Kilometriveroa synnytetään jo iterointivaiheessa. Sen avulla pyritään suitsimaan autoilua siellä missä autoja ei tarvita, eli kaupunkien keskustoissa. Toinen tavoite on lisätä kävelyä ja pyöräilyä, jotka ovat myös hyvää hyötyliikuntaa.
Näkisin ettei autoilla ole enää asiaa Satakunnankadun, Hämeenpuiston, Rautatienkadun ja Treen valtatien rajaaman alueen sisäpuolelle. Kyseessä on noin neliökilometrin kokoinen alue., jonka laidasta laitaan kävelee kymmenessä minuutissa.
Näkisin ettei autoilla ole enää asiaa Satakunnankadun, Hämeenpuiston, Rautatienkadun ja Treen valtatien rajaaman alueen sisäpuolelle. Kyseessä on noin neliökilometrin kokoinen alue., jonka laidasta laitaan kävelee kymmenessä minuutissa.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Ei noin pienellä alueella tarvita polkupyöriäkään.
Toivottavasti jo pian saadaan polkupyöriin ajoneuvovero, käyttömaksu ja pakollinen liikennevakuutus.
Tähän astihan nämä yhteiskunnan vapaamatkustajat on loisineet autoilijoiden kustannuksella.
Minä olen maksanut pyöräni ja pyöräilyvarusteideni arvonlisäveroina enemmän veroja kuin sinä koskaan romuautoistasi mitään veroa. Esimerkiksi eilen ostin Endura FS260-Pro Bibshort pyöräilyasun Ratinan ostoskeskuksesta, 99,90 eur, josta alv:n osuus 19,34 euroa.
Kaikki käyttävät vaatteita. Se ei anna erioikeuksia. Mitään välineitä ei tarvita (kieltoon) välillä Hämeenpuisto Rautatienkatu
Miten ihmeessä pyöräilystä on tullut välineurheilua tavallisessa liikenteessä?
Ihme asuja ja vempeleitä. Polkupyörähän kulkuneuvona on melko yksinkertainen kapistus, jolla pitäisi voida kulkea missä tahansa vaatetuksessa. Muinoin naiset ajoivat polkupyörillä pitkissä moninkertaisissa hameissakin. Se oli heidän ainut sallittu vaatetus tuolloin.
Väline se on autokin. Tosin uutena aika paljon kalliimpi yleensä kuin polkupyörä. Oma pyöräni maksoi noin 5500 euroa, joka on melkoisesti enemmän kuin tämän palstan autoilijoiden romut.
Noin kallis polkupyörä,?!
Mitä muuta se tekee pyörailumahdollisuuden lisäksi?
Itse ostin omanii, kotimaisen, varmaan 70- luvulta olevan simppelin hyvin pidetyn polkupyöräni kierrätyskorjaamolta 30 e:lla, kun vein vanhan rikki menneen useamman vaihteen pyörän sinne. Ei mitään ekstravempaimia ja hyvin pääsee.
Hullu mikä hullu. Maksaa 550 €n mankelista 5500 €
Että oikein 5500 euroa :))))
Kun ostat 10 tuollaista fillaria, niin alat olemaan autoni hintaluokassa.
Mutta ymmärtäähän sen, että persaukiselle pyöräilijälle 5500 euroa on paljon.
Mene töihin ja ala tienaamaan, niin voit joskus ostaa auton.
Ehkä pyöräsi, oli hintaluokka mikä vaan ,on sinulle kelvollinen.
Hyvä kun liikut ekologisesti ja kuntokin pysyy hyvänä.
Ei nokan koputtamista, vaikka itse muutaman kympin käytetyllä ajelen. Se taas sopii minulle.
Tuo oli halvin tarjous kyseisestä pyörämallista minkä sain. Ulkomailta olisi saanut kolmisensataa halvemmalla, mutta en viitsinyt ottaa riskiä tuon hintaluokan pyörässä. Ja myyjä on siihen "kaupan päälle" tehnyt muutoksiakin. Lisäksi ne alvitkin olisi tietty karannut Saksaan, jos olisi sielä tilannut.
Päästelet sitten komeasti hyvällä pyörälläsi ohi jos samaan aikaan pyörätiellä satutaan kulkemaan.
Pakokaasuja ei jää jälkeen.
Aivan ja nyt herää kysymys ajatko sillä rottosellasi ihan asfalttia pitkin? Ja arvaa kenen rahoilla se on.....................?
Nyt kun jälleen ollaan kusessa pitää ehdottomasti käyttöön ottaa polkupyörävero eli mitä vanhempi rotisko sitä kalliimpi vero ja mitä uudempi vieläkin kalliimpi vero jotta hyvä on ajella asfaltilla.
Ai että ihan lähes 100 euroa olet maksanut ;)))
Autoni jokainen tankkaus maksaa n. 150 euroa.
Ja sinä persaukinen kuvittelet olevasi hyvä veronmaksaja:)))
Sulla nistillä mitään autoa ole.
Harmittaako yhteiskunnan tuilla elävää loista, kun toiset käy töissä ja tienaa rahaa?
Niistä rahoista maksan veroa ja sillä elätetään kaltaisiasi loisia.
Kirjoitit sitten itsestäsi. Ilman apupyöriähän et pysyisi pystyssä. Tarvitset aina muiden apua.
Poliisilla+on+tärkeää+tekemistä.+https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bc5eabd4-9655-493e-b22c-90c153f88095+Kameraan+on+ajettu+1km+ylinopeutta.+300+Helsingin+poliisia+selvittää+mahdollisuutta+asentaa+pyöriin+sateliitti+seuranta+jatkuvan+reaali+aikaisen+VALVONNAN+luomiseksi.+Paketin+toimittaa+EU-korruptio+oy+ja+valvontaan+perustetaan+10+000+virkamiehen+komissio.+VAKUUTUS+AB+aloittaa+kohtuuliselle+150€+vuosimaksulla+joka+kolminkertaistetaan+5v+suunitelmassa.+Koko+komisiolle+myönnetään+kultainen+kädenpuristus,+samalla+maanteiden+omistus+veromaksajilta+siirretään+TIE+OY+yksinoikeudeksi+joka+voi+mielivaltaiseti+seurata+ja+verottaa+kansaa+50%+provikka+maksuista+kilahtaa+EU-+veroministeriön+kassiin+(suunitellaan+99%)++joka+jakaa+tulot+alati+paisuvalle+Muurari+veljeskunnalleen.+Poliisi+saa+myös+osansa+olihan+asiassa+mukana+nykyiset+LAHJUS+Teslat+vaihdetaan+kunnon+Aston+Martiineihin+S-+joen+aseman+portinpielen+Tesla+latausasemat+jo+siivottiin+kansan+silmistä+poliisi+on+yhteiskunyamme+gs-helmi+kukaan+ei+pääse+tilastoihin+joista+selviää+oikeustoimemme+ja+poliisimme+rastinen+käytös.
Vielä lisäyksenä että TIE OY on ollut myös jatkuvassa käytössä olevien tietojen mukaan niin paljon kuin mahdollista ja pysäköinti maksaa tuollaisia tilanteita autojen lisäksi on hyvä jatkaa kohti länttä. Eikö sellaista mitä ei voi olla myös jatkuvassa muutoksessa oleva parkkialue. Muistakaa tämä on todella paljon töitä ja sen jälkeen kun ei ole mitään syytä kasvattaa.
Jos on kunnossa olevat jalat ja varaa hyviin kenkiin niin sitähän kävelisi vaikka minne saakka.
Monet ovat valinneet saman. Kyllä Tampereella pärjää ihan kävellenkin. Joukkoliikenne tai vaikka pyöräily mahdollistaa pidemmät siirtymiset. 😀
On se vaan aika hyötyliikuntaa lähteä Nokian Siurosta mankeloimaan Tampereen keskustaan. Aloittajalla on kovin kapea näkökyky.
Tule alkumatka Paunulaisella
Nokia ei ole Tampereella ja Siuro kaikista vähiten. Samalla tavalla nuorgamilaiset voisivat inistä aiheesta. Mutta ovat sentään fiksuja, eivätkä puutu muiden kuntien asioihin.
Aivopieru! Nokialaisellakin saattaa olla työpaikka Tampereella tai voi joutua asioimaan Tampereella.
Siurossa asuva on töissä moottoritehtaalla tai pursottaa alumiinia aukon läpi profiiliksi. Ei tarvitse käydä koskaan Nokian keskustaa kauempana asioimassa.
Sitten on järjestettävä kulkemiset ihan itse
Aloittajan mielestä pitää kulkea pyörällä. Ei se nyt ihan niin toimi.
Toinen vaihtoehto on asua siellä missä elämäkin on. Tamperekin kehittyi käytännössä kosken ympärille, eikä minkään korpikylistä tulevien junttien varaan.
Ne juntit näemmä on muuttaneet sinne kaupunkiin.
Unelmana autoton tunneli! Muutetaan tunnelit pyöräily pötköiksi.
Ei kukaan halua tunnelissa pyöräillä.
Ei sinne tunneliin kukaan halua mennä.
Minulle kelpaa katetut pyöräilyputket. Ne voidaan tehdä vaikka läpinäkyvästä pleksistä.
Täh!? Halushan sadat pirkanpyöräilijätkin ajaa sieltä.
Tunnelissa haisee edellä polkevan pieru.
Ote kappaleesta satulaputkitango: "fillaristi ratsastaa aina ilman satulaa".
Parasta kun sieltä pääsee ulos.
Ulosteistä jos tykkää.
Siis tunnelista.
Tummeli helpottaa tunneliin painautumista.
Ei ne ollu tamperelaisia
Tunnen muutaman spandeks pyöräilijän ja tuntuvat olevan hanakasti patukassa kiinni.
Ei ollutkaan, vaan Tamperelaiset polki toisiaan hanuriin rajaportin saunalla kun muut polki tunneliin.
Tempon tunnelissa vasta kamalaa tuleekin olemaan. Huumeruiskuja, ulosteita ja kaikkea mahdollistä röynää pesukoneista lähtien.
Kunhan et menisi niitä sinne laittamaan.
Ma olla se mieli: auto pois kesusta. Muu okei.
Autot pois. Huolto- ja tavaraliikenne ym. sähköautoilla. Totaalinen STOP saasteille!
Hervannan ja Teiskon välille tarvitaan suora pyöräilybaana.
Kuulin sivukorvalla keskustelun tulevan kilometriveron suunnittelusta. Vero olisi 0.6€/km ja laki tulisi voimaan vielä tämän vuoden puolella. Tällä aiotaan kattaa koronan aiheuttamia kustannuksia.
ja lisäksi bensaveroa nostetaan kuitenkin, kyllä on ihan per...stä koko touhu, ei kannata töihin enää mennä ja loppuu lastenkin harrastustoiminnat, vi...taa saat...n huulipunahallitus, tilasivat varmaan kymmenillä miljoonilla Kiinasta terveyssiteitä ja tamppooneja
sehän tekee minun ajoilla yli 20000e vuodessa!!!!!!!!
Nouseeko verottajan km-korvaus samassa suhteessa? Sehän on laskettu autoilun kokonaiskustannusten perusteella.
Kaupunkikäytössä monen arkiautoilut saisi korvattua sähköfillareilla. Ja raksaukot voi hommata sähköavusteisen tavarafillarin.
Lossi se on tässäkin se kaikista paras ratkaisu. Lossi on nyt kyllä saatava.
Tampere on niin pieni kylä ettei täällä autoa tarvitse, mutta kuitenkin niin suuri, että tarvitaan ratikka.