Mitä saa vuokraa viljeltävästä peltomaista (tukioikeudet peltoihin on) Lapuan keskustassa per hehtaari? Maanviljelyä harrastavat sukulaiset yleensä kusettaa tietämättömiä niin paljon kuin pystyy (siis moraali on heillä todella usein todella löyhässä, oma etu on ainut mitä aina ajatellaan ja ajatellaan myös niin, että sukulaisvuokranantajan ei tarvisi saada oikeaa vuokrahintaa pelloista). Olisi hyvä tässä ketjussa käydä faktat läpi asiasta tietävien (puolueettomien) kanssa.
Peltomaan vuokraaminen keskustan alueelta
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Peltoa ei kusimulleille vuokrata
Asiaa kyselet. Mikä on nykyään peltohehtaarin vuokrahinta. Lapualla.
Mikä on EU:n tuki hehtaarille. Sen tiedän, että mitä viljelee, vaikuttaa tukeen.
Ja niitä muita juttuja. Onko jotenkin ympäristöön liittyvää. Ym.
Ei sulla oo varaa vuokrata
Älä vuokraa vaan viljele itse niin olet miljonääri jo muutamassa vuodessa ja jos sinulla ei ole koneita eikä kalustoa niin käytä urakoitsijoita niin sinun tarvitsee vain vihellellä kun ajat pankkiin nostamaan valtavia tukirahoja.
Onko kaupungin maissa tukioikeus?
Kyllä! tuki on. Kaupungin vuokramaat jotka nyt 14 vuoden jälkeentaas vuokaratiin kylläkin vain puolet entiedä miksi, eikö me tarvitse rahaa, oli keskihinnalla noin 455 euroa ha. ja tilatukineen, joka linee vähän yli 100 euroa ha.
Lisäys edelliseenja tarkenus. Maita oli kaupungilla kokonaisuudessaan pikuisen rapiat 240 ha jos tajouksessa oli vain rapiat 100 ha.
Hehtaarituki+on+viljapelloille+meidän+alueella+500-600+euroa+ha.Vuokrahinta+250+EUR+on+kohtuullinen.50+ha+viljalla+niin+lähes+30+tuhatta+hehtaaritukea.Älkää+ostako+apulantaa
Satoakaan+ei+tartte+korjata.40%+kesanolle.luonnonhoitoon+ja+samat+tuet.
Asiallisesti vastattu. Kohtuullinen vuokra olisi mielestäni puolet tuesta, saajan viljelijä vähentää vuokransa verotuksessa.
Huutokauppakeisaria lainaten, pyynnöstä puolet.
Ei Lapualla oo tavattu vuokrata vaan kaikki on omaa
Selventäkääs vielä hiukan asiaa. Siis 500-600€ on tuen osuus per hehtaari (on tuo summa kerrottuna jossain netissä virallisesti, eli mitkä tuet tuohon kuuluu)? Paljonko saa suunnilleen viljoista hintaa per hehtaari? Paljonko on viljelemisen kulut per hehtaari?
Eli millainen laskukaava on kun viljelee vuokrapeltoa Lapualla? Paljonko on verotettava osuus per hehtaari kun kulut on vähennetty?
Täysin ymmärtämättömät täällä kirjoittelee.
Ensinnäkin peltoa on monen laatuista, joten vuokran määrää riippu siitä. Joku voi maksaa vuokraa 1000 euroa hehtarilta, jos pelto on omien peltojen lähellä. Jostain kytöpelloista pitkän huonon tien takaa ei kannata maksaa mitään.