Suomen eläkeläiset köyhyydessä, EU-valtioissa satojen biljoonien sosiaaliturva satsaus

Anonyymi

25

712

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten tuo on selitettävissä - eikö löydy palstalta asiantuntijoita ?

      • Anonyymi

        Rahat pestään Afrikan kautta hyväveli asebisneksiin ja lopuilla rahoilla tuetaan terrorismia erilaisten järjestöjen kautta.


    • Anonyymi

      Taisi vetää hiljaiseksi PetosPersKokoomuksen trollitkin, kun lyötiin faktat pöytään.

    • Anonyymi

      Äärioikeisto Italian medioissa hehkuttaa: "Italiasta tulee nyt modernimpi ja vihreämpi maa" ja se on ihan Suomen korruptiopäättäjien- ja medioitten ansiota, sitä Italian ylistystä on äärioikeiston BF-medioista saatu viime vuodet kuunnella.

      http://confini.blog.rainews.it/2020/05/27/recovery-fund-la-grande-occasione-per-litalia-di-diventare-un-paese-piu-moderno-e-piu-verde-intervista-a-giuseppe-sabella/

      EU jakaa satoja biljoonia euroja, muille EU-valtioille, sosiaaliturvaan, oikeusturvan päivittämiseen sairaus-kansaneläkkeisiin ja jopa "vihreään maahan" Italialle riittää jakamista - keillä maksatetaan ? Suomen köyhyyteen pahoinpidellyillä sairaus-kansaneläkeläisillä. Käykää kansalaisaloitteista, hävittäjähankkeet jäihin kokonaan ja lopullisesti.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tärkeintä, että taas euuun korona avustus pakettiin, löytyy miljardeja suomalaisilta veronmaksajilta!

      • Anonyymi

        Joo. Kahelia meininkiä.


    • Anonyymi

      Suurimpia kärsijöitä, eivät ole Saksan kaltaisten rikkaiden maiden kansalaiset, sillä perusteella, että heiltä on kuollut sukulaisia, kuten kaikilta muiltakin kuolee, ilman koronaakin, vaan Suomessa köyhyyseläkeläiset, jotka eivät ole saaneet euroakaan tukea ja apua, koronan torjumiseen, saati sairauksien hoitoon, vaikka ovat ilman aitoa perus- ja oikeusturvaa, 800€/kk köyhyyseläkkeillä.

      https://www.scmp.com/news/world/europe/article/3086401/coronavirus-europe-announces-us825-billion-recovery-fund-help

      Suomen korruptiomepit, ajavat vain äärioikeiston BF-talousrikoliis-veroparatiisijärjestön etuja - eivät saa aikaiseksi mitään sairaus-kansaneläkeläisten asemien parantamiseksi. Kärsijät Suomen sairaus-kansaneläkeläiset, eivätkä Mallorcalla huviloitaan puunaavat rikkaa Saksan, Italian, Espanjan 1 500€/kk minimieläkkeen saajat.

    • Anonyymi

      Suomi on eliitin hyvinvointivaltio.

    • Anonyymi

      Jos eliitiksi voi sanoa, äärioikeiston järjestäytyneitä veroparatiisirikollisia, joiden korruptiossa ministeriöt ja viranomaiset, ovat eduskunnan yksipuoluejärjestelmässä siten, ettei isoimpia talousrikoksia, korruptiota, veroparatiisivuotoja rikostutkita Suomessa lainkaan, vaikka supolle ja krp:lle maksetaan siitä palkkaa.

      https://jyllands-posten.dk/international/europa/ECE12175680/kun-et-land-faar-mindre-end-danmark-fra-eus-coronafond/

      Suomen meppejä ei edes mainita neuvottelupöydissä - niin vähän ne edes yrittävät tehdä mitään Suomen kansalaisten eteen.

      VALTAKUNNANOIKEUS tulisi ottaa käyttöön - syytteet jokaista kansanedustajaa ja ministeriä vastaan, kuten Lintilää, jotka ovat vastoin Suomen perustuslakia, oikeusvaltio-periaatetta, kansalaisten oikeusturvaa ja yhdenvertaisuutta, jakaneet valtion, eli kansalaisten verovaroja - suoraan äärioikeiston järjestäytyneeseen veroparatiisirikollisuuteen BF-äärioikeistoradikaali-talousrikollisjärjestön välityksellä.

    • Anonyymi

      Psykoosi- ja ns. mielialalääkkeiden syöttöminen lapsille ja nuorille, saati kenellekään, köyhyyteen pakottamisesta oireilemisen seurauksiin, on rikollista toimintaa, jonka on loputtava.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tutkimus-lasten-ja-nuorten-psykoosilaakkeiden-kaytto-kaksinkertaistunut-kymmenessa-vuodessa/7833244#gs.7ihkib

      Veropakolaisyritykset sotessa, on laitettava verotukseen ja aitoon yhteiskuntavastuuseen.

