Vaikka korona rajoituksia puretaan liiankin kovalla vauhdilla, onko kokousten pitäminen järkevää vaikka ne olisikin sallittuja, Saksassa ainakin kävi huonosti eräässä seurakunnassa, kun yli sata ihmistä sai tartunnan.
"– Avokonttorissa työskentelevä oireeton mutta koronavirusta kantava henkilö voi synnyttää tilaan pitoisuuksia, jotka vaihtelevat 10:stä 500 aerosolihiukkaseen kuutiometriä kohden. Jos altistumisen riskirajaksi otetaan 100 aerosolia, voi sen hengittää lyhimmillään minuuteissa, pisimmillään tunneissa."
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/uusi-suomalaistutkimus-vahvistaa-pelatyn-asian-koronavirus-leviaa-sisailmassa-jo-pelkalla-puhumisella/7831202#gs.6v510d
Onko kokousten pitäminen nyt järkevää?
14
176
Vastaukset
- Anonyymi
Uskotko, että tiede on uskonto sekin? Silloin et välitä tiedemiesten mittauksista ja tutkimuksista.
- Anonyymi
En usko, että on jätkevää
- Anonyymi
No mikä ettei. Eihän korona ole kuin tavallista ärhäkkäämpi flunssa. Kun riskiryhmät pysyvät kotona, kokousten järjestäminen on ihan OK.
- Anonyymi
Puolet koronaan kuolleista on muita kuin riskiryhmiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolet koronaan kuolleista on muita kuin riskiryhmiä.
Ei muuten ole! Italialaistutkimuksen mukaan yli 99% kuolleista oli riskiryhmien perussairaus. Suomessa yli 80% kuuluu riskiryhmään jo pelkästään ikänsä puolesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuten ole! Italialaistutkimuksen mukaan yli 99% kuolleista oli riskiryhmien perussairaus. Suomessa yli 80% kuuluu riskiryhmään jo pelkästään ikänsä puolesta.
"Suomessa yli 80% kuuluu riskiryhmään jo pelkästään ikänsä puolesta."
Onko muidenkin juttujesi faktuaalinen taso samaa luokkaa?
Riskiryhmän ikärajana on pidetty 70 ikävuotta. Findikaattori: "Tilastokeskuksen väestörakennetilaston mukaan Suomessa oli vuoden 2019 lopussa 874 314 vähintään 70 vuotta täyttänyttä henkilöä."
Sinun Suomessasi on siis alle 1,1 miljoonaa ihmistä. Vaikka ikäraja vedettäisiin 65 vuoteen, niin riskiryhmään kuuluisi vain 22 % suomalaisista.
- Anonyymi
No en ainakaan itse lähde minkäänlaisiin kokouksiin.
- Anonyymi
Minuakin vituttaa taloyhtiön hallitus sen verran, etten yhtiökokoukseen mene.
- Anonyymi
Kiitos tiedoista. Tack för information.
- Anonyymi
Erikoisesti tänä aikana huoneistojen ilmanvaihto tulisi saada moninkertaiseksi mitä se normaalisti on. Tietysti sen toteuttamisella / suunnittelemisella on suuri merkitys.
Siis tila, missä ihmisiä on paljon. Kaupat, kokoontumistilat jne.. missä on koneellinen ilanvaihto vie ihmisestä erottuvan kosteuden / hengitys ylös päin ja siten pienentää oletetun viruksen leviämistä.
Tuon kokeen voi maallikkokin tehdä ja havainnoida miten tehokas se on.
m.lArtoTTT kirjoitti:
Kokoukset ulkotiloihin?
No just niin. Ulkotiloissahan Jeesuskin piti monet kokoukset. Vuorisaarna korkealta mäeltä. Galileajärvellä ja porukat rannalla. Kun vesi kantaa äänen hyvin, niin ei kun vaan papit veneistään saarnaamaan Raamatun sanaa rannoilla istuksiville porukoille, jotka voivat pitää parin metrin etäisyyden toisiinsa.
Konstit on monet sanoi kissa, kun ämmällä pöytää pyyhki..
- Anonyymi
Kannatan ulkotiloissa pidettäviä kokouksia näin kesä aikana. Hyvän idean joku tuossa toi ilmi.
Turvavälitkin toimii parhaiten ulkona.
Joku niitty tai ranta-lue. - Anonyymi
Laitoin asiaa eteenpäin ulkoilmakokouksien osalta. Kiitos vinkkaajalle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2549522Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu1527722K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1555319Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1524983PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *594680Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko1054360Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1394205- 1742064
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.101965Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2921686