Onko kokousten pitäminen nyt järkevää?

Vaikka korona rajoituksia puretaan liiankin kovalla vauhdilla, onko kokousten pitäminen järkevää vaikka ne olisikin sallittuja, Saksassa ainakin kävi huonosti eräässä seurakunnassa, kun yli sata ihmistä sai tartunnan.

"– Avokonttorissa työskentelevä oireeton mutta koronavirusta kantava henkilö voi synnyttää tilaan pitoisuuksia, jotka vaihtelevat 10:stä 500 aerosolihiukkaseen kuutiometriä kohden. Jos altistumisen riskirajaksi otetaan 100 aerosolia, voi sen hengittää lyhimmillään minuuteissa, pisimmillään tunneissa."
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/uusi-suomalaistutkimus-vahvistaa-pelatyn-asian-koronavirus-leviaa-sisailmassa-jo-pelkalla-puhumisella/7831202#gs.6v510d

14

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskotko, että tiede on uskonto sekin? Silloin et välitä tiedemiesten mittauksista ja tutkimuksista.

    • Anonyymi

      En usko, että on jätkevää

    • Anonyymi

      No mikä ettei. Eihän korona ole kuin tavallista ärhäkkäämpi flunssa. Kun riskiryhmät pysyvät kotona, kokousten järjestäminen on ihan OK.

      • Anonyymi

        Puolet koronaan kuolleista on muita kuin riskiryhmiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puolet koronaan kuolleista on muita kuin riskiryhmiä.

        Ei muuten ole! Italialaistutkimuksen mukaan yli 99% kuolleista oli riskiryhmien perussairaus. Suomessa yli 80% kuuluu riskiryhmään jo pelkästään ikänsä puolesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei muuten ole! Italialaistutkimuksen mukaan yli 99% kuolleista oli riskiryhmien perussairaus. Suomessa yli 80% kuuluu riskiryhmään jo pelkästään ikänsä puolesta.

        "Suomessa yli 80% kuuluu riskiryhmään jo pelkästään ikänsä puolesta."

        Onko muidenkin juttujesi faktuaalinen taso samaa luokkaa?
        Riskiryhmän ikärajana on pidetty 70 ikävuotta. Findikaattori: "Tilastokeskuksen väestörakennetilaston mukaan Suomessa oli vuoden 2019 lopussa 874 314 vähintään 70 vuotta täyttänyttä henkilöä."

        Sinun Suomessasi on siis alle 1,1 miljoonaa ihmistä. Vaikka ikäraja vedettäisiin 65 vuoteen, niin riskiryhmään kuuluisi vain 22 % suomalaisista.


    • Anonyymi

      No en ainakaan itse lähde minkäänlaisiin kokouksiin.

      • Anonyymi

        Minuakin vituttaa taloyhtiön hallitus sen verran, etten yhtiökokoukseen mene.


    • Anonyymi

      Kiitos tiedoista. Tack för information.

    • Anonyymi

      Erikoisesti tänä aikana huoneistojen ilmanvaihto tulisi saada moninkertaiseksi mitä se normaalisti on. Tietysti sen toteuttamisella / suunnittelemisella on suuri merkitys.

      Siis tila, missä ihmisiä on paljon. Kaupat, kokoontumistilat jne.. missä on koneellinen ilanvaihto vie ihmisestä erottuvan kosteuden / hengitys ylös päin ja siten pienentää oletetun viruksen leviämistä.
      Tuon kokeen voi maallikkokin tehdä ja havainnoida miten tehokas se on.

      m.l

      • Kokoukset ulkotiloihin?


      • ArtoTTT kirjoitti:

        Kokoukset ulkotiloihin?

        No just niin. Ulkotiloissahan Jeesuskin piti monet kokoukset. Vuorisaarna korkealta mäeltä. Galileajärvellä ja porukat rannalla. Kun vesi kantaa äänen hyvin, niin ei kun vaan papit veneistään saarnaamaan Raamatun sanaa rannoilla istuksiville porukoille, jotka voivat pitää parin metrin etäisyyden toisiinsa.

        Konstit on monet sanoi kissa, kun ämmällä pöytää pyyhki..


    • Anonyymi

      Kannatan ulkotiloissa pidettäviä kokouksia näin kesä aikana. Hyvän idean joku tuossa toi ilmi.
      Turvavälitkin toimii parhaiten ulkona.
      Joku niitty tai ranta-lue.

    • Anonyymi

      Laitoin asiaa eteenpäin ulkoilmakokouksien osalta. Kiitos vinkkaajalle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      594
      2084
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      103
      1036
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      987
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      847
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      845
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      71
      760
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      78
      700
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe