Tällä hetkellä Yleisradion toimintaan käytetään noin 530 miljoonaa euroa vuodessa veronmaksajien rahaa. Aloitan sanomalla oman mielipiteeni oikeasta budjetista. Nolla euroa!
Mikä olisi sopiva vuosibudjetti Ylelle?
Anonyymi
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Äläs nyt! Saahan sillä rahalla mm. laadukkaita ja kulttuurihistoriallisesti merkittäviä elokuvia.
Miellyttävää elokuvailtaa!
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2012/12/05/suomen-marsalkka-marshal-finland
Mannerheim oli siis puhdas negridi, joka hakkasi vaimonsa siitä hyvästä, että syntynyt lapsi ei ollut poika, jonka olisi kouluttanut sotilaaksi? Eikä muutenkaan voinut olla vähempää kiinnostunut vaimostaan?
Tällaista tarinaa siis joku heimopappa tekeleen mukaan kertoo lapsille...
Kommentoikaa te, alkaa oikeasti ärsyttää!
Ei siitä 500 miljoonalla parempaakaan saanut.
Samaa sarjaa kuin se nukkeanimaatio Uralin perhonen. Kommarit luulevat, että kukaan ei huomaa heidän "salaista" agendaansa.
0 e /vuosi. Maksukorttien taaksen
turhake-urheilut, pakkosonnan tuputus ja pakko-lärvien esittäminen. Maksakoon ketä kiinnostaa.
Pakkopaskan syöttö monilta turhakekanavilta ei tee ketään yhtään suvaisemammaksi, päinvastoin, vtuttaa entistä enemmän.
Kenellekään en IKINÄ anna senttiäkään vaikka ylen-annilla kuinka ruikuteltaisiin
nälkäänäkevämantroja.
Voisi vaikka tuplata nykyisestä jos se saa persnatsit närkästelemään entistä enemmän.
0 euroa Ylenannolle olisi sopiva.
Aluksi+voisi+nippasta+tuon+30milj.
Olisi+sitten+tasasumma.
Siitä+sitten+vielä+ainakin+10%+seur.+vuonna.
Säästämisen+voisi+aloittaa+lässytysohjelmista.
Kreikassa oli hyvä tyyli. Koko yhtiö lakkautettiin. Puolen vuoden tauon jälkeen rakennettiin uusi kohtuullisenkokoinen.
Kaksikymmentä (20) miljoonaa ehdottaisin vuosibudjetiksi.
Tekijänoikeusvapaata musiikkia 24/7 ja viranomaistiedotteet.
Pääasia että tytöillä on hyvä palkka ja pimppaa riittää.
Sen voisi puolittaa joka vuosi niin että seuraava olisi aina puolet edellisestä
Oppii nekin säästämään
Mielestä 1000 miljoonaa olisi sopiva tasasumma. Hinta-laatusuhde on Ylen ohjelmissa kohdallaan, toisin kuin useimmissa maksukanavissa. Hinta samaa luokkaa kuin Yle-vero, mutta ohjelmat pelkkiä uusintoja. Sama elokuva pyörii nauhalta päivät pitkät. Yksikin kanava lähetti pelkkkiä Bond-elokuvia pari kuukautta putkeen. Nähty noin miljoonaan kertaan jokainen.
Persuista on paljastunut niin paljon rötöksiä, että MOT ohjelmia pitäisi rahoittaa lisää 500 miljoonaa. Eli siis yli miljardi pitäisi olla budjetti.
MOT ohjelmalle voisi kyllä jättää kiintiön se on hyvä ohjelma
Mutta ne muut kiintiö-n... t pois heti säästöä
"Pääasia että tytöillä on hyvä palkka ja pimppaa riittää."
Merja Ylä-Anttilalla on varmaankin hyvä palkka jos sitä tytöksi haluaa sanoa.
Kinkkua riittää, ehkä pimppaakin, mutta kenen pimpasta on kyse ja kenelle sitä pitäisi riittää?
Yle pitäisi pilkkoa musiikki-, urheilu-, uutis- ja arkisto-ohjelmien toimituksisksi.
Uutistuotanto pitää laittaa kokonaan uusiksi ja lopettaa yleisön mielipiteen ohjailuun pyrkivä toiminta kuten esimerkiksi gallupit ja itse tuotetut ns. dokumentit ja muu poliittisesti valikoiden suuntautunut ohjelmisto.
Rahoitus valtion budjetista jotta se saadaan parlamentaariseen käsittelyyn vuositain.
Hyviä ehdotuksia
Tällä hetkellä henkilökuntaa on noin 2900. Vähintään 1900 joutaisi pois. Yle pyörisi tuhannellakin todella hyvin.
Budjetiksi saisi riittää 230 miljoonaa max. Valtion kassasta. Eli Yle-vero vit...pois.
Entä Mtv.
Kotipaikka Helsinki, Suomi
Toimiala sähköinen media
Liikevaihto 230 miljoonaa euroa (2015)
Liikevoitto −3,2 miljoonaa euroa (2015)
Henkilöstö 303 (2015)
PYSTYY pyörittämään firmaa noin 300:lla ihmisellä.
Se on kyllä totta. Kun palvelu on perustettu valtion tiedotuskanavaksi, niin erillisenä maksettu vero vaikuttaa ylimääräiseltä rahastukselta. Toimintaa voidaan järkeistäen pyörittää normaalien veronkertymien kautta, jos halutaan.
Eihän meiltä kerätä erillistä matuveroakaan, vaikka niiden kustannukset ovat jopa Yleen verrattuna moninkertaiset.
Näyttää olevan jokin suomenruotsalaisten suojatyöpaikka
Kortille koko paska eikä pakkomaksuilla veronmaksajille ja yrityksille
Sellainen laki että aina kun yksikin vihervasuri pääsevät hallitukseen Ylen budjetti nollaan ja muutenkin koko maa yleislakkoon täysin seis kunnes hallitus ja koko Suomi on vihervasurivapaa.