HS: "Korona tekee meistä pyhimyksiä tai paholaisia"
~ https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000006515547.html -
...
II Maailmansota oli järisyttävä tuhoamiskoneisto - ihmisen itsensä toteuttamana. Emme puutu enää tuon sodan synnyn vaikuttimiin eikä tavoitteisiin, kuin yhdeltä osin - "Ei enää koskaan" -tämä kuultiin kaikkien toimijoiden taholta - sodan loputtua.
Tuon maailmansodan jälkeen on sodittu verisesti. Esimerkiksi Vietnamin sodan aikana pudotettiin enemmän pommejä kuin koko II Maailmansodan Euroopan rintamilla yhteensä. Niin - "Ei enää koskaan".
Tämän vuosituhannen kuuluisimmat sodat ovat olleet ja ovat osin edelleen: Afganistan 2001 -, Irak 2003 - 2016?, Libya 2011 - ja Syyria 2013 - . On muitakin - Afrikan Mali, Somalia, Jemen ja väkivaltaa uhotaan niin Persianlahdella, Venezuelan avustuskuljetuksiin jne ... Ei siis enää koskaan?
..
Ihmisiä sävyttävät: "Lisää, nopeammin ja suuremmissa erissä"; olemme kulutuskerrannaisia kasvuhokemassamme - haluamme näyttää kuin riikinkukko peräsulkiaan - olemmehan näyttö- ja vertailutaloudessa. Minulla menee näin hyvin; tienaan paljon, autossani on neljä pakoputkea ja sieltä lähtee muhkea ääni. Tunnen erinomaisuutta, vertaillessani itseäni muihin.
Korona tuli avuksemme. Saimme näkyvyyttä taivaanrantoihin, vuoretkin kaukaa tulivat esille - saimme silminnähden kaukokatseisuutta, mutta vain silmillemme, entä teoillemme - myöhemmin, kun Koronakin väistyy taka-alalle tehden tilaan uusille.
Koronan seurannaisena vähensimme kulutustamme 30-60 prosenttia. Onko tuo se määrä jolla biosfääri ja sen Elämän monimuotoisuus pelastuvat? Ehkä, tai sitten sekään ei riitä.
Olemme jättäneet meitä kaikkia Elättävään luontokokonaisuuteen kumuloituvat ympäristöhaittajäljet, jo 150 vuoden ajalta. Lähinnä läntinen kulutusyhteisöllinen "lisää ja nopeammin" on tehnyt tehtävänsä.
Meillä täällä kulutusonnelassa on henkilökohtainen ympäristöhaittajälkemme ylivertainen ja se on paha rasti, jos yritettäisiin hillitä kehittyvien maiden ihmisiä kulutusvähenemälle. Onko heillä sama oikeus kuluttaa kuin meillä?
"Ei enää koskaan!", herääkö jälleen tuo toteamus?
...
12153
"Ei enää koskaan!" -tuo kestokulunut huudahdus!
7
164
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä sekobotsi tämä on?
Vuosiluvut täysin väärin, vaikka ne on helppo tarkastaa netistä.
"Autossani on NELJÄ PAKOPUTKEA ja sieltä lähtee muhkea ääni"
MENE MUUALLE LEUHKIMAAN !!!!!- Anonyymi
Varmaan ajaa käytetyllä Skodalla, jossa on kolme sylinteriä ja manuaalivaihde.
- Anonyymi
Missä kohdin tuo oli?
- Anonyymi
Kenestä se kirjoittaa? Suomessa ihmiset ajelevat järkiautoilla. Näkyy katukuvassa. Toyotaa ja Volkkariryhmän kinnereitä.
- Anonyymi
Tietyille eliitin ääpelöille on tavanomaista velloa omassa luksuselämässään, ja ajoittain "ryhdistäytyä" vaatimaan kovaa kuria vähävaraisille kansalaisille jotka elävät jo nyt kaiken aikaa kädestä suuhun. Sitten matkailun taas alettua lennellään pitkin maailmaa ja selitellään sen varjolla kuinka hän tietää kaikki asiat paremmin koska on nähnyt maailmaa..
- Anonyymi
Älykäs avaus
- Anonyymi
Ei taida kommentoijillakaan olla kaikki venttiilit kampikammiossa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel353515Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1312445Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v261945Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen91554Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.741536Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma541330- 641204
Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen671170Mun on pakko uskaltaa
Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e541146- 641077