      Suomen eduskunnan yksipuoluejärjestelmä, on saatettava vastuuseen, isosta, korjaamattomasta köyhyysongelmasta Suomessa.

      Monen oireilevan lapsen ja nuoren vanhempi, on köyhyyteen jätetty 800€/kk sairaus-kansaneläkeläinen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nyt saa valita ottaako aktiivileikkurit, vai allekirjoittaako kansalaisaloitteen, BF-talousrikollis-ekstremistien veroparatiisihävittäjien perumiseksi. Helppo valinta.

      https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/surveillance-skin-alarm-200527135135268.html

      Sitten on turha itkeä, jos roikkuu PetosPersKokoomuksen jenkkien hyökkäysliiton mukana, sieltä ne aktiivileikkurit taas haluaisivat tulla elämiinne.

      https://www.theguardian.com/us-news/2019/nov/07/is-america-a-democracy-if-so-why-does-it-deny-millions-the-vote

    • Anonyymi

      Suomen eduskunnan BF-veroparatiisi-äärioikeisto-ekstremistien yksipuoluejärjestelmä, tappaa sairaus-kansaneläkeläisiä, 800€/kk köyhyyseläkeläisiä.

      https://www.cbc.ca/news/canada/montreal/montreal-march-demonstration-1.5593041

      Yhtä kaikki, äärioikeistorasistien väkivaltaa, myös vanhusten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden pahoinpiteleminen ja murhaaminen.

      https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/surveillance-skin-alarm-200527135135268.html

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16372236/suomi-finland-valtion-nimiston-kaytto---on-kriminalisoitava-veropakolaisyrityksilta

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16400727/800-ekk-ei-ole-sairaus-kansanelake-vaan-ihmiskauppaa-eduskunnan-yksipuoluejarjestelmassa#comment-102448912

    • Anonyymi

      Espanjaankin tulee kansalaispalkka ja potti kuukaudessa on aivan sama mitä Suomessa kokeiluun päässeille maksettiin.

    • Anonyymi

      Köyhtyvä Suomi maksaa etelän eläkkeet ei suomalaisilla niin väliä?

    • Anonyymi

      Hyväuskoisia hölmöjä kusetettiin vappu satasella?

    • Anonyymi

      Tärkeintähä on, että Suomi on hoitanut koronan niin mallikkaasti, että on säiästetty ihmishenkiä. Ainakin pari viikkoa sitten täällä hehkutettin sitä. Nyt alkaa se laskun aika, kuinka paljon jokainen ihmishenki maksoi. Osamaksulla vaan,, seuraava erä tulee myöhemmin

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vanhukset, vammaiset ja pitkäaikaissairaat, eivät ole syyllisiä eduskunnan yksipuoluejärjestelmän korruptioon, BF-äärioikeiston veroparatiisirikollisten korruptoimaan valtioon, joka ei enää aikoihin, ole ollut aito oikeusvaltio ja demokratia, kansalaisille Suomessa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16452103/ohisalo-entisia-ja-nykyisia-poliiseja-ostettu-lahjottu-korruptoitu-yritys-maataloustuilla#comment-102998223

    • Anonyymi

      BF-Yle ym valemediat Suomessa, valeuutisoivat Espanjan "hyväntekeväisyys"-toiminnasta, eli mainostelevat veroparatiisi-sote-maski-testi-rokotebisneksiä ja ns. hyväntekeväisyysvaltiota, joka on oikeusvaltion ja demokratian vastakohta.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16420624/suomen-elakelaiset-koyhyydessa-eu-valtioissa-satojen-biljoonien-sosiaaliturva-satsaus#comment-102674004

      Espanjassa 305 BILJOONAN euron sosiaaliturva-satsaukset, ei luulisi olevan enää tarvetta "hyväntekeväisyydelle".

      Suomessa sairaus-kansansaneläkeläiset 800€/kk orjuuseläkkeillä, äärimmäisessä köyhyydessä, ilman aitoa oikeusturvaa, täysin heitteillä.

      Veroparatiisirokote-testi-maski-ym bisneksillä, ei torjuta, eikä hoideta koronapandemiaa.

      800€/KK ORJUUSELÄKKEET ovat Suomen pahin pandemia - eläkeläisköyhien kansanmurhaaminen meneillään Suomessa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomessa on kaiken lisäksi hieman hankalaa asua "sillan alla" koko vuotta, jos vertaa etelämmän ilmastoon. Tähän joku toteaa "Sataa siellä Espanjassakin joskus lunta". No pääosin kuitenkin ilmasto on hieman rankempaa täällä pohjoisemmassa.
      Olisi kiva, jos joku tekisi jutun kansainväliseen mediaan kuvineen suomalaisesta hyvinvoinnista leipäjonoineen ja psyykkisesti oireilevine nuorineen.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      64
      6207
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5619
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      128
      4525
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      57
      3899
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3805
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3229
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      68
      2999
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2846
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      70
      2609
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1960
    Aihe