ovat puolestaan kertoneet käyttävänsä vaippoja, jotta suoja-asua ei tarvitse riisua työvuoron aikana.

      Monet lääkärit ja hoitajat pelkäävät puhua ongelmista, sillä heitä on uhattu rangaistuksella ”koronafeikkien” levittämisestä. Venäjän uuden lain mukaan koronapaniikin tai valheellisten koronaväitteiden levittämisestä voi seurata sakko tai jopa vankeusrangaistus.

    • Anonyymi

      On hyvä että pysyy tuolla, eikä saman tien juokse ja rynnistä vanhainkotiin tartuttamaan vanhuksia. Näinhän aluksi tapahtui monessakin paikassa maailmaa!

      Suomessakin kuolleisuusprosentti koronaan on nyt nollissa

      • Anonyymi

        Parastahan olisi että nuoret naishoitajat olisivat alasti läpinäkyvän suojapuvun alla. Tervehdytysvaikutus suurin varsinkin naapurisänkyyn päin kumartuessa ja pelkkä peseytiminen suojapuvun poisoton jälkeen olisi edullista, kun vaatteita ei tarvitsisi pestä.


    • Anonyymi

      Venäjällä on puutetta suojavarusteista. Monin paikoin hoitajilla ja lääkäreillä ei ole ollut minkäänlaisia suojavarusteita saatavilla. Satoja lääkäreitä kuollut siellä jo koronaan.

      • Anonyymi

        Suojavarusteiden puuttuessahan bikineiden käyttö on itseasiassa turvallisin vaihtoehto. Jos päällä on uloimpana suojana vain jokin sadeviitta, alla oleva vaatekerta altistuu virukselle. Jos niitä ei ehditä pesemään riittävän usein, niiden käyttö vaarantaa hoitajan terveyden ja sitä kautta potilasturvallisuudenkin. Jos alla on lähinnä paljasta pintaa, on helppoa kuitenkin käydä vuoron jälkeen suihkussa.


    • Anonyymi

      Suoja-asu on myös kuuma, joten bikinit ovat siellä alla on sopivan vilpoisa asu. Mutta jos bikineissä oleva hoitaja onkin 90 kiloinen maatuska, ei taida olla silmän ilo.

    • Anonyymi

      Tästä voi helposti eskaloida pisnesidean ainakin vanhustensäilytyslaitoksiin. Ei des tarvitsisi olla niintä pikineitä.

    • Anonyymi

      en tiedä mutta kevät, kesää kohti.. voi olla helkkarin kuuma noissa suoja asusteissa.. taitaa aika monella olla silloin liki alaston alla?

    • Anonyymi

      Kyllä tuossa vanha papparainen virkistyy kummasti tai sitten pumppu pettää lopullisesti

    • Anonyymi

      Tuostakin varmaan jotkut tiukkapipo-tädit vetävät herneen nenään.

    • Anonyymi

      Pyssyihin on varaa tuossakin maassa, pilvenpiirtäjiin.. mutta hoitajille ei ole työvaatteisiin :) Kyllä isoissa maissa on melkoiset ääripäät mutta tämä alkaa jo vetää pohjat. Eivät varmasti uskalla omalla nimellään esiintyä eikä muutenkaan, siellä kun ikkunasta putoamiset on aika yleisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      199
      13360
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6710
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      161
      6345
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      89
      4662
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      64
      4161
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4141
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe