Nuuska suojaa tältä perkeleen taudilta!

Tänään tuli julki TVH:n ylilääkäri Pertti Pasasen tiedote, jossa vahvistettiin ruotsalaiset tutkimustulokset siitä, että nuuskaajaan ei Koruna tartu!

Hallituksen jäsenille ja ylimmille virkamiehille on jo jaettu sata nuuska- annosta kullekin. Hallituksen naisviisikko pitää perjantain tiedotustilaisuuden nuuska huulessa. Poikkeustila mahdollistaa nuuskan myynnin epälaillisuuden nopean kumoamisen pelkällä olan kohautuksella Eduskunnassa.

Suomeen perustetaan pikavauhtia useita nuuskatehtaita ja pian Sturenkadun kahvipaahtimonkin pillistä tulvahtaa kahvin sijasta tupakin haju.

Nuuskaa aletaan ensimmäiseksi jakaa sairaalantyöntekijöille, palvelutalojen henkilökunnalle ja asiakkaille, sekä pelastustehtävissä toimiville. Myöhemmin syksyllä nuuskaa aletaan jakaa kaikille koululaisille ja opiskelijoille, aamuhartauden yhteydessä.

Uutinen aiheesta: https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/587fa934-f30f-40b5-a67f-55d504c0fd8d

Ruandan kansanmurhan arkkitehti aiotaan palkata suunnittelemaan nuuskanjakelukoppeja vilkkaimpien katujen varsille. Rauhan ja konvehtintutkimuslaitoksen pääjohtaja Pertti Pasanen vastustaa ajatusta.

6

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Periaatteessa pillitän. Ai miks? Niin kun isäni oli Raatteentien taisteluissa. Tais olla v.1926. Isäukko, varjelusta hänen hapertuvalle luustolleen Vanajan hautoomaalla, toi siveliin päästyäs ohuen opioidiriippuvuuden.
      Pienessä pöllyssä kertoi, ett eturintaman sotureille anhettiin rohkeemman mukaan niitä obipusseja. Kun iskä sippasi -53, suhahti hän mun korvaansa; älä enää sekota sitä russakanmyrkkyä, Täystuhoo niin bal talouskaljaan. Sano

    • Nuuskamaa Ruotsissa ei tosiaankaan koronaa juuri ole, joten kuulostaa johdonmukaiselta.

      • Anonyymi

        Niimpä. Tosia haastat, sanoi weitikka pajunköyttä laskiessaan.


    • Anonyymi

      Paavo Lipponen sanoi aikanaan , että en kommentoi.Ny mä kuiteski kommentoin. Ensin Donald sanoi , että sillä lääkkeellä elää voi , sitten joku ruottalainen sanoi , että antaa mennä vaan laumasielujahan sitä ollaan vaan. ( Olisikohan se ollut susilauma,epäilen vaan.) Kunnioitukset kuitenkin kaikille virusta vastaan taistelleille.
      Etupää edellähän tässä mennään sanoi vanha rallikuski, muutenhan auto olisi jo ojan puolella.

    • Anonyymi

      Nuoskalumi tulee ilmatteeks. Siehen tarvitaan . . . en tarkalleen tiedä, mut ehkä 1 asteen verran. Näist kemiallisista jutuista ei kukaa jaks perjantaina kiinnostua, Voitelumestarit haistaat lumen kemiat jo mailin päästä.

      • Fluorivoiteet kiellettiin, joten on siinä voitelumestareilla pähkäilemistä. Ärrällä näin vieläkin myynnissä liukuvoiteita, vaikka ulkona on lähes helle ja lumia ei oo koko talvena näkyny. Onkohan ne niitä vanhoja voiteita, jotka sisältää fluoria ja nyt niistä halutaan eroon, kun on niin näkyvästi näytillä siinä kassan vieressä.

        Fluorivoiteet ovat pilanneet Lahden Hiihtostadionin lähistöltä luonnon, kuten myös Holmenkollenilla ja Bisshoshofenilla, sekä Gaermisch- Parthenkirchenillä. Vesijohtoveteen sitä myrkkyä saa edelleen lisätä vailla rajoituksia ja uima- altaisiin, sekä hammastahnoihin...sano.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4358
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      144
      3120
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2428
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2343
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      1985
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1584
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      150
      1411
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe