Hongkong on Kiinan oma sisäinen asia - miksi USA sekaantuu sinnekin?

HS: "Kiinan kansankongressi hyväksyi Hongkongin kiistellyt turvallisuuslait äänin 2878–1 ja antoi päätökselle pitkät aplodit"

~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006521744.html -

..
Kiinan Hongkongissa kulminoituu tiiviiksi tämä meneillään oleva lännen ja idän välinen vastakkainasettelu |1 - maailmanjarjestyksen menosta ja sen kehittymisestä

HS-otsikon osa: "Kuin poliisivaltio ... " sopii kuin nenä päähän tähän toisaalla uutisoituun kohtaan [ ~ https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006521653.html - | "... mustan miehen kuolemasta poliisin käsissä on sytyttänyt Minneapolisissa jo toista päivää jatkuneita väkivaltaisia protesteja ... " -Ilta-Sanomat] - Yhdysvalloista, joissa niin monet eivät ole kovinkaan ylpeitä poliiseistaan.

US sekaantuu vahvasti muiden ulkoisten sisäisiin asioihin - olisiko tässä IS-uutisoinnissa esiityvään US-sisäiseen konfliktointiin syytä sekaantua - Kiinasta:
US sekaantuu hienostuneesti Kiinan sisäisiin asioihin HK' ssa ... Entä: "Pitäisikö Kiinan, sen Keskushallinnon ja juuri Kiinan presidentti Xi Jinping' in sekaantua uhkailuineen tähän US-sisäiseen ongelmaan - trumppistisesti*, kuten US-presidentti Hongkongin sisäisiin kiinalaisasioihin?"
..
|* " ... Presidentti Donald Trump totesi tiistaina Reutersin mukaan, että Yhdysvallat aikoo vastata voimakkaasti Kiinan turvallisuuslakiaikomuksiin, ja että toimet ilmoitetaan kuluvan viikon aikana ... ". -HS

..
Suomesta media komppaa lännettyneen maailmanjärjestyksen nimissä - pienenä maailmallisena vähemmistönä demokratiaa toitottaen, heristävin sormin.
US sekaantuu hienostuneesti Kiinan sisäisiin asioihin ... ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006519970.html - |"Hongkongilaiset eivät ole kovin ylpeitä kiinalai­suudestaan, ja Peking yrittää muuttaa sen pakottamalla – pian voi joutua vankilaan, jos buuaa kansallislaululle" -HS-otsikko.

Näinkö se menee? Olisiko kehittyvää uuden aallon maailmanjärjestystä ajatellen keskityttävä enemmän omiin sisäisiin asioihin, kuin olla sekaantumassa huonoimmillaan vahvoin asein muiden ulkoisten sisäisiin asioihin, kaukana omilta mailtaan ja rajoiltaan - kuten Afganistan 2001-, Irak 2003-2013, Libya 2011- ja vaikkapa Syyria 2013- - tässä on turha mainita enää ulkoisen sekaantujan valtionimeä.

..
|1 ~ https://www.tiede.fi/keskustelu/78832/idan-ja-lannen-valinen-vastakkainasettelu-kiihtyy - [111]
|1 ~ https://www.tiede.fi/keskustelu/70673/west-trolling-east-trolling-nokittelua-vuorosuunnin - [74]

...
12171

23

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olet "Made in Hong Kong".

    • Kiinan kommunistihallinnon sotilaallinen väliintulo tarkoittaisi nyky-Hongkongin loppua. Lyhytnäköisiltä kiinalaiskommunisteilta puuttuu varasuunnitelma, jonka se voisi ottaa välittömästi käyttöön entiseksi muuttuneella erityishallintoalueellaan.

      Lyhyenkin katusodan välitön seuraus olisi, että ulkomaalaiset ja varakas eliitti jättäisivät kaupungin. Kansainväliset yritykset muuttaisivat konttorinsa muualle. Yksi Aasian vilkkaimmista lentokentistä hiljenisi.

      Seuraisi myös humanitaarinen kriisi. Kiinan kommunistihallinnon erikoisjoukkojen sotilaat eivät seisoskelisi tyhjennetyillä kaduilla, vaan vapauteen tottuneet hongkongilaiset saisivat kokea verisen ja julman koston.
      Mandariinkiinaa puhuvat erikoisjoukot eivät edes ymmärrä mitä kantoninkiinaa puhuvia hongkongilaisia.

    • Patologista valehtelua alusta loppuun.

      • Anonyymi

        Perustelut ja todisteet väitteellesi, kiitos.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Perustelut ja todisteet väitteellesi, kiitos.

        Ilkka Luoman sairalloinen jenkkifobia keksityin syytöksin ja valheelliset vuosiluvut avauksessa.


      • Anonyymi
        KGB kirjoitti:

        Ilkka Luoman sairalloinen jenkkifobia keksityin syytöksin ja valheelliset vuosiluvut avauksessa.

        Niinpä - Syyrian sisällissota alkoi arabikeväänä 2011, mutta Luoma väittää sen alkaneen 2013.
        Afganistanissa on sodittu yli neljä vuosikymmentä, mitä Luoma ei näytä tietävän.


    • Anonyymi

      USA:n linjaus asiassa on se, että jos Hongkongin autonomisuus voidaan katsoa menetetyksi, niin silloin USA ei enää tarjoa sille sellaisia kaupankäynnin erityisetuuksia, joista se on tähän asti nauttinut.

      Kiina kokee tämän olevan sekaantumista maan sisäisiin asioihin.

      • Anonyymi

        Miksi jenkit niin innolla sekaantuvat muiden sisäisiin asioihin?


    • Anonyymi

      Kommunismi nyt ei vain pysy pystyssä ilman totaalitaarista sortoa ja tyranniaaaa

    • Anonyymi

      Oliko juutalaisten, kommunistien, homojen jne kärrääminen kaasukammioihin ja polttouuneihin Saksan sisäinen asia? Oliko väärin ja perusteetonta käsitellä asiaa Nurnbergin oikeudenkäynnissä?

      • Anonyymi

        Avaajatrollin propagandassa Aleppon pommituskin on hyväkysttävää, koska Putin on "kutsuttuna liittolaisena" tappamassa siviilejä Syyriassa.


      • Anonyymi

        Aikamoinen vertaus!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avaajatrollin propagandassa Aleppon pommituskin on hyväkysttävää, koska Putin on "kutsuttuna liittolaisena" tappamassa siviilejä Syyriassa.

        Vietnam ja Irak 2003- ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avaajatrollin propagandassa Aleppon pommituskin on hyväkysttävää, koska Putin on "kutsuttuna liittolaisena" tappamassa siviilejä Syyriassa.

        Näittenkö sitten pitäisi olla?

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ea06485b-3712-44ca-bd37-199516209b21


      • Anonyymi kirjoitti:

        Vietnam ja Irak 2003- ?

        Vietnamin sodan taustalla on Kiinan kommunistit.

        Irakin sodat aloitti Irak itse. Rikkoi sittemmin rauhansopimusta estäen asetarkastajien työn maassa, mikä eskalloitui uudeksi sodaksi 2003.


      • Anonyymi
        KGB kirjoitti:

        Vietnamin sodan taustalla on Kiinan kommunistit.

        Irakin sodat aloitti Irak itse. Rikkoi sittemmin rauhansopimusta estäen asetarkastajien työn maassa, mikä eskalloitui uudeksi sodaksi 2003.

        Onneksi netistä löytyy oikeatakin tietoa asiasta.


      • Anonyymi
        KGB kirjoitti:

        Vietnamin sodan taustalla on Kiinan kommunistit.

        Irakin sodat aloitti Irak itse. Rikkoi sittemmin rauhansopimusta estäen asetarkastajien työn maassa, mikä eskalloitui uudeksi sodaksi 2003.

        Eikä ranskalaiset eli liioin britit?

        :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikä ranskalaiset eli liioin britit?

        :)

        Việt Minh oli pieni kommarijoukkio, jona taistelu Ranskaa vastaan ei ollut tehokasta ennen vuotta 1949, jolloin Kiinan kommunistit saapuivat Vietnamin pohjoisrajalle ja tarjosivat Việt Minhin joukoille suojaisia tukikohtia ja raskaita aseita.
        Tämän jälkeen Kiina johti Vietnamin sotaa.


    • Anonyymi

      Ei kai kukaan ollut niin hyväuskoinen, että Englannin vetäytyessä H:sta olisi kuvitellut Kiinan sietävän tilannetta loputtomiin?
      Ihmeen pitkään tähän menikin.
      Molotov: Bumaga on bumaga! Praktika on praktika!

    • Trolleille omien kansalaisten ihmisoikeusloukkaukset ovat "maan sisäinen asia" aika valkoidusti.

    • Anonyymi

      Pystyykö avaaja perustelemaan esittämiään väitteitä?

      • Anonyymi

        Lostava huomio!!!

        Voisiko avaaja faktisesti perustella kummallisia ja ei kovin uskottavia väitteitään?


    • Anonyymi

      Totta kai siihen pitää puuttua. Sitähän Korona trollit maskiskit (masokistit) yrittää Suomessakin kaapata Suomessa vallan ja liittää meidät Venäjään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      36
      10535
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      125
      10118
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6314
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4872
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4697
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      4041
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3390
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3117
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      220
      3039
    Aihe