Karjala on historiallisesti Ruotsalaista maaperää, meidän tulisi tukea Ruotsia tässä pyrkimyksessä
https://www.youtube.com/watch?v=eCezgF5JWr0
Karjala annettava Ruotsille
3
206
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsi on aina ollut Suomen puolella. Myös 1995. Tanssittin üheskoos.
- Anonyymi
Pohjois- ja Keski- Ruotsi ovat suomalaisheimojen vanhaa kulttuurialuetta. Suomalaiset loivat keramiikan jota on Ruotsin alueelta löydetty. Siviilielinkeinot ovat suomalaista alkuperää. Viikinkien perinteessä on ainoastaa keskieurooppalaisia aseita ja kuvauksia julmuuksista ja massamurhista. Karjalan vanha ortodoksikulttuuri kärsi eikä saanut mitään historian aikana niistä ryöstöretkistä joita Ruotsin alueelta sinne suuntautui.ä
- Anonyymi
Kun ns. suur-Suomi- intoilijat aikoinaan lähtivät Suomea suureksi tekemään, joutuivat he nopeasti huomaamaan etteivät ne paikalliset Karjalaiset olleet ollenkaan innostuneita asiasta. Itse asiassa he toiseksi mieluiten olivat venäläisiä ja ihan mieluiten olisivat muodostaneet aivan oman valtion. Ja surkeasti mönkäänhän nuo laajennusretket sitten menivätkin.
Karjala liitettäköön ensin suomeen ja koko helahoito sitten takaisin ruotsille, niinhän se aika oikeudenmukaisesti menisi. Pitää huomata kuinka suomessa on edelleen ruotsia äidinkielenään puhuvia suhteessakin enemmän kuin rajantakaisessa Karjalassa suomea puhuvia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273326- 903064
- 762984
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672895"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m512847Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852609- 332414
- 492269
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se412137- 321923